Neden 1.000 tl ve üzeri cep telefonun var ??

REdbLACKI
22-04-2013, 11:28   |  #1  
REdbLACKI avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
654 mesaj

Eve arkadaşlar ! Sahsen kullandığım cep telefonumu  niçin kullanıyorum önce yazacağım ''DÜRÜSTÇE'' :

(BU ARADA CEBİM FİYATI ALDIĞIMDA 1.400 TL İDİ)

1- %50 HAVA ATMAK İÇİN,

2- %30 MÜZİK DİNLEMEK İÇİN,

3- %10 İNTERNET ALEMİ,

4-  %5 ARAMALAR İÇİN,

5- %5 OYUN İÇİN...

Yani anlayacağınız üzre, 700tl civarı havasına vermişim... Peki pişman mıyım ? Tabiki hayır Gülüş

Siz niçin kullanıyorsunuz aynı şekilde yazarsanız sevinirim dürüstçe ama...Bakalım kim niçin ''AKILLI TEL. KULLANIYOR''

Son Düzenleme: REdbLACKI ~ 24 Nisan 2013 09:43
badwizard
22-04-2013, 12:45   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Üst seviye telefonların hava atmak için kullanılabileceğini düşünmüyorum, en kralı 2000 tl sonuçta bir Lamborghini değil neyiyle hava atacaksın? en azından kendi adıma bunu söyleyebilirim. şu an xperia z kullanıyorum ama hava atmak bir tarafa dışarda kalabalıkta yada metrobüste filan arama geldiğinde telefonu çıkarıp cevap vermeye bile utanıyorum, çünkü maalesef insanımız teknoloji görgüsüzü ve bu tip makinaları kullanmayı bir statü göstergesi zannediyorlar, bu durum beni rahatsız ettiği için toplum içinde telefonu elime alıp dakikalarca ekranı tırmalamıyorum. istanbul gibi kalabalık bir şehirde gözlemlerime dayanarak diyebilirimki çoğu kullanıcının amacı hava atmak değil teknoloji açlığı ve büyük oranda internet bağımlılığını bastırmak için herkes sürekli telefonu tırmalıyor önemli işleri olduğundan yada uzaya roket gönderdiklerinden değil mobil internet kullanımın müthiş bir büyüsü olduğundan. bunu kabul edelim bu çok cazip bir durum yani 10 yıl önce siemens sx1 telefonla wap üzerinden messengera bağlanmak müthiş bir duyguydu, gelen mesajlara "yoldayım" cevabı vermek inanmayanlara vga kamerayla fotoğraf çekip gönrerek durumu kanıtlamak çok ayrı bir histi ;) ama şimdi hiç bir büyüsü yok neden herkes için gayet olağan hatta yapamayınca eksikliği hissediliyor, hiç kimse telefonundan 1 saat ayrılamıyor, kendi üzerinde dene bunu mesela :)

Bu üzerinde tez yazılabilecek kadar geniş bir konu ama benim üst seviye telefon kullanma nedenlerime gelecek olursak; hava atmak değil kesinlikle :)  yani bugün bir laptopla hava atamıyorsak telefonlada atamayız.  geniş ekran uzak makinalara bağlatıda çok kullanışlı oluyor her ne kadar mouse kadar hassas seçim yapılamasada sanal mouse yaza abartı zoom kullanarak pc üserinde çalışma yapabiliyorum, yazılım kısmında ise android tercihim nedeni ise açık ve esnek yapısı root illegal değil ve garanti devre dışı kalmıyor işletim sistemini istediğim gibi konfigüre edebiliyorum ve ftp file management gibi sürüyle çok kaliteli program bulmak mümkün, marketlerin büyük çoğunun çöp olduğunu hesaba katarsak android gayet yeterli düzeyde. hardware tercihim ise eskiden beri Sony.

feanorking
22-04-2013, 14:14   |  #3  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

Halkın içine karışmayanlar nasılda belli oluyor. 2000 tl dediğin ile bir aile 2 ay geçiniyor bu ülkede. ama ne hikmetse asgari ücretle çalışan bütün tanıdıklarımın bin tl üstü telefonu var. yemiyor içmiyor adam alıyor neden diğeride almış. gözünü sevdiğimin sony ericsson t700'ü 2007 yılından beri kullanıyorum banamısın demedi. millet elinde koca koca telefonla geziyor artık. ben kıyamıyorum şahsen 1500 lira biriktirip sistem topladım 5 6 yıl beni götürür bir kaç yükseltme ile ama telefon 18 ay geçtimi bir havası kalmıyor. temiz bir 3310 bulsam kullancam valla bıktım şu milletin deli gibi her yerde angry birds oynamasından.
not: internete girip, facede "metrobüsteyim" yazmak için 2000 liraya gerek yok 500 liralık telefonlarla çok rahat yapılabilir.

badwizard
22-04-2013, 15:35   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj
Alıntı: gcb1903  
Halkın içine karışmayanlar nasılda belli oluyor. 2000 tl dediğin ile bir aile 2 ay geçiniyor bu ülkede. ama ne hikmetse asgari ücretle çalışan bütün tanıdıklarımın bin tl üstü telefonu var. yemiyor içmiyor adam alıyor neden diğeride almış. gözünü sevdiğimin sony ericsson t700'ü 2007 yılından beri kullanıyorum banamısın demedi. millet elinde koca koca telefonla geziyor artık. ben kıyamıyorum şahsen 1500 lira biriktirip sistem topladım 5 6 yıl beni götürür bir kaç yükseltme ile ama telefon 18 ay geçtimi bir havası kalmıyor. temiz bir 3310 bulsam kullancam valla bıktım şu milletin deli gibi her yerde angry birds oynamasından.
not: internete girip, facede "metrobüsteyim" yazmak için 2000 liraya gerek yok 500 liralık telefonlarla çok rahat yapılabilir.

2000 tl ile 2 ay geçinme olayı biraz göreceli istanbulda bu pek mümkün değil çünkü ortalama bir ailenin sırf fatura giderleri 400 tl civarında zaten en iyi ihtimal 600 de kira olsa bir ayı çıkarmak için aç durmaları gerekir, ama bana attığın taşa rağmen diğer söylediklerine katılıyorum sırf checkin yapıp foursquare da görüneyim diye bir telefona 2000 tl vermeye gerek yok tabiki ama dediğin gibi bu onda var bende niye yok düşüncesinden kaynaklıda olabilir, buna bakarak Devlet Bahçeli püskevit olayında haklıydı diyebiliriz. Diğer taraftan bu tip cihazları kullanan öğrenci gibi geliri kendi elinde olmayanların forumlarda yazdıklarından anladığım kadarıyla bir cihazı almak için yıl boyunca para biriktiriyorlar ve en az 2 yıl kullanıyorlar bu daha çok iphone kullanıcıları arasında yaygın bu birazda marka holiganizmine bağlı birşey, yani kullandıkları cihazın teknik özellikleri yada ihtiyaçları değil kendilerine yakıştırdıkları imaj onlar için daha önemli hale geliyor. hepimiz o yaşlardan geçtiğimiz için bunu bir nebzede olsa da anlayışla karşılamak gerekiyor, 10 yıl kadar öncede bir nokia holiganizmi vardı telefonla yapılabilecek şeyler çok sınırlı olduğundan şimdiki kadar toplum geneline yayılmış bir durum değildi ve çok göze batmıyordu ama şimdi herhangi bir toplu taşıma aracında yada kalabalık yerlerde herkesin telefonuyla ilgilendiğini görüyoruz. Bu toplumsal açıdan rahatsız edici birşey çünkü insanların kendi arasındaki iletişim giderek ekranlara kayıyor, en samimi arkadaşlarınla bile oturup iki laf edemiyorsun çünkü sürekli sosyal medyayı kovalıyor bir gözüyle, diğer gözüyle seni izliyor, aşırı sosyal medya kullanımının insalları sersemleştirdiğini düşünüyorum artık.

feanorking
23-04-2013, 05:13   |  #5  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
1,688 mesaj

saruman işte olay bu ama istanbul 15 milyonluk şehir ve bu şehirde asgari ücretli yoksa hükümete boş yere taş atıp duruyormuşuz adamlar istanbul gibi bir şehirde bunu başardıysa herşey güllük gülistanlık demektir. tebbikler tayyip bey amcaya

REdbLACKI
23-04-2013, 13:05   |  #6  
REdbLACKI avatarı
OP Yıllanmış Üye
654 mesaj

Beyler konuyu saptırmayalım ! Benim amacım kimseyi yargılamk değil ! Kim ne isterse ve ne kadara alsın, bu ister 1.500 ister 2.500 tl lik bir telefon olsun...Diğer şeylerle karıştırmayın ! Saruman nın bi dediğine katılmıyorum,çünki 1.200-400 tl lik bir telefonla 2.000 tl lik ''Z'' ile yapabildiklerini rahat yapabilirsın. Bazı istisnalar hariç ki, bazı özellikler ülkemizde çök nadir kullanılıyor... NFC gibi. Şimdi o kadar pahallı bir tel almaya ne gerek var ? Örnek İphone 5 32gb. gibi... Burada birisi çıksın desin ki ''BEN İPHONE'U MARKA VE HAVA ATMAK İÇİN DEĞİL DE,ÖZELLİKLERİNDEN VE İHTİYAÇTAN DOLAYI ALDIM'' desin çeker kafasına sıkarım. Çunkü bu tamamen bi yalan ! Bu tamamen bi EGO meselesi,arkadaşlarının da dediği gibi toplu taşima veya kalabalık yerlerde bak samimi söyluyorum yanımdaki 5 kişiden 3'ü İphonelarını okşuyor Kahkaha... Simdi yanındaki adamın elinde pahalı bi telefon var senin de Nokia 3720 nasıl hissedersın ? Onda var bende niye yok dimi ?? Bizim insanlar da geliri ne olursa olsun asgari ücret bile olsun adamın elinde ''DOKUNMATİK TELEFON'' var... Bizim uzattığımız konu tartışmaya açık çunkü herkesin düşünceleri farklıdır...

Benim öğrenmek istediğim siz bu aletleri niçin kullanıyorsunuz sahip olduklarını bütün özelliklerini kullanabiliyor musunuz bukadar basit İyi

Son Düzenleme: REdbLACKI ~ 23 Nisan 2013 13:09
badwizard
23-04-2013, 13:10   |  #7  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Asgari ücretle yaşayan yoktur demiyorum uzmanlık alanım değil yani istanbulda yaşayanların yüzde kaçı asgari ücretle yaşıyor bilemem, ben kendi gözlemlerimi yazıyorum sadece. eğer bir hafta sonu taksimde yada istiklal caddesinde yarım saat kadar dolaşırsan insanların istanbulda yaşamak için asgari ücrete bile ihtiyaç duymadıklarını görürsün. tam tarihini hatırlamıyorum bir ay kadar önceydi sanırım hava bir hayli soğuktu bir arkadaşa sürpriz yapmak için istiklalde bir yere gitmem gerekti, metro çıkışından gideceğim mekana kadar herkesin yüzünde güller açıyordu, bir anlam veremedim insanların neden bu kadar gereksiz mutlu olup gülücükler saçtığına, işte olay tamda burada mutlu olmanın gelir düzeyiyle bir ilgisi yok. bazıları için çok sıradan olan şeyler bazıları için çok müthiş olabiliyor. Diğer bir açıdan bakacak olursak erişebilirlik durumu bunu tetikliyor, yani senin her istediğinde ulaşabildiğin şey altın olsa ama demir bulmakta güçlük çekiyorsan demir senin için daha  kıymetli olur, bu örnek durumu açıklamaya yeterli sanırım. sosyal baskıda diğer bir etken yeni bir çevreye giren her insan o çevreye uyum sağlamaya eğilimlidir yani hangi şehire gidersen git her şehrin kendine has bir halk profili vardır, istanbuldaki baskın halk profili diğer şehirlere göre daha yüksek gelir düzeyinde, belki izmir ankara biraz yakın ama izmir son yıllarda taşra kasabasına dönmeye başladı tabi o ayrı konu. insanlar gelir düzeyi ne olursa olsun yaşadıkları kentin sosyo kültürel dokusuna uyum sağlamak zorundadır, bunu yapamayanlar o şehirde emanetçi gibi yada geçici olarak yaşarlar, işte bu yüzden insanların kullandıkları eşyalara bakarak onlar hakkında fikir sahibi olmak çok doğru sonuçlar vermeyebilir.

badwizard
23-04-2013, 13:23   |  #8  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj
Alıntı: REdbLACKI  
Beyler konuyu saptırmayalım ! Benim amacım kimseyi yargılamk değil ! Kim ne isterse ve ne kadara alsın, bu ister 1.500 ister 2.500 tl lik bir telefon olsun...Diğer şeylerle karıştırmayın ! Saruman nın bi dediğine katılmıyorum,çünki 1.200-400 tl lik bir telefonla 2.000 tl lik ''Z'' ile yapabildiklerini rahat yapabilirsın. Bazı istisnalar hariç ki, bazı özellikler ülkemizde çök nadir kullanılıyor... NFC gibi. Şimdi o kadar pahallı bir tel almaya ne gerek var ? Örnek İphone 5 32gb. gibi... Burada birisi çıksın desin ki ''BEN İPHONE'U MARKA VE HAVA ATMAK İÇİN DEĞİL DE,ÖZELLİKLERİNDEN VE İHTİYAÇTAN DOLAYI ALDIM'' desin çeker kafasına sıkarım. Çunkü bu tamamen bi yalan ! Bu tamamen bi EGO meselesi,arkadaşlarının da dediği gibi toplu taşima veya kalabalık yerlerde bak samimi söyluyorum yanımdaki 5 kişiden 3'ü İphonelarını okşuyor Kahkaha... Simdi yanındaki adamın elinde pahalı bi telefon var senin de Nokia 3720 nasıl hissedersın ? Onda var bende niye yok dimi ?? Bizim insanlar da geliri ne olursa olsun asgari ücret bile olsun adamın elinde ''DOKUNMATİK TELEFON'' var... Bizim uzattığımız konu tartışmaya açık çunkü herkesin düşünceleri farklıdır...

Benim öğrenmek istediğim siz bu aletleri niçin kullanıyorsunuz sahip olduklarını bütün özelliklerini kullanabiliyor musunuz bukadar basit İyi

ahahaha yok canım öyle bir şey hatta telefonu ilk aldığımda note 2 kullanan bazı arkadaşların saldırısına uğradım, xz çok dandik makina ekranı lcd menüsü soluk gibi şeyler söylediler, bende çok gözünüz kaldıysa size vereyim dedim :) tercihimin nedenlerini yazdım ama inandırıcı bulmamışsın olabilir herkesin amacı farklı, bundan önce xperia ray kullanıyordum ufak taşıması rahat hafif bir cihazdı evet her işide yapıyordu şimdi xz onun yaptığı işten farklı birşey yapmıyor kısaca hardware farkı var sadece, be2 exmor rs nfc bt4.0 gibi yeni teknolojileride denemek istedim, bir eşyayı satın almadan önce onu sevmen yeterlidir başka bir neden aramazsın misalen bütün arabalar sahibini taşıyor ama bazısı linea alıyor bazıları z4 bu durumda z4 alan adama gibip "vaay aga şekil yapmışsın havamı atıyorsun" diyebilirmiyiz? telefon işide aynı hesap aradaki fark yine donanımsal, sonuçta sırf gösteriş yapmak için yeni eşya satınalmak çocukça bir davranıştır.

REdbLACKI
23-04-2013, 14:09   |  #9  
REdbLACKI avatarı
OP Yıllanmış Üye
654 mesaj

Saruman arkadaşim, az önce yazdığım mesaj bu forum tarihinin yazdığım en uzun mesajjdı ! Ağzı kulaklarına varıyor Sen üşenmıyor musun bukadar uzun mesaj yazmaya... Neyse...Güzel yazmışsın güzel de açıklamışsın saygı duyuyorum ama, benim örenmek istediğim şeyı yazmamışsın...sen bu telefonun bütün özelliklerini kullanıyor musun, kullanmıyor musun ?

badwizard
23-04-2013, 14:44   |  #10  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Konu derin ondan, yoksa çok konuşkan biri sayılmam. sorunun yanıtı zaten yukarda da yazdım tabiki kullanabildiğim herşeyi kullanıyorum ama kullanamadıklarımda var nfc test ettim mesela herkeste olmayınca her zaman kullanma şansında olmuyor tabi, lte kullanmak ise şu an için ülkemizde maalesef mümkün değil, bunların dışında walkman hemen hergün kullanıyorum, exchange ve imap hesaplarımdan mail hesaplarımı kullanıyorum, xz Türkiye'de turkcell romuyla satılıyor üzerinde gereksiz uygulama ve zil sesleri vardı bende eski build numaralı global ingilizce romu yükleyip update service üzerinden güncelledim, android versionu şu an 4.1.2 sistemin default browserı chrome yapmışlar, bu beni oldukça rahatsız etti onu disable yapıp firefox kullanmaya başladım mecburen çünkü opera 1920x1080px ekrana uygun değil betası var ama oda şu an stabil değil, arasıra çöksede firefox her gün kullandığım bir program şimdilik. 3g bağlantım sürekli aktif iş yerinde yada evde wifi kullanıyorum hergün, dışarda olduğum zamanlarda işim olan makinalara rdp yada ftp bağlantı kuruyorum, genelde makarasınada olsa google talk üzerinden görüntülü görüşmeler yada sesli telefon konuşması yapıyorum, arşivdeki parçalardan sıkıldığımda yada haber dinlemek istediğimde fm radyoyu kullanmayı seviyorum, internet radyolarını dinlemek için program kullanmıyorum, telefonda 2-3 dakikadan uzun video izlemiyorum film izleyeceksem tv kullanıyorum, google drive ve skydrive kullanıyorum, telefonda oyun oynamıyorum oyun için pc tek tercihim, macro ve karanlık fotoğraflar çekmeyi seviyorum xz bunun için çok iyi bir seçim oldu benim için, tabi birde gsm şebekesi üzerinden konuşup sms de kullandığım oluyor ;)

REdbLACKI
23-04-2013, 15:02   |  #11  
REdbLACKI avatarı
OP Yıllanmış Üye
654 mesaj

Ewalla Beğendim Anlattıkların doğru ise sen telefonun hakkını veriyor gibi görüniyorsun. Ama malesef çoğu kişi senin gibi değil...

feanorking
24-04-2013, 00:08   |  #12  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
1,688 mesaj

saruman xperia z çok dandik diyorlar dh forumlarında millet f/p oranının çok düşük olduğundan bahsediyor sen telefonda ne anlamda + ve - gözlemledin. bir konu açsan deneyimlerini paylaşsan ne kadar güzel olur. ayrıca bende sony kullanıcısıyım sony ericsson t700 :D taş gibi teledon 6 yıl oldu banamısın demiyor internete falan giriyorda ben kullanmıyorm :D

badwizard
24-04-2013, 09:11   |  #13  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

xz için f/p çok düşük diyenlerin çoğu komik bir şekilde iphone kullananlar, bu nasıl bir ironidir gerisini sen düşün artık :) bugün işlerim yoğun ama yarın ekran görüntüleriyle detaylı bir inceleme yazmaya çalışırım.

feanorking
25-04-2013, 04:19   |  #14  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
1,688 mesaj

hadi bakalım bekliyorum unutma