Neden Opera Kullanıyorum?

Ahmet Ertuğrul
02-12-2009, 18:33   |  #101  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Ben neden Safari kullanmadığımı iki kelimeyle bile anlatabilirim :)

Burak Torun
02-12-2009, 18:42   |  #102  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,679 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
Ben neden Safari kullanmadığımı iki kelimeyle bile anlatabilirim :)
Nasıl? Gülümseme

Ahmet Ertuğrul
02-12-2009, 18:55   |  #103  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Kaynak canavarı

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 02 Aralık 2009 19:01
Burak Torun
02-12-2009, 20:08   |  #104  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
1,679 mesaj
Alıntı: ~~€zgi~~  

neymiş o kelime bakalım?:=)
Yazmış ya arkadaş...

hsngrms
03-12-2009, 02:22   |  #105  
Yıllanmış Üye
401 mesaj

1 nisan şakası olduğu söylenen video güzelmiş gerçekten :D
opera'yı daha önce denemiştim maalesef beklentilerime cevap veren bir tarayıcı değil
chip tv'de hız testi var bulsam link koyacaktım bulamadım, ie8'in diğerlerinden daha hızlı olduğunun kanıtıdır o...

By_Kert
03-12-2009, 10:17   |  #106  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Opera kullanıyorum gayette memnunum yeni sürümüde harika denemenizi tavsiye ederim ;)

moon
06-12-2009, 00:00   |  #107  
moon avatarı
Yıllanmış Üye
113 mesaj
opera güzel ama hiç bir zaman safari gibi olamaz:)
mac e geçtikten sonra apple ürünlerine duyulan hayranlık :)

man on the moon
06-12-2009, 04:22   |  #108  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

bir ara opera yı da dene istersen.

opera güzel ama hiç bir zaman safari gibi olamaz:)
gzel çalışma ama chorme bence daha hızlı diğer özellikler bni ilgilendirmiyor zaten chorme daha
Burak Torun
06-12-2009, 07:50   |  #109  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
1,679 mesaj
Alıntı: e-eyup  
bir ara opera yı da dene istersen.
Kahkaha

Kal-El
13-12-2009, 02:04   |  #110  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Opera ne vakit reklam ve içerik engelleme olayında başarılı olur, o vakit kullanırım. Kıçı kırık bir Adblock Plus kadar görev yapamıyor. Ayrıca çoğu sayfa düzeni Opera'ya uyumsuz. Bu bir dezavantaj.

Ahmet Ertuğrul
13-12-2009, 15:15   |  #111  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Opera ne vakit reklam ve içerik engelleme olayında başarılı olur, o vakit kullanırım. Kıçı kırık bir Adblock Plus kadar görev yapamıyor. Ayrıca çoğu sayfa düzeni Opera'ya uyumsuz. Bu bir dezavantaj.
Ciddi misin? Ben bir tane bile reklam görmüyorum. Sayfalarım her zaman tertemiz. "urllist" kullandın mı hiç? Bu konuyu forumda ayrıntılı olarak anlatmadım ve anlatmayacağım. Çünkü bu site de reklamlardan yararlanıyor.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 13 Aralık 2009 15:17
Kal-El
13-12-2009, 17:22   |  #112  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
Ciddi misin? Ben bir tane bile reklam görmüyorum. Sayfalarım her zaman tertemiz. "urllist" kullandın mı hiç? Bu konuyu forumda ayrıntılı olarak anlatmadım ve anlatmayacağım. Çünkü bu site de reklamlardan yararlanıyor.
Neden ki? İnsanların istedikleri reklamı engelleme hakkı vardır. Şu an Firefox ile giriyorum ve CHIP Online'da ve diğer sitelerde saçma sapan yerlerde çıkan reklamları tamamen engellenmiş oluyorum.

Opera'da yapılan engellenecek öğeyi tek tek seçmek. Reklamlar sonsuza kadar sabit kalsa neyse derim, oturur tek tek engellerim sonra da rahat rahat kullanırım. Ama bütün reklamlar dinamik. Saat başı reklam değişiyor, farklı kuruluşlardan reklam alınıyor. Ben bir öğeyi engelliyorum, sayfa yenilenince öteki reklam çıkıyor. Ee ne anladım bu işten? Url ekleme olayını bilmiyorum. İnternette Opera reklam engelleme hakkında yazanları hep uyguladım ama Firefox'un Adblock Plus eklentisinin yarısı kadar yararlı olamadı.

Burak Torun
13-12-2009, 18:16   |  #113  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
1,679 mesaj

Tamamen saçmalık senin dediğin. Sağ tuş yapıp içerik engelle dediğin zaman istediğin reklam hemen engelleniyor ve bir daha geri gelmiyor. İsterse dakika başı değişsin. Url olayı ile bilgiyi ben de vermeyeceğim. Ama istersen My Opera Türkiye Forum'dan bir bak istersen.

Kal-El
13-12-2009, 18:46   |  #114  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Arkadaşım neresi saçmalık? Neden insanlara bu şekilde ithamlarda bulunuyorsunuz? Yaşadığımız bir şeyi söylüyoruz burada. Saçmalıksa Opera'nın saçmalığı. Bir site sabit bir reklam almıyorsa, reklam kaynağı sürekli değişiyorsa her seferinde kaynağı tekrar engellemek gerekir.

En basitinden; bir site A, B, C gazetelerinden reklam aldıysa ve senin karşına B gazetesi reklamı çıktıysa bunu engellersin. İki dakika sonra sitede C gazetesinin reklamı dönmeye başladığında bunu tekrar engellemek zorunda kalırsın. Olay sadece linkleri, resimleri engellemekle de bitmiyor ki. Java reklamlar tonla. Bir reklamı engellemek için bin dereden su getireceksek işimiz var.

Diyorum, yapsınlar Firefox'un eklentisi gibi bir tıkla işini yapacak bir özellik, o zaman amenna. ABP'ta seçiyorsun süzgecini en başta sonra bir daha reklam yüzü yok. Ayrıca istediğin sitede devre dışı bırakabiliyorsun belirli öğeleri tekrar açabiliyorsun v.s.

Dediğim bu. Kullanıcıya kolaylık, aynı zamanda işlevsellik.

Burak Torun
13-12-2009, 19:03   |  #115  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
1,679 mesaj

Ben deşöyle izah edeyim o zaman: Mesele dediğin gibi A,B,C reklamları olsun. Sırasıyla A,B,C şeklinde dizilmişler. Daha sonra sayfayı yenilediğinde de B,C,A şeklinde dizilsin. Opera bunu yapmış zaten. Reklamları bir bütün olarak engelliyor. İstersen sor Opera kullanıcılarına. Yada hiç uğraşma e-eyup ve Ahmet Ertuğrul'a sor. Bence senin kullandığın Opera'da bir problem var.

Kal-El
13-12-2009, 19:19   |  #116  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Reklam sırasıyla alakası yok. Reklamın biri X kaynağından biri Y kaynağından. Sen her engellemende kaynağını engellemiyor musun bunun? A, B, C'yi tek tek engellersen, o sitede başka reklam da yoksa ancak o zaman reklamsız görürsün siteyi. Ancak çoğu site için bu mümkün değil. Onlarca kaynaktan, onlarca farklı şekilde reklam alınıyor. Hepsiyle tek tek uğraşmak kullanışlı değil. Aynı kaynaktan aynı Opera'yı kullandığımıza göre benim Opera'mda sorun olduğunu düşünmüyorum.

Burak Torun
13-12-2009, 19:29   |  #117  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
1,679 mesaj

Hayır her seferinde engellemiyorum. Bir kere engelledim mi o yere farklı kaynaklar gelse bile engellenmiş olarak görünür. Mesela Chip'ten bir örnek en üstte bazen Microsoft Server reklamı birde adını hatırlamadığım bir reklam olsun. Ben Microsoft reklamı varken engellemişsem diğer reklam oraya geldiğinde tekrar engellememe gerek yok.

Kal-El
13-12-2009, 19:50   |  #118  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Bazı sitelerde öyle çalışmıyor ama?

Ahmet Ertuğrul
13-12-2009, 20:30   |  #119  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Burak, Kal-El'in dediği doğru. Aynı sorunla, yanlış hatırlamıyorsam, Hürriyet.com'da karşılaşmıştım. Bunun için elle içerik engellerken adresi kısaltıp "*" işareti eklemek çözüm oluyor. Başa mı sona mı yoksa her ikisi de miydi hatırlamıyorum yalnız. Çünkü urllist kullanırken bunlara gerek kalmıyor.

Opera'nın bazı sitelerle uyumsuzluğu sorununa gelince...Şu an benim girdiğim sitelerde böyle bir sorun yok. Ancak, sık ziyaret ettiğiniz sitelerin çoğunda böyle bir sorununuz varsa Opera kullanmayın. Eğer bir, iki sitede sorunla karşılaşıyorsanız, http://my.opera.com/turkish/forums/forum.dml?id=16282 adresinden yardım alabilirsiniz. Bu uyumsuzluklar site geliştiricilerinin, sitelerinin Opera'ya uygun olması için hiçbir çaba sarf etmemelerinden kaynaklanıyor. Bunun nedeni ise IE ve Fx'in internet gezgini piyasasında baskın olması. Genelde programcılar bu iki gezginde problem olur mu diye düşünüyorlar. Bazıları da bilerek Opera'ya erişim izni vermiyor. Opera ise bu sorunlara elinden geldiğince çözüm üretmeye çalışıyor.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 13 Aralık 2009 20:53
man on the moon
16-12-2009, 16:13   |  #120  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

reklam engellemek için taryıcı nın kendisini kullanmayın. ortak bir program kullanın. böylece tüm tarayıcılar için ayrı ayrı ayar gerekmez. eğer kis kullanıyorsanız buna benzer programa da gerek yok zaten kendi reklam engelleyicisi var. isterseniz çeşitli sitelerde yayınlanan url filtrelerini de kaspersky içine aktararak keyfinizi sürebilirsiniz. hem de firefox unuza bir eklenti daha az yüklemiş olursunuz. aslında benim gibiler için değilde birden çok tarayıcı kullananlar için daha ideal. (bana göre birden çok tarayıcı kullanmakta zor bir tarayıcıyı kullanmaktan daha zahmetlidir)

PcMaKeR
16-12-2009, 16:53   |  #121  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: e-eyup  
reklam engellemek için taryıcı nın kendisini kullanmayın. ortak bir program kullanın. böylece tüm tarayıcılar için ayrı ayrı ayar gerekmez. eğer kis kullanıyorsanız buna benzer programa da gerek yok zaten kendi reklam engelleyicisi var. isterseniz çeşitli sitelerde yayınlanan url filtrelerini de kaspersky içine aktararak keyfinizi sürebilirsiniz. hem de firefox unuza bir eklenti daha az yüklemiş olursunuz. aslında benim gibiler için değilde birden çok tarayıcı kullananlar için daha ideal. (bana göre birden çok tarayıcı kullanmakta zor bir tarayıcıyı kullanmaktan daha zahmetlidir)
hosts dosyasını kullanın.

burdaki hosts dosyasını pc deki ile eğiştirin hem sayfalar hızlı açılsın hem saçma reklamlardan kurtulun.

Burak Torun
16-12-2009, 17:16   |  #122  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
1,679 mesaj

Serdar abi bu host dosyası güncelleniyor mu?

man on the moon
18-12-2009, 04:58   |  #123  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

bu kadar açıkça zararlı siteler için zaten tarayıcıların kendi filtreleri var ve bunla uğraşmak zaman kaybı. reklamlar içinse eski yönteme devam.

Ahmet Ertuğrul
28-12-2009, 22:09   |  #124  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Küçük resimler için özel işlem yapman gerek. Biraz uğraştırıyor. Güzel görünüyor ama bir süre sonra ondan da sıkılıyorsun.

Bu bağlantıdan nasıl yapıldığını öğrenebilirsin.

Kapalı Hesap (135391)
29-12-2009, 13:34   |  #125  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Güzel...