ne olacak bu türk hakemliğinin hali

kadirlili
18-12-2008, 18:54   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

herkese selam arkadaşlar.(bu konunun açılıp açılmadığını bilmiyorum)futbolla az çok ilgisi olan kişiler maçları takip ediyorsa süper ligde yaşanan hakem trajedisinden haberleri vardır.tabii ki hakemde insandır hata yapar ancak ligde öyle hatalar oluyor ki insanın aklına acaba bu hakemler hiç hakemlik eğitimi almadı mı,hakemlik seminerlerine katılmadı mı diye sorularda gelmiyor değil.bu hataların şampiyon olacak takımı ve küme düşecek takımı da bariz bir şekilde etkilediği ortadadır.
  bir örnek:http://www.videopatlat.com/deniz ... -videosu/e35e76fde/(hemen fenerli damgasını yapıştırmayın lütfen bu sadece acı bir örnek)
tabii ki bu sorunları gören bazı spor adamları ortaya farklı düşünceler atıyor.
1.sahada 5 hakem olsun
2.sahaya kameralar yerleştirilsin ve hakemler pozisyonu süzemeyince anında kameradan yeniden izlesin öyle karar versin(basketbolda olduğu gibi).
3.maçları yönetmek için dışarıdan yabancı hakemler getirilsin vs...
  benim size sormak istediğim bu hakem hataları nasıl asgariye indirilir ve federasyon bu konuda neler yapmalı.Soru

soulmy
18-12-2008, 20:08   |  #2  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

Acıyorum bu hakemlere yaaa. Doğru kararlar verince , başarılı maçlar çıkarınca hiçkimse söz etmez. Ama hatalı maç yönetince herkes eleştirir.
Zor meslek zor.

matrax551
19-12-2008, 13:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
801 mesaj

adı sanı duyulmmamış bejing bile dünya cup. hakem yolladığına göre bizim hakemler gerçektende kötü.ama bunda bizimde payımız var.biz hakemlerimizi bu kadar eleştirirsek onlarda bizim hakemlere görev vermez tabi.benimde yenilginin faturasını sadece hakemlere kesenler hoşuma gitmiyor.sanki kendi takımı çok ii top oynuyomuş gibi.bazıları bunu bilinçli yapıyor.hiç özeleştiri yapanı görmedim şimdiye kadar.hakemler artık ii maç yönetseler bile insanların hakemlere karşı güveni sarsıldı artık.
bence kulaklıklı sistem çok işe yarar.ingiltere liginde var.

Son Düzenleme: matrax551 ~ 19 Aralık 2008 13:56
PsK_Pc_06
27-12-2008, 20:02   |  #4  
PsK_Pc_06 avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

ya bence hakemlerin öncelikle psikolojik bakımdan sıkı bir eğitime tabi tutulması lazım ... çünkü çoğu hakem ev sahibi takımın oyuncuların baskısı altında kalıyor ve o anki heyecanından dolayı çok yanlış karar veriyorlar ...