NCQ, Sata+Pata disk birlikte kullanımı

altaytuna
18-04-2007, 21:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
250 mesaj

MSİ 865PEM2 ILS bir anakartım var.(Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum). IDE bağlantılarının birini Pata HHD için, diğerini de Combo Sürücü ve DVD Writer için kullanıyorum.
Anakartımda 2 adet Sata bağlantı noktası var.

Yeni bir Seagate ST3250820AS 250GB 7200 NCQ SATA2 8MB HDD siparişi verdim. Bu yeni aldığım HDD'nin NCQ desteğini kullanabilirmiyim? Anakartım bunu desteklermi??(Yanılmıyorsam anakartın Sata 1 desteği var)

Yeni HDD'e Xp yi kurmak istiyorum ve eski HDD üzerindede hiçbir işlem yapmadan şimdilik belli bir süre için kullanmak istiyorum. Her iki HDD'e işletim sitemini kurduğumda bilgisayarımı ikisinden biriyle başlatabilirmiyim.

Ayrıca deneme amacıyla birde Pardus kurmak istiyorum. Bunu da ayrı bir disk bölümüne mi kurmalıyım?

HDD'lerin Master/Slave özelliklerini de ayarlamam gerekiyor mu??

Çok uzun oldu, özür dilerim ama yardımcı olursanız sevinirim.
Selamlar......

erkanc
19-04-2007, 00:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

cevap1:Seagate ST3250820AS 250GB 7200 NCQ SATA2 8MB dsiki sistemine takarsan sata1 olrak çalışacaktır nedenini zaten yazmışsın anakartının sata1 desteği var bu yüzden sen diskini sata 1 olarak göreceksin

cevap2:Evet her iki hdd ye de işletim sistemi kurabilirsin ve açlışta istediğin ile başlatabilirsin

cevap3:pardusu senin de deiğin gibi ayrı bir bölüme kurman gerekir c:win ise d: sürücüsüne pardus kurabilirsin

cevap4:Sata diskte gerek yokzaten ide diskin bir tane oldğuna göre gerek yok

altaytuna
20-04-2007, 01:20   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
250 mesaj

Teşekkürler arkadaşım.

erengti
16-07-2007, 23:54   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj
altaytuna
MSİ 865PEM2 ILS bir anakartım var.(Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum). IDE bağlantılarının birini Pata HHD için, diğerini de Combo Sürücü ve DVD Writer için kullanıyorum.
Anakartımda 2 adet Sata bağlantı noktası var.

Yeni bir Seagate ST3250820AS 250GB 7200 NCQ SATA2 8MB HDD siparişi verdim. Bu yeni aldığım HDD'nin NCQ desteğini kullanabilirmiyim? Anakartım bunu desteklermi??(Yanılmıyorsam anakartın Sata 1 desteği var)

Yeni HDD'e Xp yi kurmak istiyorum ve eski HDD üzerindede hiçbir işlem yapmadan şimdilik belli bir süre için kullanmak istiyorum. Her iki HDD'e işletim sitemini kurduğumda bilgisayarımı ikisinden biriyle başlatabilirmiyim.

Ayrıca deneme amacıyla birde Pardus kurmak istiyorum. Bunu da ayrı bir disk bölümüne mi kurmalıyım?

HDD'lerin <b style="color:black;background-color:#a0ffff">Master</b>/<b style="color:black;background-color:#99ff99">Slave</b> özelliklerini de <b style="color:black;background-color:#ff9999">ayarlamam</b> gerekiyor mu??

Çok uzun oldu, özür dilerim ama yardımcı olursanız sevinirim.
Selamlar......