Neden Bilgisayarımıza Windows XP Kurmalıyız ?

berkayjan
09-06-2014, 23:31   |  #1  
berkayjan avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
88 mesaj

Merhaba Arkadaşlar...

Forumda Birşey Bilmeden Yorum Yapan Arkadaşlar Gördüm.

Fanatik Arkadaşlar, Windows 8 Deyip Duruyorlar.

Neden Windows 8 Diyorlar Acaba ?

Bu Kadar Desteklemenin Amacı Ne ?

Sanki Windows 8 Arkasında Durunca Microsoft Size Maaş Bağlayacak.

Şimdi Asıl Konumuza Gelelim. Eğer Ekran Kartınız HD 5000 Serisi ve Altı İse Kesinlikle XP Kurmalısınız. 

Zaten HD 5000 Serisi ve Altında Ekran Kartı Olan En Yeni Oyunları Açamaz. XP`nin DirectX 11 Desteği Yoktur.

Bu Yüzden Yeni Oyunları Açamaz.

Bazı Arkadaşlar 4 GB Ram ve Üstü Olanlar Kullanamaz Diyecek. İnternetten Araştırırsanız XP`nin 64 Bit Sürümleri 

Mevcut. Ve Bunlar Editlenmiş Değil Microsoft Sitesini Biraz Araştırırsanız XP 64 Bit Yazısını Görürsünüz.

Neden XP Kurmalıyım ?

XP, Windows Vista,Windows 7,Windows 8 ve 8.1`e Göre Daha Az Ram Harcar. 

XP, Oyunlarda Diğer İşletim Sistemlerine Göre Daha İyi Bir Performans Verir.

Bazı Arkadaşlar XP`de PC Kasıyor Demiş.

Eğer Siz Anakart Chipseti,Ses Kartı Driveri,Ekran Kartı Driveri,Ethernet Driverini,Service Pack 3`ü Yüklemezseniz Tabii ki Kasar.

XP`yi Hızlandırmak İçin Birkaç Ayar:

Başlat - Bilgisayarıma Sağ Tıklayıp Özellikler Diyoruz. Ordan Gelişmişe Girip Performans`ın Altındaki Ayarlara Basıyoruz. En İyi Performans İçin Ayarla Diyoruz. Ve Tamam Diyoruz.

XP Kurduğumuzda Denetim Masasından Güvenlik Duvarı, Otomatik Güncelleştirmeler`i Kapatıyoruz.

Bütün Driverleri Yüklediysek Sıra Geldi Sorun Yaşamamak İçin Microsoft Visual C++ 2008 ve Net Framework 4.0 Kurmaya.

Bunları Yüklediğiniz Takdirde Hiçbir Hata Almazsınız XP`de.

XP`de Bilgisayarınızı Açarken Kurtarma Seçenekleri ve İşletim Sistemi Seçme Yeri Geliyorsa:

Bilgisayarıma Sağ Tıklayın Özelliklere Girin. Ordan Gelişmişten Başlangıç ve Kurtarmanın Altındaki Ayarlar Tuşuna Basın. 

İşletim Sistemlerini Gösterme Süresi ve Gerekirse Kurtarma Seçeneklerini Göster Yazılarının Yanındaki Tikleri Kaldırıyoruz ve Tamam`a Basıyoruz.

XP`yi Biraz Daha Hızlandırma:

Çalıştırı Açıyoruz ve oraya msconfig yazıyoruz.

Açılan Yerden Başlatma veya Başlangıç Yerine Giriyoruz. Programların Karşısında Olan Tüm Tikleri Kaldırıyoruz.

ve Tamam Diyoruz. Bundan Sonra Bilgisayarınızı Yeniden Başlattığınızda Bir Pencere Gelecek Bilmem ne Yapılandırıldı Diye O Pencerede Bir Tik Olacak Ona Basıyoruz ve Tamam Diyoruz Artık Pencere Önümüze Çıkmayacak.

Windows XP Gereksiz Hizmetleri Kapatma:

Çalıştıra msconfig yazıyoruz ve Hizmetler Bölümüne Girip Ordan Windows Ses, Tak ve Kullan,Windows İnstaller Dışındaki Bütün Hizmetlerdeki Tikleri Kaldırıyoruz.

Artık Bilgisayarımız Çok Az RAM Kullanacak Ama Yeniden Başlatmanız Lazım. Görev Yöneticisinden Görebilirsiniz ne Kadar Az Kullandığını.

Arkadaşlar Konumu Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

Benim Sistemim : 

AMD RADEON HD 5450

INTEL PENTIUM DUAL CORE 2.50 GHZ E5450

4 GB RAM

500 GB HDD

Bilgisayarımda Herşey Sorunsuz.

Önemli Not: Windows 7 ve 8 Kullanan Arkadaşlara Gelsin. Şuan Windows Sadece 128 MB Ram Kullanıyor. İnanmayanlar İçin Ekran Görüntüsü Atabilirim.

Herkese Teşekkürler. Bilgisayarınızı Rahatlatmak İstiyorsanız Windows XP`den Şaşmayın.

mustafa2116
09-06-2014, 23:58   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: berkayjan  
<strong>Merhaba Arkadaşlar...</strong>

<strong>Forumda Birşey Bilmeden Yorum Yapan Arkadaşlar Gördüm.</strong>

<strong>Fanatik Arkadaşlar, Windows 8 Deyip Duruyorlar.</strong>
.......
....
.......
<strong>Bilgisayarımda Herşey Sorunsuz.</strong>

<strong>Önemli Not: Windows 7 ve 8 Kullanan Arkadaşlara Gelsin. Şuan Windows Sadece 128 MB Ram Kullanıyor. İnanmayanlar İçin Ekran Görüntüsü Atabilirim.</strong>

<strong>Herkese Teşekkürler. Bilgisayarınızı Rahatlatmak İstiyorsanız Windows XP`den Şaşmayın.</strong>

Windows8 kullanmalısın  
*Kernel desteği düşündüğün kadar kolay ve anlaşılır bir yapıda değil.
*vista-7-8 de çıkan açıklar xp içinde geçerli olup XP de bunlar kapatılmayacak.
*bir çok donanım Artık Vista ve üzeri işlemlerdeki kernellere uyumlu çalışıyor.
*64 bit XP 6.4 gb desteğinin üzerine çıkamaz
* Ekran tepkimesi kernel düzeni hatası nedeniyle ikon olarak kalacaktır. (2000x1600 px de masa üstünü açarsan klasörler nokta nokta kalır)
*Monitör SYNC  öğeleri  oyunlar  açısından oldukca sadedir. yeni oyunları değil _eski oyunların geliştirilmiş verisyonlarındaki ayrıntıları veya karakterler üzerindeki görselleri daha yüzeysel gösterir.

bunların dışında  madem 128 mb yer kaplıyor diye laf yapıyorsun.
REACTOS kullan.
*windows kerneli ile uyumlu.
*açık kaynak kodlu
* XP benzeri ve Windows oyunlarına uyumlu
* 50-60 mb ram harcıyor
* CD boyutu bile 180 mb .
? :D

padisah
10-06-2014, 00:02   |  #3  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Şu ölü sistemden (xp) ne zaman vazgeçip Vista, 7, 8, 8.1 gibi güvenli ve düzgün Windowslara geçeceksiniz?
Windows Vista, 7 ,8, 8.1 varken neden attan inip eşşeğe binerek xp kullanalım ve hem donanım ömürlerimizi kısaltıp her çeşit zararlıya maruz kalalım?
Ayrıca xp nin 64 bit sürümü sadece ingilizce olmakla birlikte 32 bit xp sp3 den çok daha önce desteğini kaybetmiştir.

berkayjan
10-06-2014, 01:25   |  #4  
berkayjan avatarı
OP Üye
88 mesaj
Alıntı: padisah  
Şu ölü sistemden (xp) ne zaman vazgeçip Vista, 7, 8, 8.1 gibi güvenli ve düzgün Windowslara geçeceksiniz?
Windows Vista, 7 ,8, 8.1 varken neden attan inip eşşeğe binerek xp kullanalım ve hem donanım ömürlerimizi kısaltıp her çeşit zararlıya maruz kalalım?
Ayrıca xp nin 64 bit sürümü sadece ingilizce olmakla birlikte 32 bit xp sp3 den çok daha önce desteğini kaybetmiştir.

Desteğinin Benim İçin Hiçbir Önemi Yok. Zaten Güncelleştirme Yapmıyordum. Ayrıca İnternette Türkçe Versiyonları Var. Biraz Araştırıp Cevap Yazsaydınız. Dediğim Gibi Sanki Microsoft Size Maaş Bağlayacak.

mustafa2116
10-06-2014, 01:37   |  #5  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: berkayjan  

<strong>Desteğinin Benim İçin Hiçbir Önemi Yok. Zaten Güncelleştirme Yapmıyordum. Ayrıca İnternette Türkçe Versiyonları Var. Biraz Araştırıp Cevap Yazsaydınız. Dediğim Gibi Sanki Microsoft Size Maaş Bağlayacak.</strong>

Siz 1 ayde 8 kez bilgisayarınıza format atabilir ve HDD ömrünüzü gebertebilirsiniz ancak elimdeki bilgisayar 2013 deki windows8 yükseltmesini format sayarsak ilk geldiği günden buyana 2006 dan beridir 3-4 format yemiştir.
virüs girdiği için format hiç atılmadı.

1*İlk geldiği gün TÜM ATIKLARI SİLMEK İÇİN.(vista>
2*OVC denemelerinde Anakart Yandığı için Anakart sistemi değişti ve o yüzden anakart sistemine göre yeniden yüklendi.(vista)
3*Elektirik dengesizlikleri nedeniyle Güç kaynağı patladı ve ekran kartı yandı Format atmamıza neden oldu (vista)
4* Windows8 yükseltmesi için yükselte sistemi ile (windows8)

Sen bildiğine devam et yıl 2014 :D

mustafa2116 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
berkayjan
10-06-2014, 02:50   |  #6  
berkayjan avatarı
OP Üye
88 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Siz 1 ayde 8 kez bilgisayarınıza format atabilir ve HDD ömrünüzü gebertebilirsiniz ancak elimdeki bilgisayar 2013 deki windows8 yükseltmesini format sayarsak ilk geldiği günden buyana 2006 dan beridir 3-4 format yemiştir.
virüs girdiği için format hiç atılmadı.

1*İlk geldiği gün TÜM ATIKLARI SİLMEK İÇİN.(vista>
2*OVC denemelerinde Anakart Yandığı için Anakart sistemi değişti ve o yüzden anakart sistemine göre yeniden yüklendi.(vista)
3*Elektirik dengesizlikleri nedeniyle Güç kaynağı patladı ve ekran kartı yandı Format atmamıza neden oldu (vista)
4* Windows8 yükseltmesi için yükselte sistemi ile (windows8)

Sen bildiğine devam et yıl 2014 :

Ne Biliyorsun Panpa Benim Ne Kadar Format Attığımı. Bilgisayarı 2009`da Aldım. 5 Kez Format Attım En Fazla.

oasman
10-06-2014, 11:08   |  #7  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

Bilgisayarında sadece oyun oynuyorsan sorun yok. Ama herkes bilgisayarını oyun oynamak için kullanmıyor. Olur da bir daha formatlamak gereği duyacak olursan, bil ki, sp3'e falan yükseltmeye kalktığında, Microsoft çok kalleşçe işler çeviriyor, xp'yi tamamen öldürmek için. Sp3'ü Linux ile indirdim ve yedekledim. Ara sıra nostalji takılırım diye.

oasman bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
10-06-2014, 14:19   |  #8  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

http://8.enpedi.com/2013/01/windows-8e-gecmek-icin-25-neden.html
http://www.technopat.net/sosyal/ ... llanmamalıyız.9123/

Son Düzenleme: padisah ~ 10 Haziran 2014 17:20