Neden Korsan Oyun ?

Anket
AndcrewTR
05-04-2013, 22:56   |  #51  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Çok doğru söylüyorsun. Türkçe dil desteği olduğu için birçok kişi kendisi Crysis 'i orjinal alma mecburiyetinde hissediyor. Çünkü piyasada başka türkçe sesli oyun yok. Bu gerçekten işe yarıyor çünkü bütün oyunları korsan alıp da sadece Crysis serisini orjinal alan çok kişi tanıyorum (örnek ben :D).
Bu saydığın firmalar türkçe dil desteği getirsin o zaman görsünler orjinal satış düşük mü oluyor :D İşi bilmiyolar abi Ağzı kulaklarına varıyor
Oyun firmalarının çoğu hala bu işin taktiğini çözemedi. Orjinal satış için gerekli iki şey var; dil desteği ve çoklu oyuncu modu.
Mesela L.A. Noire gibi bir oyun Türkçe Ses ile çıksaydı, ooof düşünemiyorum. Muhteşem olurdu.
Bu arada DarkSiders'in stüdyolarını ve ekibini CryTek satın almış diye duydum Ağzı kulaklarına varıyor

Banned
05-04-2013, 23:07   |  #52  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 5
262 mesaj
Alıntı: AndcrewTR  
Çok doğru söylüyorsun. Türkçe dil desteği olduğu için birçok kişi kendisi Crysis 'i orjinal alma mecburiyetinde hissediyor. Çünkü piyasada başka türkçe sesli oyun yok. Bu gerçekten işe yarıyor çünkü bütün oyunları korsan alıp da sadece Crysis serisini orjinal alan çok kişi tanıyorum (örnek ben :D).
Bu saydığın firmalar türkçe dil desteği getirsin o zaman görsünler orjinal satış düşük mü oluyor :D İşi bilmiyolar abi Ağzı kulaklarına varıyor
Oyun firmalarının çoğu hala bu işin taktiğini çözemedi. Orjinal satış için gerekli iki şey var; dil desteği ve çoklu oyuncu modu.
Mesela L.A. Noire gibi bir oyun Türkçe Ses ile çıksaydı, ooof düşünemiyorum. Muhteşem olurdu.
Bu arada DarkSiders'in stüdyolarını ve ekibini CryTek satın almış diye duydum Ağzı kulaklarına varıyor

15,000 kişi oyunu alacak diye adam koca script'e voiceover mı yapsın ? Bence TR oyun bulduğunuzda öpüp başınıza koyun. Ben Video Game publisher olsam öyle 2,3 kişi alacak diye voiceover koymam. Subtitle'a bir şey demiyorum o kadar zor değil.

XTFC
06-04-2013, 02:56   |  #53  
XTFC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
535 mesaj

Football Manager 2013 ve Crysis 3'ü sırf Türkçe dil desteği olduğu için aldım. Oyunlar, ya Türkçe gelsin bu ülkeye ya da hiç GELMESİN

Banned
06-04-2013, 04:53   |  #54  
Banlandı
262 mesaj
Alıntı: ekox  
Football Manager 2013 ve Crysis 3'ü sırf Türkçe dil desteği olduğu için aldım. Oyunlar, ya Türkçe gelsin bu ülkeye ya da hiç

Almanya gibi olsun diyorsunuz yani. Almanya'da Almanca olmayan oyun yok ama oranın durumu bile burunun durumu farklı tabi.

okinkurt
06-04-2013, 05:32   |  #55  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Oyunları bol bol alacakmışızda sonra satış rakkamları yeterli olucakmış ve Türkçe olacaklarmış ne kadar güzell arkadaş sen ürünü albenili yapıcaksın ki satılsın Türkçe çıkart satışlar artıyor ortada bu ama yok korsan çok burada ben Türkçe yapmam oyunu ozaman avucunu yala satamazsın arkadaş basit ve net bizim oyuncuların çoğu oynadığı oyunun konusunu anlamıyorlarr Türkçe çıkart hem millet anlasın oyunu hemde senin kesen dolsun ..

okinkurt bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
XTFC
06-04-2013, 18:10   |  #56  
XTFC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
535 mesaj

Çoğu oyuncu gerçekten anlamıyor oyunların senaryolarını ben dahil.Türkçe gelmediği sürece korsana devam.Türkçe gelen oyunları zaten çoğu oyuncu alıyor.Firmalar biraz akıllı olsa.

XTFC bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
okinkurt
06-04-2013, 19:25   |  #57  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Oyun çeviri sağolsun baya bi oyun çevirdiler Dishonored ve skyrim de yolda witcher 2 yi cevirdiler ben şuan oynuyorum TÜrkçe olunca bambaşka oluyor özellikle rpg lerde ingilizce oldumu cok zorlaşıyor oyun.

AndcrewTR
06-04-2013, 21:08   |  #58  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,268 mesaj

Aynen oyunceviri'nin hakkını ödeyemeyiz. Skyrim 'i dört gözle bekliyorum. Deus Ex de çıkmak üzere onu da bekliyorum. Mass Effect 3 'e daha çok var.
L.A. Noire, Mafia 2, Assassin's Creed ve daha birsürü oyunu anlayarak oynadım onların sayesinde.

okinkurt
06-04-2013, 21:40   |  #59  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
Aynen oyunceviri'nin hakkını ödeyemeyiz. Skyrim 'i dört gözle bekliyorum. Deus Ex de çıkmak üzere onu da bekliyorum. Mass Effect 3 'e daha çok var.
L.A. Noire, Mafia 2, Assassin's Creed ve daha birsürü oyunu anlayarak oynadım onların sayesinde.

Birde baya hızlı gidiyorlar özellikle skyrimde ben suana kadar anca %15 felan yaparlar demiştim adamlar %50 yi buldu nerdeyse :D

Banned
06-04-2013, 22:41   |  #60  
Banlandı
262 mesaj
Alıntı: okinkurt  
Oyunları bol bol alacakmışızda sonra satış rakkamları yeterli olucakmış ve Türkçe olacaklarmış ne kadar güzell arkadaş sen ürünü albenili yapıcaksın ki satılsın Türkçe çıkart satışlar artıyor ortada bu ama yok korsan çok burada ben Türkçe yapmam oyunu ozaman avucunu yala satamazsın arkadaş basit ve net bizim oyuncuların çoğu oynadığı oyunun konusunu anlamıyorlarr Türkçe çıkart hem millet anlasın oyunu hemde senin kesen dolsun ..

Evet bu da diğer bir bakış açısı. Oyun Türkçe dil anlamıyoruz, şimdi oyun İspanyolca olsa ben de oynamak istemezdim ya da amele gibi oynardım. Her neyse, Ama şu da bir gerçek ki madem anlamıyorsun, neden hala oynuyorsun ? Yani bu mantıkta sadece Türkçe oyunları oynamanız lazım. Gülüş Hayal perest olmak gerekmezse, Türkçe oyunlar gelir ama yılda 10 tane falan gelir en fazla. Geçen sene 3 tane gelmişti sanırım. Bu sene 5 tane gelir. Daha gelen vardır benim bilmediğim ama 10'un üzerine zor çıkar.

okinkurt
06-04-2013, 22:53   |  #61  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
Alıntı: Resurrection Ace  

Evet bu da diğer bir bakış açısı. Oyun Türkçe dil anlamıyoruz, şimdi oyun İspanyolca olsa ben de oynamak istemezdim ya da amele gibi oynardım. Her neyse, Ama şu da bir gerçek ki madem anlamıyorsun, neden hala oynuyorsun ? Yani bu mantıkta sadece Türkçe oyunları oynamanız lazım. Gülüş Hayal perest olmak gerekmezse, Türkçe oyunlar gelir ama yılda 10 tane falan gelir en fazla. Geçen sene 3 tane gelmişti sanırım. Bu sene 5 tane gelir. Daha gelen vardır benim bilmediğim ama 10'un üzerine zor çıkar.

Bakıyorum artık ing yazmıyorsun ? :)) ben 12 senede günde 5-6 saatimi oyunlara verdim artık dil bilmesemde bi şekilde anlamayı başarıyorum :D senin dediğin gibi Türkçe olmazsa oyunlar bizim millet almaz o oyunu almıyorlar işte abi adamlarda satılmıyor diye Türkçe dil desteği koymuyor bi tarafın tutumundan vaz geçmesi lazım :D

Banned
06-04-2013, 23:00   |  #62  
Banlandı
262 mesaj
 Bakıyorum artık ing yazmıyorsun ? :)) ben 12 senede günde 5-6 saatimi oyunlara verdim artık dil bilmesemde bi şekilde anlamayı başarıyorum :D senin dediğin gibi Türkçe olmazsa oyunlar bizim millet almaz o oyunu almıyorlar işte abi adamlarda satılmıyor diye Türkçe dil desteği koymuyor bi tarafın tutumundan vaz geçmesi lazım :

Tutumdan çok, Ülkede ki satışlarla alakalı. Her oyun zaten dublaj ile gelmiyor ama Altyazı ile gelen oyunlar var. Mesale USA'de büyük ihtimal her oyunda İspanyolca altyazı var. Hatta bazı şehirlerde, İngilizce bilmeden yaşanada biliniyor. İspanyolca ile tabi. Bu adamlar ingilizce bilmediğine göre, öğrenme ihtiyacı da duymuyor ve hükümet bu adamlara özel subtitle ve ispanyolca broadcast yapıyor. Ve Güney Amerika'da ispanyolca konuşuyor. Türkçe konuşan ülkeler de var tabiki ama Orta Asya'da olduğu ve oyun piyasası ile alakası olmadığı için Belli firmalar dışında TR dil desteği az gelecektir.

okinkurt
06-04-2013, 23:09   |  #63  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Tutumdan çok, Ülkede ki satışlarla alakalı. Her oyun zaten dublaj ile gelmiyor ama Altyazı ile gelen oyunlar var. Mesale USA'de büyük ihtimal her oyunda İspanyolca altyazı var. Hatta bazı şehirlerde, İngilizce bilmeden yaşanada biliniyor. İspanyolca ile tabi. Bu adamlar ingilizce bilmediğine göre, öğrenme ihtiyacı da duymuyor ve hükümet bu adamlara özel subtitle ve ispanyolca broadcast yapıyor. Ve Güney Amerika'da ispanyolca konuşuyor. Türkçe konuşan ülkeler de var tabiki ama Orta Asya'da olduğu ve oyun piyasası ile alakası olmadığı için Belli firmalar dışında TR dil desteği az gelecektir.

Crysis serisi tr cıktı baya başarılı oldu bu bir örnektir mesela bizim ülkede satışlar ın iyi olmasını isteyen yapımcı o dil i koymalı benim fikrim bu.

AndcrewTR
06-04-2013, 23:15   |  #64  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,268 mesaj

Mesela ben bütün oyunları korsan indiririm. Crysis 2 'yi orjinal aldım, şimdi de Crysis 3 için para biriktiriyorum. Neden? Türkçe olduğu için. Benim gibi sayısız oyuncu var.
Zaten bir firma için altyazı yapmak çocuk oyuncağıdır. Dublaj yapmak için de biraz keseyi açması gerekir ama harcadığı paranın karşılığını da alır.

Banned
06-04-2013, 23:19   |  #65  
Banlandı
262 mesaj
Mesela ben bütün oyunları korsan indiririm. Crysis 2 'yi orjinal aldım, şimdi de Crysis 3 için para biriktiriyorum. Neden? Türkçe olduğu için. Benim gibi sayısız oyuncu var.
Zaten bir firma için altyazı yapmak çocuk oyuncağıdır. Dublaj yapmak için de biraz keseyi açması gerekir ama harcadığı paranın karşılığını da alır.

Peki her oyun Türkçe çıksa, orjinal alır mıydınız ? Yani piyasaya çıkan her oyun Türkçe ve dublaj ile geliyor. Mesale God of War Ascension TR desteği ile geldi ve satış durumunu merak ediyorum.

AndcrewTR
06-04-2013, 23:24   |  #66  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,268 mesaj

Tabi her oyunu alamayız ama firma zarara girmez. Yani emeklerinin karşılığını alırlar tabii ki.

Kara Şövalye
06-04-2013, 23:40   |  #67  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 53
1,960 mesaj
Tabi her oyunu alamayız ama firma zarara girmez. Yani emeklerinin karşılığını alırlar tabii ki.

Her oyunu alamayacaksanız çıkarmalarının bi' esprisi kalmaz. Kahkaha Çıkasıya değil sonrasında para biriktirip alıp korsanına bulaşmazsanız anca olur ki o da günümüz gençliğinde nerde ?? Param yok hemen torrente akayım düşüncesi var. F1 Race Stars'ı istiyordum kaç zamandır indirim zamanı yarı fiyatına aldım, beklemektende bir şey olmadı. Kahkaha

Banned
06-04-2013, 23:56   |  #68  
Banlandı
262 mesaj
Alıntı: Kara Şövalye  

Her oyunu alamayacaksanız çıkarmalarının bi' esprisi kalmaz. Kahkaha Çıkasıya değil sonrasında para biriktirip alıp korsanına bulaşmazsanız anca olur ki o da günümüz gençliğinde nerde ?? Param yok hemen torrente akayım düşüncesi var. F1 Race Stars'ı istiyordum kaç zamandır indirim zamanı yarı fiyatına aldım, beklemektende bir şey olmadı. Kahkaha

Böyle bir şey diyeceklerini bekliyordum. Kendilerince 3,5 oyun Türkçe olup aaa orjinal olduk işte vicdanım rahat. Halbuki yanlış bir şey ama anlatamıyoruz. Sonuçta adam ona emek harcıyor, TR desteği olsun olmasın. Ben her oyuna para öderim, gerekirse bekleriz ama adamlar sonuçta entertainment yapıyor ve beni eğlendiriyor.

okinkurt
07-04-2013, 00:10   |  #69  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Böyle bir şey diyeceklerini bekliyordum. Kendilerince 3,5 oyun Türkçe olup aaa orjinal olduk işte vicdanım rahat. Halbuki yanlış bir şey ama anlatamıyoruz. Sonuçta adam ona emek harcıyor, TR desteği olsun olmasın. Ben her oyuna para öderim, gerekirse bekleriz ama adamlar sonuçta entertainment yapıyor ve beni eğlendiriyor.

Sizde kendinizce tutturmuşsunuz bir fikir gidiyorsunuz tamam diyoruz hala aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz bozuk plak gibi kardeşim sen ne kdar anlatırsan anlat ülkede durum bumu ? bu ee bizde nasıl gelişebileceğini sölüyoruz işte bu korsan durumu nasıl düzelebilir diye nasrettin hocanın fıkrası gleiyor aklıma hırsızın hiçmi günahı yok durumu neyse uzadıkça uzuyor don lastiği gibin.

Banned
07-04-2013, 00:13   |  #70  
Banlandı
262 mesaj
 Sizde kendinizce tutturmuşsunuz bir fikir gidiyorsunuz tamam diyoruz hala aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz bozuk plak gibi kardeşim sen ne kdar anlatırsan anlat ülkede durum bumu ? bu ee bizde nasıl gelişebileceğini sölüyoruz işte bu korsan durumu nasıl düzelebilir diye nasrettin hocanın fıkrası gleiyor aklıma hırsızın hiçmi günahı yok durumu neyse uzadıkça uzuyor don lastiği gibin.

Gülüş İyi de bunu ihtiyaç dan yapmıyorsunuz ki, ekmek çaldım karnım açtı demek başka. Ferrari çaldım neden çünkü canım istedi. Biraz saçma bir örnek ama bu iyi bir örnek olur sanırım. Demek istediğim indirimleri bekleyin. Sonuçta sizin bileceğiniz iş.

AndcrewTR
07-04-2013, 00:28   |  #71  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,268 mesaj

Konuyu değiştirmeye hiç gerek yok. Konu orjinal oyun alıp almamak değil, konu yapımcıların orjinal oyun aldırmak için dil desteği getirmesi. Hemen konuyu istediğiniz yere çekiyorsunuz.

okinkurt
07-04-2013, 00:30   |  #72  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Gülüş İyi de bunu ihtiyaç dan yapmıyorsunuz ki, ekmek çaldım karnım açtı demek başka. Ferrari çaldım neden çünkü canım istedi. Biraz saçma bir örnek ama bu iyi bir örnek olur sanırım. Demek istediğim indirimleri bekleyin. Sonuçta sizin bileceğiniz iş.

Evet biraz saçma olmuş :D iş gene döndü dolaştı indirim mevzusuna geldi :D arkadaş oyunlar elbet ucuzluyor beklemek sorun değil ben zaten bıkmışım oyun denilen şeyden senelerdir senin kafandaki saç kadar oyun oynadım sorun değil ama bir al beni olmalı önceki mesajımda yazdığım gibi yav fm manager 2013 / crysis serisi cıkarttı işte başarılı oldular alıyor millet oyun 25 tl mi ne hemde türkçe oldumu alıyorlar yapsınlar bir gene satılmaz ise ozaman tartışmaya devam ederiz ben noktayı koyuyorum iyi geceler .

Kara Şövalye
07-04-2013, 00:30   |  #73  
Yıllanmış Üye
1,960 mesaj
Konuyu değiştirmeye hiç gerek yok. Konu orjinal oyun alıp almamak değil, konu yapımcıların orjinal oyun aldırmak için dil desteği getirmesi. Hemen konuyu istediğiniz yere çekiyorsunuz.

Dil desteği getirince de korsan alınıyor, Crysis 3'ün ilk çıktığı zaman forumu gördüm. Satışın olmadığı bir yere de dil mil gelmez kolay kolay bunu aklınıza sokun artık.

FM 2013'ün Türkçe çıkma sebeblerinden biriside FM 2012'nin beklenen satışa ulaşmasıdır, adamlar ilk çıktığında indirim fiyatı olan 30 TL'ye satsa o iş yürümez. Steam fiyatı $44.99 olan bir oyun 30 TL'den piyasaya çıkamaz da zaten. Onay

Son Düzenleme: Kara Şövalye ~ 07 Nisan 2013 00:34
okinkurt
07-04-2013, 00:32   |  #74  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
Alıntı: Kara Şövalye  

Dil desteği getirince de korsan alınıyor, Crysis 3'ün ilk çıktığı zaman forumu gördüm. Satışın olmadığı bir yere de dil mil gelmez kolay kolay bunu aklınıza sokun artık.

Gelmezsede alınmaz sende bunu aklına sok artık :)

Kara Şövalye
07-04-2013, 00:36   |  #75  
Yıllanmış Üye
1,960 mesaj
 Gelmezsede alınmaz sende bunu aklına sok artık :)

Benim kafama sokmam gereken bir şey yok, mantık hatası olan sizlersiniz. Önce korsanın cirit attığı, dükkanlarda açık açık satıldığı ülkeye direk Türkçe gelsin alalım diyorsunuz. Crysis 3 çıkar çıkmaz torrente atlayan insanlarda yine aynı kişiler.

Kimse düşük satış yaptığı bi' yere masraf yapıp lokalizasyon yapmaz. Arz - talep meselesi bu işler, biraz ticareti araştırın bari. Tek yönden bakmayın olaya.

Türkçe çıksa oyunlar bu seferde ee pahalı olacak bahaneler.