Neden kota bu kadar yüksek?

Cosmic Eye
18-12-2009, 21:08   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
80 mesaj

Merhaba. Aslında bunu size danışmayı daha önce istemiştim fakat normaldir diyip geçtim. TTNet ADSL abonesiyim ve kablolu modem kullanıyorum. Bilgisayarımda güvenlik yazılımları yüklü (Internet security ve bunun yanında Spybot) bunu dışında bir yazılım kullanmıyorum. Genel olarak MSN'ye giriyorum. Facebook, Chip gibi internet sitelerine bakınıyorum o kadar. Ancak daha 10 gün olmasına rağmen (yeni aboneyim) kota 3.5GB oldu. Bir şey indirmeden bu rakama nasıl gelindiğini anlamadım? Şimdi kısaca neler indirdiğimi belirteceğim ve tarayıcımın özelliklerinin buna etki edip etmediğini merak ediyorum?

1. Windows güncelleştirmelerini yükledim.
2. Spybot, Messenger, Avira, DirectX SDK Ağustos 2009 (350MB), Command & Conquer 95 (1.2GB) Google Chrome ve Warcraft 3 Resmi müzikleri (80MB) dışında hiç bir şey indirmedim. Yani toplasanız 2GB ya olur ya da olmaz.
3. Google Chrome kullanıyorum, tarayıcımın otomatik olarak çerezleri silme diye bir özelliği yok. Bu yüzden her kapatıp açışımda tarayıcının geçmişini ve çerezlerini siliyorum.
4. Sürekli bilgisayarımdan dışarı gönderilen bağlantıları kontrol ediyorum.

Kısacası böyle, bunlar dışında aktivitelerim olmadığı halde benim kota ay ortasında 4GB'a dayandı. Bilgisayarımda virüs olduğunu zannetmiyorum çünkü haftada bir virüs programım ile tarama yaptırırım ve Görev Yöneticisi'ni takip ederim. Şimdi benim anlamadığım ben pek fazla bir şey yapmadığım halde bu kota neden bu kadar yüksek? Benim tarayıcıda yapmış olduğum her seferinde geçmişi ve çerezleri silmek kotanın yükselmesinde bir etken mi? Facebook ve onun gibi Java ile dolu internet sitelerinin çok fazla içeriye sahip olması mı? Bunun sebebi nedir? 2GB indirmem olmuş ama kota 4GB'ın kapısına dayanmışım. Artık arkadaşlarıma hak vereceğim galiba TTNet gerçekten kotalı kullanıcıların verileri ile oynuyor.

Bunları merak ediyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 18 Aralık 2009 21:12
Halil Şahin
18-12-2009, 21:16   |  #2  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj

Aslında çok çabuk doluyor mesela Chipte her açtığın yeni bir sayfa tekrar tekrar yüklendiğinden dolayı en az 2 mb yükleniyor.
Yani birde oyun indirmişsin hadi onu saymayalım online oyun oynuyor musun?
Veya şunu sorayım pc senden başkası kullanıyor mu?

Cem1995
18-12-2009, 21:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
299 mesaj

Valla benim 4 yıl anlayamadığım soruyu sormuşsun ben çözümü Sınırsıza geçmekte buldum :)

Cosmic Eye
18-12-2009, 21:19   |  #4  
OP Üye
80 mesaj
Alıntı: Halil Şahin  
Aslında çok çabuk doluyor mesela Chipte her açtığın yeni bir sayfa tekrar tekrar yüklendiğinden dolayı en az 2 mb yükleniyor.
Yani birde oyun indirmişsin hadi onu saymayalım online oyun oynuyor musun?
Veya şunu sorayım pc senden başkası kullanıyor mu?
Hayır bilgisayarımı benden başkası kullanmıyor ve online oyun oynamıyorum. Sadece 1-2 gün ve 2-3 saat ile kısıtlı online browser oyunu oynadım. Bunun dışında hiç bir şey yapmadım. O 1.2GB olan indirmeye bir sözüm yok benim, ben sayfa internette dolaşsamda bu kadar yememeli hadi diyelim ki 1-2 MB alıyor, ama kotadaki fazlalık en düşük ihtimalle 1GB falan bu nereden geliyor peki?

loseface
18-12-2009, 21:21   |  #5  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Bilgisyarına spam girmiş olabilir.Başkası tarafından internetin sömürülüyor olabilir.Birde facebookta video izlemek baya kota yiyiyor haberin olsun.20 tl fazla ver kafan rahat etsin ;)

Cosmic Eye
18-12-2009, 21:26   |  #6  
OP Üye
80 mesaj

Pek sanmıyorum sık sık tarama yapıyorum zaten bunu belirttim böyle bir şey olsa dikkatimi çekerdi. Ve ben Facebook'tan video izlemiyorum bununda bilincindeyim.

Cem1995, durumum el verse hiç düşünmeden geçeceğim ama el vermiyor. Öğrenci olmak böyle bir şey :)

Trimax
20-12-2009, 20:28   |  #7  
Trimax avatarı
Yıllanmış Üye
143 mesaj

Sen google'yi açtığın zaman allta yükleniyor der orda KB miktarı yazar bunlar bile kota'ya dahildir. hiç birşey indirmesende kota doluyor tabii. youtube'den video izlemek, WL Messenger'den görüntülü konuşmak, İnternet'te resimlere bkmak vb şeyler kotaya dahildir.

limalagun
04-01-2010, 22:55   |  #8  
Taze Üye
15 mesaj

cosmic eye aynı sorunu bende yaşadım daha geçen hafta bağlattım 3 fünde 3 gb oldu bencede ttnet verilerle oynuyor bende öğrenciyim senin dediğin gibi istediğin zaman mtak diye 20 tl çıkarılıp verilmiyor çok haklısın.bide şu sorunumu çözebilsem muhteşem olcak ya

sexenler
08-01-2010, 18:55   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

sevgılı arkadaslar
yaklasık 8 aydır ttnet 8mgbit 4 gb ttnet kullanıcısıyım 2010 ocak ayına kadar en fazla doldurdugum kota 2 gb ıdı. yaptıgım sadece ınternette sıte gezıp kapatmak bunlar arasında facebooktan vıdeo ızlemekte mevcut ama dedıgım gıbı 2gb gecen bır kotam olmadı bugune kadar. fakat bugun 8 ocak 2010 tarıhındeyız ve kotam 2.5 gb modemım kablolu ve sızı temın ederımkı gecen aylardan baska hıcbır degısık bır sıteye gırmedım. ttnet yenı bır kota carpanı mı uyguluyor bılenınız gorenınız var mı ? ben sadece maıllerıme ve facebook'uma bakarak 2.5 gb nasıl oluyor ızahat veren bırı olursa cok sevınırım

sahinsevi
14-03-2010, 10:47   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

slm arkadaşlar ben daha 3 gün önce ttnet abonesi oldum ve 3 günde 400mb download olmuş ve sadece günde 1-2 saat kullanabiliyorum ondada msn fecebooktan başka hiçbir şey yapmıyorum ve bu normal bi dowload olmadığını düşünüyorum ve kablosuz modem kullanıyorum ama şifreli başkarının kullanmadığından eminim bu downloadı nasıl önleyebilirim tşklr.