Neden hazır değilde toplama?

Banned
30-04-2012, 21:10   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

Öncelikle iyi akşamlar.

Her gün mutlaka bir sürü bu tür soru soran çıkıyordur karşınıza ancak gerçekten merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.Bir kaç sorum olacak.

1- Neden CASPER ve bunun gibi markalardan hazır bir bilgisayar almak yerine toplama PC tercih edersiniz?

2- PC toplarken işlemci,ekran kartı ve bunun gibi hangi parçalar alınır? Yani bir liste yaparsanız sevinirim.

3- Ekran kartı,işlemci,ram gibi parçaların yanında boş KASA mı alınır?

4- Tüm parçalar toplandıktan sonra bunları tek tek biz mi birleştircez?

5-Toplayacağım bilgisayarın buzdolabı gibi olmasını istiyorum bunu nasıl sağlarım?(önceki bilgisayarın aşırı ısınmasından şikayetciydim,ekran kartı ısınıp res atıyor.Sonuçta oyun bilgisayarı olcak en yüksek verim vermesi lazım)

2 Ay sonra bende güzel bir oyun bilgisayarı toplamak istiyorum.Ancak bir ön bilgi almam lazım.Lütfen yardımcı olun nasıl oluyor bu işler?

Son Düzenleme: Banned ~ 30 Nisan 2012 21:17
cimbom92
30-04-2012, 21:54   |  #2  
Üye
99 mesaj

cpu:3570k , ,anakart:Asus,gıgabyte yada msi marka 1155pın p8z77 modellerınden bırısı paran varsa sogutması daha ıyı olan bır kuzey guney koprulerı ıyı sogutlan bır modelı sec.,RAM:Dual channel 2*8 onerırım ama paran azsa 2*4 te olabılır(cls dergelrıne,hızlarına markasına,sogutmasına dıkkat et corasır olablır mesela)HARDISK:Ssd yı onermıoyorum 120 gblık ssd hıcbır ısını gormez onun yerıne 500 gb ıle 1tb arasında 7200 ncq 64 mb onbelleklı bır model al(Wd yada seagte tercıh senın).En onemlısı ekran kartı:Asus gtx 570 Dırect Cu2 yı onerırım bende onun kullanıyorum ama o olmazsa msı gtx570 de olablır fıyat/perf gore kotu degıl ve ust sevıye bır kart.Kasa secımı senındır ama full tower onerırım.butcenı yazmadıgın ıcın paranı cope atmayacagın ama oynadıgın oyunlarda da zevk alacagın bır sıstem yazdım kabaca.

yunus07
30-04-2012, 22:01   |  #3  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

Öncelikle iyi akşamlar..
1-Hazıra vereceğin paraya çok daha iyi parçalar alırsın.Hazır pc lerin en az 3 parçası fiyatına karşılık düşük özelliktedir
2-İşlemci,ram,ekran kartı,PSU,anakart.HDD(Para çoksa SSD)Geniş bir kasa  işlemci fanları,DWD RW, -- Bunlar ana sistem parçaları olmassa olmaz.Kart okuyucu.Soğutma amaclı bikaç fan daha bunun gibi ihtiyaca göre parça çok var
3-Evet alınır.Hava sirkülasyonu iyi bi kasa tercih edilir genelde
4 İster sen birleştir ister parçaları aldığın yere ver onlar birleştirsin.Bence satın aldığın yerdeki yetkililere söyle onlar birleçtirsinler
5-Termal macun u yenilediğin taktirde,kasa içi hava sirkülasyonu da iyiyse,öne bi fan takarsın içeri üfleyen arkayada bi fan takarsın ki genelde mevcuttur.O fan da dışarı üfler hava sirkülasyon işlemi tamamlanmış pc gayet serin çalışır

Son Düzenleme: yunus07 ~ 30 Nisan 2012 22:06
hakean
30-04-2012, 22:08   |  #4  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

arkadaşlar güzel açıklamış HAzır kasao lrak artık sadece sunucu alınabilir güvenilirlik açısında n

Banned
30-04-2012, 22:55   |  #5  
OP Banlandı
180 mesaj

Alıntı: yunus07  
Öncelikle iyi akşamlar..
1-Hazıra vereceğin paraya çok daha iyi parçalar alırsın.Hazır pc lerin en az 3 parçası fiyatına karşılık düşük özelliktedir
2-İşlemci,ram,ekran kartı,PSU,anakart.HDD(Para çoksa SSD)Geniş bir kasa  işlemci fanları,DWD RW, -- Bunlar ana sistem parçaları olmassa olmaz.Kart okuyucu.Soğutma amaclı bikaç fan daha bunun gibi ihtiyaca göre parça çok var
3-Evet alınır.Hava sirkülasyonu iyi bi kasa tercih edilir genelde
4 İster sen birleştir ister parçaları aldığın yere ver onlar birleştirsin.Bence satın aldığın yerdeki yetkililere söyle onlar birleçtirsinler
5-Termal macun u yenilediğin taktirde,kasa içi hava sirkülasyonu da iyiyse,öne bi fan takarsın içeri üfleyen arkayada bi fan takarsın ki genelde mevcuttur.O fan da dışarı üfler hava sirkülasyon işlemi tamamlanmış pc gayet serin çalışı
gerçekten güzel açıklama çok teşekkür ediyorum. anlamadığım 3 nokta var

1-SSD nedir HDD den farkı ne oluyor?

2- Parçaları aldığın yerdekiler birleştirsin demişsiniz. İnternetten tek tek sipariş etmiş olsak nasıl birleştirme şansımız var?

3- Parçaları tek tek alıp birleştirebileceğim yerler büyük teknoloji mağazaları mı oluyor?

Birde teknik bir sorum var ;

4- Normalda halk arasında ekran kartı ram gibi şeyler sadece "Kaç GB?" cinsinden tanınır
"Benim PC de 4GB RAM,1 GB Ekran kartı var" gibi sohbetler döner. Bu tür parçalarda tek göz önüne alınan "Kaç GB" olması gerektiği midir? Diğer noktalar nelerdir? Mesela benim ekran kartım ATI Radeon HD 2400 Pro 512MB bugüne kadar sadece 512 MB olduğunu bilirdim. Burdaki 2400 filan olayı nedir? Bu tür parçaların markadan markaya ne gibi özellikleri değişir?

Son Düzenleme: nrdeb ~ 30 Nisan 2012 22:56
Kapalı Hesap (203561)
30-04-2012, 23:20   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

SSD'lerde kopyalama ve yazma hızı 500 mb'ları geçerken HDD'lerde 50 mb falan oluyor.

Bir Fifa 12'yi SSD'de 30 saniye bile sürmeden atarken HDD'de 15 dk falan sürebilir.

İnternette mesela Vatan PC, Teknobiyotik, Nova PC gibi yerlerde bütün parçaları sipariş verip hazır toplanmış halde gönderebiliyorlar. Veya isteğe göre tek tek sipariş verip siz veya bilen birine de toplatabilirsiniz.

Ve parçalar sadece bellek önemli değildir. Bunun daha derinine inen şeyler vardır.

yunus07
30-04-2012, 23:24   |  #7  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
992 mesaj
Alıntı: nrdeb  

2- Parçaları aldığın yerdekiler birleştirsin demişsiniz. İnternetten tek tek sipariş etmiş olsak nasıl birleştirme şansımız var?

3- Parçaları tek tek alıp birleştirebileceğim yerler büyük teknoloji mağazaları mı oluyor?

4- Normalda halk arasında ekran kartı ram gibi şeyler sadece "Kaç GB?" cinsinden tanınır
"Benim PC de 4GB RAM,1 GB Ekran kartı var" gibi sohbetler döner. Bu tür parçalarda tek göz önüne alınan "Kaç GB" olması gerektiği midir? Diğer noktalar nelerdir? Mesela benim ekran kartım ATI Radeon HD 2400 Pro 512MB bugüne kadar sadece 512 MB olduğunu bilirdim. Burdaki 2400 filan olayı nedir? Bu tür parçaların markadan markaya ne gibi özellikleri değişir?

1-Hdd ler de depolama birimidir.SSD ler de. fakat SSD HDD ye göre çok hızlıdır.Ve pahalıdır.SSD sayesinde pc açılış hızı gözle görülür derecede kısalabilir
2-Eğer internetten tek tek sipariş verirsen tanıdığın,güvendiğin birine yaptırırsın.Ve ya kendin biliyorsan kendinde yaparsın.
3.Evet Vatan Computer vs vs...
4Malesef herşey gb ''bellek miktarına'' bağlı değil.Örneğin Ramların çalışma frekansları vardır.800,1333Mhz gibi...
Ekran kartlarında ise Gpu hızıibellek hızları-800mhz vb...
,gpu mimarısi,kapladığı alan(yani büyüklüğü)
Bant genişliği(Duymuşsunuzdur 128bit,256bit gibi.)
Bellek türü: DDR2,GDDR5 gibi
Ve daha küçük bisürü ayrıntılar var...

ekran kartının gelişmiş özelliklerineGPU-Z programıyla bakabilirsin

Kapalı Hesap (203105)
30-04-2012, 23:25   |  #8  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj

1 - ssd nin açılımı solid sata disk dir ve HDD lere göre daha hızlı sessiz -dayanıklı-ve daha uzun ömürlüdür ve HDD lerde içinde bir cd tarzında bir disk vardır ve veriler yazılıp ve okunurken bu disk döner ve kafa diye tabir ettiğimiz okuyucu verileri işler ama ssd lerde katı bellekler vardır sbu bellek gibi veya ram gibi bellekler vardır    biraz  düzgün bir anlatım olmadı ama umarım okuyunca anlarsın

2- sizin nerden alıcağınıza bağlı bazı firmalar hazır kasa gibi toplayıp gönderiyorlar bazıları bu işlemi yapmıyorlar

3- sen bütçeni söyle ve yaşadığın yeri söyle sana en yakın alabileceğin bir firma varsa bizde oradan size tavsiyede bulunup yardımcı olalım mesela ben genelde arçaları vatan computer den alırım ve bir çok il ve ilçede şubesi vardır

4- sen bütçeni söyle bu işi biz senin yerine yapalım ama öğrenmek istiyorsan da araştırarak öğrenirsin zamanla pc donanımından anlamadığın halde pc toplamaya çalışma biz sana yardımcı olalım

yunus07
30-04-2012, 23:28   |  #9  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
992 mesaj

Bellek ne kadar çok ise o kadar iş açabilirsin.
Örnek bika farklı oyunu aynı anda açarsn görev çubuğuna indirirsin öle olur.Ama diğer özellikler kötü ise kasar
Paylaşımlı ekran kartları da var onlar daha berbat.Sistemin RAM indan kullanıyolar.Sistem dahada kasıyor(RAM az ise tabi)

Tekno_Loji
30-04-2012, 23:34   |  #10  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

5- Hiçbir bilgisayar kasası buzdolabı gibi olamaz çünkü her elektronik parçanın çalışma sıcaklığı vardır. O sıcaklığın altına veya üstüne çıktığın anda bilgisayar kullanılmaz hale helir.

Kapalı Hesap (203105)
30-04-2012, 23:38   |  #11  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj
Alıntı: Tekno_Loji  
5- Hiçbir bilgisayar kasası buzdolabı gibi olamaz çünkü her elektronik parçanın çalışma sıcaklığı vardır. O sıcaklığın altına veya üstüne çıktığın anda bilgisayar kullanılmaz hale helir.
evet haklısın ama arkadaşın demek istediği şey sanırım pc sessiz ve serin çalışsın ki zaten yeni pc toplayan insanlar da bu 2 şeyi istemekde haklı stok fan yerine sessiz ve serin bir soğutucu almalı ve ekran kartının soğutması iyi olmalı güzel bir model seçilmeli

yunus07
30-04-2012, 23:49   |  #12  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
992 mesaj
Alıntı: Tekno_Loji  
En azından kasa içindeki havayı serin tutması için demiştim.Normalde dediğin gibi parcaların kendi çalışma ısıları da vardır

Banned
01-05-2012, 00:23   |  #13  
OP Banlandı
180 mesaj

Tüm yardımcı olanlara çok çok teşekkür ediyorum. Kafamda bir sürü soru cevap buldu sayenizde.

Alıntı: glscgn  
1 - ssd nin açılımı solid sata disk dir ve HDD lere göre daha hızlı sessiz -dayanıklı-ve daha uzun ömürlüdür ve HDD lerde içinde bir cd tarzında bir disk vardır ve veriler yazılıp ve okunurken bu disk döner ve kafa diye tabir ettiğimiz okuyucu verileri işler ama ssd lerde katı bellekler vardır sbu bellek gibi veya ram gibi bellekler vardır    biraz  düzgün bir anlatım olmadı ama umarım okuyunca anlarsın

2- sizin nerden alıcağınıza bağlı bazı firmalar hazır kasa gibi toplayıp gönderiyorlar bazıları bu işlemi yapmıyorlar

3- sen bütçeni söyle ve yaşadığın yeri söyle sana en yakın alabileceğin bir firma varsa bizde oradan size tavsiyede bulunup yardımcı olalım mesela ben genelde arçaları vatan computer den alırım ve bir çok il ve ilçede şubesi vardır

4- sen bütçeni söyle bu işi biz senin yerine yapalım ama öğrenmek istiyorsan da araştırarak öğrenirsin zamanla pc donanımından anlamadığın halde pc toplamaya çalışma biz sana yardımcı olalı

Ben Ankara'dayım. Bütçemde 1500TL civarı.

Kapalı Hesap (203105)
01-05-2012, 00:35   |  #14  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj
Tüm yardımcı olanlara çok çok teşekkür ediyorum. Kafamda bir sürü soru cevap buldu sayenizde.

Ben Ankara'dayım. Bütçemde 1500TL civarı.

ankarada nova bilgisayar firması var ve vatan computer var sana tavsiyem sistem toplarken vatanın % 25 indirimiyle toplarsan daha uygun fiyat a yada daha yüksek sistem toplarız sana

peki bu oyun pc sinde sadece kasa mı olacak yoksa monitör de alıcak mısın

Banned
01-05-2012, 08:45   |  #15  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: glscgn  
ankarada nova bilgisayar firması var ve vatan computer var sana tavsiyem sistem toplarken vatanın % 25 indirimiyle toplarsan daha uygun fiyat a yada daha yüksek sistem toplarız sana

peki bu oyun pc sinde sadece kasa mı olacak yoksa monitör de alıcak mısı

pc toplarken monitorün sistemin kalitesine faydası ne olur? Kaç inch olduğu dışında ne gibi özellikler oluyor? Mesela bende 19inch casperın monitoru var bunu kullanmaya devam etsem olur mu? yoksa tavsiye ettiğiniz monitör var mı?

nacker
01-05-2012, 11:47   |  #16  
nacker avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
285 mesaj

monitörün sistem kalitesine etkisi sadece ekkran kartından gelen görüntüyü daha net, çözünürlüğü daha yükses şekilde görmeni sağlaması.  ayrıca o monitörü kullanabilirsin. (istersen)

mladenbmv
01-05-2012, 11:59   |  #17  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

hazır kasa aldığında bir şey olduğunda bir şeye elini süremiyorsun kasayı açtığın an garanti gidiyor,arkadaşa hazır  pc aldık 20 tl dediler program v.s ben deddim arkadaşa ben hallederim ama yok dedi,pc yi aldık geldik eve oyun kurduk oyuna girince reset atıyor pc bir kaç oyun daha kurduk yine aynı sonra götürdük aldığımız yere dedik böyle böyle adamlar baktı dedi oyun orjinal değil ondan atıyor bir şey yapamayız orjinal oyun alın gelin bizde kalmadı dediler gittik orjinal oyun aldık 50 tl ye verdik kurdular aynı şekilde reset attı, dediler başka kasa verelim verdiler ve tekrar ayar v.s yapçaz diye 20 tl aldılar eve gittik kurduk oyun yine aynı oldu götürdük aynı yere bir kaç gün bekledikten sonra başka kasa verdiler ve düzeldi en sonunda ama biz oraya git gel 60 tl benzin yaktık ve her seferinde extra program yüklüycez diye 20 tl aldılar.sattıkları pc de problem belliydi güç kaynağı ama adamlar tutturdular orjinal oyun diye.arkadaşta pişman oldu hazır aldığına o kadar söyledim ama hazır alcma dedi  toplama alsaydı daha performanslı olcaktı.

ysrgrafik
01-05-2012, 14:00   |  #19  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
24 mesaj

toplama pc yi yada freedos laptopları genelde insanlar lisanssız işletim sistemi için tavsiye ederler.
Konuda bilgili kişiler ancak isteği doğrultusunda yani amacına uygun pc toplar.

Son Düzenleme: ysrgrafik ~ 01 Mayıs 2012 14:01
Banned
01-05-2012, 14:20   |  #20  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: ysrgrafik  
toplama pc yi yada freedos laptopları genelde insanlar lisanssız işletim sistemi için tavsiye ederler.
Konuda bilgili kişiler ancak isteği doğrultusunda yani amacına uygun pc toplar.
hakketen..

parçaları toplayınca işletim sistemini ne yapıcaz?

Bunlar xp/vista/w7 şeklinde tek tek satılıyor mu bide? o iş nasıl hallolcak?

Ben CASPERı internetten aldığım zaman PC geldiğinde direk VİSTA yüklüydü mesela..

Son Düzenleme: nrdeb ~ 01 Mayıs 2012 14:21
yunus07
01-05-2012, 14:53   |  #21  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
992 mesaj
hakketen..

parçaları toplayınca işletim sistemini ne yapıcaz?

Bunlar xp/vista/w7 şeklinde tek tek satılıyor mu bide? o iş nasıl hallolcak?

Ben CASPERı internetten aldığım zaman PC geldiğinde direk VİSTA yüklüydü mesela..

İşletim sistemini orjinal alabilirsin.Yada internetten güvenilir bi siteden indirebiliirsin.Sorada etkinleştirmeyi küçük bi prog. var onla halledebilirsin.Yani sen yeterki iste bizler için herşeyin bi çözümü var Kahkaha
İşletim sistemleri tek tek satılırlar.Ve orjinalların pahalı olması muhtemeldir.
O vista orjinal olması lazım.
bence şuanki pc mi alırken Vista Home Basic SP1 var idi.
Benimkide Casper ,Casper Neo Kahkaha