Müthiş Bir Şive "Uşaklı Şivesi"

neyzen64
16-11-2007, 19:44   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
84 mesaj

olum amat
dışada ganı va
ganıda heybe va
heybede toba va
tobada kese va
kesede amut va
ada gede yiyem

Geçennede Sülemanın gözünde itdirse çıkmış. O da övcüleye, övcüleye itdirseni azdırmış. Goca ebesine vamış:
Ebee! demiş "Şu gözüme bakıve bi, fena aceyoo bu!". Ebesi bakmış:

"Naha, kapaze! Müzmahal etmişin gözünü. İtdirse çıkmış bunda. Oynanıp durumu bu?" demiş.
"İmine anana vaa da, beni goca ebem yolladı, buna okevecemişin, de" demiş.
Süleman vaamış İmine anaya. Ona da iş buyuruldu ya, gurk tavık gibi gabara, gabara kakmış yerinden, bakmış Sülemanın gözüne. Gök bi çapıt bulmuş gelmiş biyeeleden, göz ermesin deye. Isıtmış zobada. Okumuş da bası, basıvemiş maccanın üstüne. Accık acımış emme, Süleman dişini ısmış gari. Soona da
tembetmiş:
Bi da böle bişe oldumu, ellep durma. Gel de okeveren ben demiş.

Eveli gün buvam uşak bazarına gideeken topal ıramazanın üssüyün’ü gömüş,elinde gocaman bi keletee bekliyipbatırımış. Buvam  n’ediyon len sen burada demiş o da öteygün bağdan acıkcam alma topladıydım onu uşak pazarına götürcen demiş.buvam almalara bi bakmış hepisi de tomburlak tomburlak emme bire yannarı hep çürümüş. Buvam gine:

-len üssüyün bunnarı kim alcak,boşuna bazara filen götürme hu harımın dibine döküvede mal-maşat yisin bali demiş emme dinniyen kim…meğerse aşanım yengem buna fisdan ısmarış etmiş,almadan da sakın eve-dama gelme demiş.Niyse bizim acık fasille varıdı buvam onu zere bazarında arabadan endirip gaviye gitmiş,sona da işlerini bitirip arabanın başına dönmüş,herkes gelmiş emme ha beklemişle de beklemişle

üssüyün ortada yok.acık daa birez da dekene iyice garanlık çökmüş herkes buvama hadi gidem gari diyip dururken kel selimin hilosu dayı:
lee ben huna bi bakıp gelin ya diyip,baza yerine dooru gidekene bi de bakmış bizim üssüyün bi elinde cığara bi elinde gazete kaadına sarılı bi beket oynuya oynuya geliyo.Niyse birlikte arabanın yanına geldiklerinde herkes merakta bu na n’oldu len demişlee
Meğer se adam,bire yannarı  çürük almalaan,sağlam taraflarını üste getirip aaşam garannığına gada bekletmiş garannık oluncada birine toptan verivemiş gitmiş.

Not:Anlayamadığınız kesimler standart Türkiye Türkçesi'ne telaffuz edilir.Çok gülmeyin ha bende Uşaklı'yımBeğendimBeğendim
Beğendim

XxXDaRKoXxX
16-11-2007, 22:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

KahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

Ablamda Uşak'ta

KahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha