Neden Linux için daha az virüs yazılmıştır?

Mustafa Can
10-05-2009, 15:25   |  #1  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

forumda bazen linux kullanın kurtulun güvenli olun vs. gibi ibareler görüyorum bende cevap veriyorum

Neden Linux  için daha az virüs yazılmıştır???

linux yapısı bakımından kolay kırılan bir işletim sistemidir

1- linux kerneli açıktır ve sadece siz deil gelen geçen herkez editler uzaktan bile bağlanıp editlerler

nasıl mı???

linux'un root isimli bir kullanıcısı vardır ve kernele oradan erişim sağlanır ve o oturum açıktır ve linux için uzaktan veya yerel giriş sistemide bulunmuyor.

yani root uazaktan erişim için açık !

bu oturumu kullanarak her yere erişim sağlanabilir kernel bile değiştirilebilir oysa windows ve mac'in kerneli kapalıdır yani değiştirilemez!

açıkçası bilgisayara bağlan (ip adresini bilmen yeterli)
root da oturum aç
kerneli değiştir bilgi çal
sonrada enjoy! Ağzı kulaklarına varıyor

bir tane daha

linux'u al istediğini ubuntu vs.
kerneli editle
dağıt orj. diye

daha bissürü var...

barguti
Ayrıca Linux serverlar çok kolay dağıtılabildiği için dev internet firmaları Linux server kullanır. Çok önemli bir şirketin CEO'su bir açıklamasında : "Linux server kullanıyoruz çünkü önüne gelen sistemimize giriyor.Bizde tüm firma işi bırakıp onlarla uğraşıyoruz. Arada yapanlara küfürlerde yağdırdığımız için stres atıyoruz bu sayede çalışanlarımızın moralini yüksek tutuyoruz" demişti! Islık
yani güvenli işletim sistemi yoktur.

Son Düzenleme: Mustafa Can ~ 14 Mayıs 2009 18:09
xmenevren
10-05-2009, 15:32   |  #2  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
916 mesaj

doğru söylüyorsun.güvenlik açıdan bilmem ama birkere ubuntu yükledim hayatım kaydı adeta:D oyun oynamdan duramam ben.çok baydı hemen sildim:D

barguti
11-05-2009, 08:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

linux üzerinde de güvenlik duvarı yazılımları mevcuttur , Mustafa Can. Öyle kolay değil sisteme sızmak direk şekilde.

Ha ben mac kullanıyorum mutluyum , antivirüs kullandım bir aylık deneme sürümü sonra baktım ki ihtiyacım yok süresi bitince kaldırdım.

Ama arkadaşların flash belleklerinde ki virüsleri ne güzel siliyordu :D

myduroc
11-05-2009, 14:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Okadar kolay değil değil arkadaşım linuxta hacklemek sonuçta benım root şifremi bilmiyorsun onun dısında guvenlik duvarı mevcut senınki çok basıt bir anlatım olmuş.

Turkish Developer
11-05-2009, 14:45   |  #5  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj
myduroc
Okadar kolay değil değil arkadaşım linuxta hacklemek sonuçta benım root şifremi bilmiyorsun onun dısında guvenlik duvarı mevcut senınki çok basıt bir anlatım olmuş.
Ben Linux serverlerine değineyim. Linux serverleri (Kernel) hangi son sürüme sahip olursa olsun, ne kadar güvenlik duvarı kullanılırsa kullanılsın, Bir küçük kısa zaman ayırıp exploit derlendirildiğinde,bir çok büyük servere bağlanmak ve [root] olmak mümkün.injection vs. zaten değinmeye gerek yok.Eğer Linux güvenliği test ediliyorsa kolayca hamle gerçekleştirilebilir.
  Tüm permission'lar public , chmod komutlar.. [root]ile  Yazma izni elde edilmesi vs. vs. vs.
Pek o kadar da Linux  güvenli olduğu söylenemez aslında. Taaki... Admin serverin fişini prizden çekene dek :)=

H@ckerCesur
12-05-2009, 05:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Başlıga göre kısa ve öz cevap verecegim.

Neden Linux için daha az virüs yazılmıştır?
çünkü linux windows kadar yaygın degildir.

Selçuk İslamoğlu
12-05-2009, 12:06   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Ayrıca MacOS Linux tabanlıdır.

Banned
12-05-2009, 12:30   |  #8  
Banlandı
406 mesaj

Çünkü insanlar özellikle hackerlar vürüsü linuxta hazırlayıp windows işletim sisteminde yayıyorlar hiç bir hacker kolay kolay windows işletim sistemi kullanmaz çünkü işine gelmez.

barguti
12-05-2009, 13:16   |  #9  
Yıllanmış Üye
168 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Selçuk ağabey, Mac OS Unix tabanlı değil mi? Ha?

Ayrıca Linux serverlar çok kolay dağıtılabildiği için dev internet firmaları Linux server kullanır. Çok önemli bir şirketin CEO'su bir açıklamasında : "Linux server kullanıyoruz çünkü önüne gelen sistemimize giriyor.Bizde tüm firma işi bırakıp onlarla uğraşıyoruz. Arada yapanlara küfürlerde yağdırdığımız için stres atıyoruz bu sayede çalışanlarımızın moralini yüksek tutuyoruz" demişti! Islık

whylinuxbetter.com adresine girip yukarıda bulunan bayraklardan bayrağımızı seçerseniz Linux ile ilgili hoş bilgiler edinebilirsiniz.

Nicoll
13-05-2009, 00:23   |  #10  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Doğru, 100% güvenli işletim sistemi yoktur. Ama Linux'u kırmayı çocuk oyuncağı gibi anlatmışsınız ve okuyan herkesde buna inanmış gibi gözüküyor.

1- Linux için daha az virüs yazılıyor çünkü kullanıcı sayısı az ve bilinçli...

2- Karnele uzaktan erişilebilmesi için kullanıcının Windows'da olduğu gibi gerekli alt yapıyı bilinçli olarak önceden hazırlamış olması ve root şifresini karşı tarafa teslim etmiş olması gerekir.

3- Hiç kimse Windows'da olduğu gibi ücretsiz işletim sistemi kullanayım diye sağdan soldan Linux indirmez, çünkü resmi sitesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılır.

emrah33
13-05-2009, 01:16   |  #11  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
802 mesaj
Nicoll
Doğru, 100% güvenli işletim sistemi yoktur. Ama Linux'u kırmayı çocuk oyuncağı gibi anlatmışsınız ve okuyan herkesde buna inanmış gibi gözüküyor.

1- Linux için daha az virüs yazılıyor çünkü kullanıcı sayısı az ve bilinçli...

2- Karnele uzaktan erişilebilmesi için kullanıcının Windows'da olduğu gibi gerekli alt yapıyı bilinçli olarak önceden hazırlamış olması ve root şifresini karşı tarafa teslim etmiş olması gerekir.

3- Hiç kimse Windows'da olduğu gibi ücretsiz işletim sistemi kullanayım diye sağdan soldan Linux indirmez, çünkü resmi sitesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılır.

Beğendim
Doğru söylemişsin.Ayrıca dediğiniz gibi sağdan soldan linux indirilmiyor,resmi sitesinden oluyor bunlar.Resmi sitesi de işi suistimal etmez herhalde...

permanent
13-05-2009, 11:18   |  #12  
Üye
98 mesaj
H@ckerCesur
Başlıga göre kısa ve öz cevap verecegim.

çünkü linux windows kadar yaygın degildir.

Evet Doğru.buna katılıyorum.

Nicoll
13-05-2009, 14:07   |  #13  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Büyük firmalar neden Linux kullanır?

Cevap: Çünkü hiç bir firma rakibinin ürününü kullanmak istemez... Onun yerine kamu lisanslı Linux'u tercih eder. Zira büyük firmaların Linux'un gelişmesinde büyük katkıları olmuş ve olacaktır...

Örnek: Google.com sunucularında Debian Linux kullanıyor. Eğer Linux zayıf bir sistem olsaydı bugün Google internetin patronu olabilir miydi?

Banned
14-05-2009, 11:36   |  #14  
Banlandı
406 mesaj

Google serverlerine windows lisansı almamak için bedava olan linux tercih ediyor bunun linuxsun güzelligiyle google patronluğuyla alakası yok.

sislekdemir
14-05-2009, 12:45   |  #15  
Yeni Üye
32 mesaj

Google da windows lisansı alamayacak bir bütçe yok değil, peki ben size şunu söylesem, Microsoft da yakın zamana dek Sun'ın workstation sistemlerini kullanıyordu serverlarında? Bu workstationlar da unix tabanlı.

Arkadaşlar lütfen akılcı olalım, Micorosft Windows'un geliştirilmesi 90 lı yıllara dayanıyor günümüzde kullandığımız NT tabanının ilk temelleri de 95 yılına falan tekabül ediyordu yanlış değilsem, diğer tarafta da *nix tabanlı sistemlerden bahsediyoruz. (BSD, Solaris, MacOS, Linux, Unix vs) ki bu sistemlerin alt yapısı 1969 yılına kadar gider. Yani arada neredeyse 25 yıllık bir zaman farkı var! Unix sistemler altyapı ve mantık olarak 25 yıl öncesinden yola çıkıp yol kat etmişlerdir.

Güvenlik prosedürleri her işletim sistemi için izlenilmesi gereken yollardır. Doğru yapılandırılmış bir unix sisteme hiçbir şey olmaz. (BKZ Debian tabanlı Google) Exploit vb işlemler ancak doğru düzgün yapılandırılmamış, beceriksiz sistem yöneticilerini alt edebilirler.

Mustafa Can
14-05-2009, 17:56   |  #16  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
Selçuk İslamoğlu
deildir o zaman pclere ubuntu kadar kolay yükledirdi

Mustafa Can
14-05-2009, 17:58   |  #17  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
myduroc
en basiti windows vista kurulumunda şifre istiyor admin için linuxda yok vista admini kapıyor linuxda oda yok yani sen şifre koymadıkça herkez girer

Mustafa Can
14-05-2009, 18:00   |  #18  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
DETROID
Çünkü insanlar özellikle hackerlar vürüsü linuxta hazırlayıp windows işletim sisteminde yayıyorlar hiç bir hacker kolay kolay windows işletim sistemi kullanmaz çünkü işine gelmez.
işine gelmediğinden deil çift tık riski olduğu için Ağzı kulaklarına varıyor

Mustafa Can
14-05-2009, 18:04   |  #19  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
barguti
linux üzerinde de güvenlik duvarı yazılımları mevcuttur , Mustafa Can. Öyle kolay değil sisteme sızmak direk şekilde.

Ha ben mac kullanıyorum mutluyum , antivirüs kullandım bir aylık deneme sürümü sonra baktım ki ihtiyacım yok süresi bitince kaldırdım.

Ama arkadaşların flash belleklerinde ki virüsleri ne güzel siliyordu :

blogumda windows için de var yöntemi

Mustafa Can
14-05-2009, 18:07   |  #20  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
barguti

whylinuxbetter.com adresine girip yukarıda bulunan bayraklardan bayrağımızı seçerseniz Linux ile ilgili hoş bilgiler edinebilirsiniz.

BeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendim

arifkrc
15-05-2009, 15:36   |  #21  
Yeni Üye
22 mesaj
sislekdemir
Google da windows lisansı alamayacak bir bütçe yok değil, peki ben size şunu söylesem, Microsoft da yakın zamana dek Sun'ın workstation sistemlerini kullanıyordu serverlarında? Bu workstationlar da unix tabanlı.

Arkadaşlar lütfen akılcı olalım, Micorosft Windows'un geliştirilmesi 90 lı yıllara dayanıyor günümüzde kullandığımız NT tabanının ilk temelleri de 95 yılına falan tekabül ediyordu yanlış değilsem, diğer tarafta da *nix tabanlı sistemlerden bahsediyoruz. (BSD, Solaris, MacOS, Linux, Unix vs) ki bu sistemlerin alt yapısı 1969 yılına kadar gider. Yani arada neredeyse 25 yıllık bir zaman farkı var! Unix sistemler altyapı ve mantık olarak 25 yıl öncesinden yola çıkıp yol kat etmişlerdir.

Güvenlik prosedürleri her işletim sistemi için izlenilmesi gereken yollardır. Doğru yapılandırılmış bir unix sisteme hiçbir şey olmaz. (BKZ Debian tabanlı Google) Exploit vb işlemler ancak doğru düzgün yapılandırılmamış, beceriksiz sistem yöneticilerini alt edebilirler.

Değil lisansını microsoftun ciddi bir bölümüne ortak olacak güce sahiptir google.(belkide ortağıdır bilmiyorum :)) elbette microsoftun tecrübesini ve firmasını satması yada birinin ms yi satın almak istemesinden bahsetmiyoruz sadece google ın nekadar güçlü olabileceğinden bahsediyoruz. ama böle bir başlık açmadan önce gnu-linux tarihine bir bakmalıyız önce.

ayrıca merak ettiğim bir şey de çekirdeğin nasıl değiiştirilebileceği. merak etme sistemlerin şuan da en çok kabul göreni linux - unix türevi sistemlerdir benim bildiğim kadarı ile gerçi unix e çoktan veda ettik ama.

Nicoll
15-05-2009, 23:20   |  #22  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Madem ısrar ediyorsun öyle olsun...

Mustafa Can
forumda bazen linux kullanın kurtulun güvenli olun vs. gibi ibareler görüyorum bende cevap veriyorum

Neden Linux  için daha az virüs yazılmıştır???

linux yapısı bakımından kolay kırılan bir işletim sistemidir

1- linux kerneli açıktır ve sadece siz deil gelen geçen herkez editler uzaktan bile bağlanıp editlerler

nasıl mı???

linux'un root isimli bir kullanıcısı vardır ve kernele oradan erişim sağlanır ve o oturum açıktır ve linux için uzaktan veya yerel giriş sistemide bulunmuyor.

yani root uazaktan erişim için açık !

bu oturumu kullanarak her yere erişim sağlanabilir kernel bile değiştirilebilir oysa windows ve mac'in kerneli kapalıdır yani değiştirilemez!

açıkçası bilgisayara bağlan (ip adresini bilmen yeterli)
root da oturum aç
kerneli değiştir bilgi çal
sonrada enjoy! Ağzı kulaklarına varıyor

bir tane daha

linux'u al istediğini ubuntu vs.
kerneli editle
dağıt orj. diye

daha bissürü var...

yani güvenli işletim sistemi yoktur.

stkgoze
18-05-2009, 23:20   |  #23  
Taze Üye
1 mesaj

bence bunu okuyun ondan sonra yorum yapin

Hacker Olimpiyatları

Digital Vaccine Labs'ın sponsorluğunda düzenlenen Pwn2Own "Hacker Olimpiyatları", bu sene Vancouver CanSecWest güvenlik konferansı dahilinde katılımcı bekliyor. Amaç, belirlenen cep telefonu işletim sistemleri ve internet tarayıcılarının zayıf noktalarını bulmak. Şartlar ise bulunan açıkların üreticilerle paylaşılması ve bu açıklar giderilene kadar sır olarak kalmalarından ibaret.

Cep telefonu dalında Android, Symbian ve Windows Mobile işletim sistemiyle çalışan ve aralarında iPhone ve BlackBerry'nin bulunduğu cihazlar kırılmaya çalışılacak. Sistemde açık bulan katılımcılar 10 bin dolarla ödüllendirilecek ve kırdıkları telefon da yanlarına kalıcak.

İnternet tarayıcısı dalında ise yarış Windows 7 yüklü Sony Vaio üzerinde çalışan Internet Explorer 8, Firefox ve Google Chrome ile OS X yüklü MacBook üzerinde çalışan Safari ve yine Firefox arasında geçecek. Bu dalın ödülü 5 bin dolar.

Geçen yıl aynı yarışmayı OS X yüklü MacBook'u kıran Charlie Miller kazanmıştı. İkinciliği ise Windows Vista'yı kıran yarışmacı alırken, severek kullandığımız Linux dağıtımı Ubuntu kırılamamıştı.

Son Düzenleme: stkgoze ~ 18 Mayıs 2009 23:21
sislekdemir
22-05-2009, 11:56   |  #24  
Yeni Üye
32 mesaj
arifkrc
ayrıca merak ettiğim bir şey de çekirdeğin nasıl değiiştirilebileceği. merak etme sistemlerin şuan da en çok kabul göreni linux - unix türevi sistemlerdir benim bildiğim kadarı ile gerçi unix e çoktan veda ettik ama.
Linux çekirdeğinin tüm kaynak kodlarına www.kernel.org adresinden erişilebilinir, aslında unix'e veda etmedik sadece unix bir devrin temelini attı ve farklı yüzlerle karşımıza çıktı, dediğin gibi bu başlık açılırken kesinlikle işletim sistemlerinin tarihine bakılmalıydı.Beğendim

Seyfo16
24-05-2009, 23:20   |  #25  
Taze Üye
10 mesaj
Mustafa Can
macler şu anda en güvenli olanlarıdır ama onlar mac ler için yazılmıştır pc ye uygulanamaz

kendimizi kandırmayalım lütfen!

yemin edebilirim ki bir mac pcde çalışabiliyor sadece performansı iyi olmuyor o kadar.