Müzik indirene gözaltı.

matrax551
20-01-2008, 15:54   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
801 mesaj

Türkiye’de ilk kez internet üzerinden müzik indirerek, başkalarının kullanımına açan kişilere operasyon yapıldı.

MÜ-YAP ŞİKAYETÇİ OLDU

Soruşturma, MÜ-YAP’ın (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), telif hakkına sahip olduğu müzik parçalarının internet üzerinde dağıtımının yapıldığını söyleyerek şikayetçi olması üzerine açıldı.

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmada, internet kullanıcılarının “LimeWire” isimli programı kullanarak korsan müzik indirdikleri ve yine bu parçaları başkalarının alabilmeleri için kullanıma açtıkları tespit edildi.

112 KİŞİ GÖZALTINDA

Polis tarafından IP numaralarından önce bağlantı için kullandıkları telefon numaraları daha sonra da adresleri belirlenen korsan müzik dinleyen 112 kişi emniyette gözaltına alındı.

Savcılık kararı ile bu kişilerin bilgisayarlarına incelenmek üzere el kondu. İfadeleri alınan korsan müzik dinleyicilerinin yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi. Bilgisayarında korsan müzik parçaları bulunan A.K. (27) ifadesinde, “Birkaç kez sitelerden şarkı indirmiştim. Ancak bunların kullanıma açıldığından ve başkalarının bilgisayarıma girmesine izin verdiğimden haberim yoktu” dedi.

arkdaşlar şimdi benim diceğim müziği indirsek, fakat paylaşıma açmasak bişey olur mu?

Papatyasever
20-01-2008, 17:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Tabi ki olur. Suç olan sadece paylaşmak değil ki... Para kazanma amaçlı üretilen bir ürünü, kanunda yasaklanmış olmasına rağmen ücretini ödemeden alıyorsan bu suçtur.

nightdark
20-01-2008, 17:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
328 mesaj

korsana tam destek!

theironman
20-01-2008, 18:22   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
nightdark
korsana tam destek!
kullansan bile sloganın bu olmamalı, kötü örnek oluyosun...

Z1mBaBwE
20-01-2008, 19:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Herşeyin suyu çıktı artık herşeye karışıyorlar yakında msn e girenide gözaltına alırlarsa şaşırmam BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim