Namlunun ucundaki oyunlar

CHIP Online
27-11-2008, 13:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bu yılın en zararlı ve en uygun oyunları liste olarak yayınlandı. İşte o listeler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Namlunun-ucundaki-oyunlar_9764.html

Resimlerle: Birbirinden muhteşem ve ücretsiz 50 flash oyun!

Amerika'daki National Institute on Media and the Family (Ulusal Medya ve Aile Enstitüsü) 13 yıldır, medya kanalıyla sağlıklı aile yapılarını tehdit eden oyunları seçerek çocukları korumayı kendisine görev edinmiş bir kurum. Oldukça muhafazakar olduğu bilinen kurum, bu yılın zararlı ve uygun oyunlar listesini yayınladı.

Bildiğiniz gibi ABD'de oyunlar zaten bir reyting skalasında değerlendiriliyor ve hangi yaş grubuna uygun olduğuna göre etiketlendiriliyor. Fakat çoğu zaman NIMF bu etiketlerden hoşnut olmuyor ve daha sert kısıtlamalar getirilmesi için çalışıyor.

Yılbaşının yaklaşması oyun sektörünün hareketleneceğinin bir işareti. İşte tam da bu sırada NIMF, "bilinçli" ailelerin çocuklarına hangi oyunları almaları ve hangilerinden uzak durmaları gerektiğini göstermek amacıyla 13. oyun satın alma rehberini yayınladı.

Tüm konu: Namlunun ucundaki oyunlar

Resimlerle: Birbirinden muhteşem ve ücretsiz 50 flash oyun!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu tarz bir liste sizce aileyi ve çocukları gerçekten koruyabilir mi?

uGuR.uK
27-11-2008, 16:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

ben bu tarz yasakları bizim youtube yasagına benzetiyorum. yani oyunda şiddet var, vs. var diye yasaklamak neyi engellicek? hayatın heryerinde şiddet var maalesef. eger aile çocuğuna iyi ile kötü arasındaki farkı gösteremiyorsa, örnek alması ve almaması gerek şeyleri düzgün öğretmiyorsa bazı oyunları yasaklayıp ötekileri almak neyi değiştircek. biz yıllardır oynuyoruz her türlü oyunu; doom, half-life, cs, cod vs. hepsini oynadık belki binlerce kez ama hiçbirini uygulamaya geçirmek istemedim isteyenide çevremde görmedim. tabi bu arada olmaz demek degil tabikide, oluyor ama düzgün yönlendirilmemiş ve neyin doğru/yanlış veya yararlı/zararlı oldugunu bilemeyenlerden çıkıyor. aklı başında olupta oyunu zevk için oynayıp gerçek hayatına dönen birinden(yaşı önemli degil) öyle birşey beklenmez...

Fattur
27-11-2008, 20:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bu oyunlar zaten yaşa göre değıtılmyormu örneğin +18 gibi.ona dikkat etsinler yeter :D

kalamarr
27-11-2008, 20:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
561 mesaj
elazigli
ben bu tarz yasakları bizim youtube yasagına benzetiyorum. yani oyunda şiddet var, vs. var diye yasaklamak neyi engellicek? hayatın heryerinde şiddet var maalesef. eger aile çocuğuna iyi ile kötü arasındaki farkı gösteremiyorsa, örnek alması ve almaması gerek şeyleri düzgün öğretmiyorsa bazı oyunları yasaklayıp ötekileri almak neyi değiştircek. biz yıllardır oynuyoruz her türlü oyunu; doom, half-life, cs, cod vs. hepsini oynadık belki binlerce kez ama hiçbirini uygulamaya geçirmek istemedim isteyenide çevremde görmedim. tabi bu arada olmaz demek degil tabikide, oluyor ama düzgün yönlendirilmemiş ve neyin doğru/yanlış veya yararlı/zararlı oldugunu bilemeyenlerden çıkıyor. aklı başında olupta oyunu zevk için oynayıp gerçek hayatına dönen birinden(yaşı önemli degil) öyle birşey beklenmez...
tamamen katılıyorum. AlkışAlkış