Neden Linux için daha az virüs yazılmıştır?

Selçuk İslamoğlu
14-07-2009, 20:27   |  #51  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
Neden Linux icin daha az virüs yazilmistir?

Bu soruya halen net bir cevap göremedim. Konu masa üstü PC'lerde yogunlasmis görünüyor .......
Peki, modem / router'lerde cogunlukla hangi cekirdek kullaniliyor? LINUX? Windows?
Peki, bu kadar cok LINUX tabanli "sistemler" olduguna göre, neden LINUX icin daha az virüs var?
Cok sayida kullanici modemlerine "root" sifresi koymuyor / degistirmiyor..... O zaman LINUX tabanli modemler / routerler cok tehlikeli olmali.

Yorumlarinizi bekliyorum!

O cihazlarda genellikle işletim sistemi cihaza özeldir ve herhangi bir Linux parçası kullanmak zorunda değiller. Cep telefonları gibi düşünün... Symbian olsun, Windows Mobile olsun işletim sistemi olanlar var ve bir de işletim sistemini sadece o cihaz için gerekecek kadar işlev görebilen yazılımlar var.

arifkrc
18-03-2010, 16:09   |  #52  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

birde olaya şu açıdan bakalım. bildiğim kadarı ile şu ana kadar hacker ların en başarısız oldukları sistem linux-unix sistemler. en başarılı oldukları sistem ise malumunuz. Başarızız oldukları bu kulvarı belkide çekici olmasınan rağmen fazla kullanmaktan çekiniyorlardır. Benim düşünceme göre bu alanda beyaz şapkalı sayısı diğerlerin sayısından kat kat fazla.....

metaroth
27-03-2010, 19:06   |  #53  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj
Alıntı: Turkish Developer  
Ben Linux serverlerine değineyim. Linux serverleri (Kernel) hangi son sürüme sahip olursa olsun, ne kadar güvenlik duvarı kullanılırsa kullanılsın, Bir küçük kısa zaman ayırıp exploit derlendirildiğinde,bir çok büyük servere bağlanmak ve [root] olmak mümkün.injection vs. zaten değinmeye gerek yok.Eğer Linux güvenliği test ediliyorsa kolayca hamle gerçekleştirilebilir.
  Tüm permission'lar public , chmod komutlar.. [root]ile  Yazma izni elde edilmesi vs. vs. vs.
Pek o kadar da Linux  güvenli olduğu söylenemez aslında. Taaki... Admin serverin fişini prizden çekene dek :)=
yok okadar da değil :D.bende linux kullanmıyorum ama bu kadar da yapmıyorum öyle bir söylemişsiniz ki eline klavye alan herkes linux hackliyor:D ortada redhot gerçeği var.windows dan güvenli olduğu kesin.
linux kullanılmamasının tek nedeni piyasadaki microsoft hakimiyeti bence.linux a uygun program bulmak çok zor destek yok.

bekir_sahin_38
28-03-2010, 06:05   |  #54  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

Alıntı: metaroth  
linux a uygun program bulmak çok zor destek yok.

evt destek yok ha bende linux kullanmıyorum sadece bi aralar slax kullanıyodum oda patronun pc de nete girmek için :D arkamda iz kalmasın diye ram e kopyalıyodum :D ama öle her elini kolunu sallayanda linux a giremez yani.
windows gibi bill gates in ahırı deil orası linux kullanmıyorum ama destekliyorum