Nedir bu bootsqm.dat dosyası ?

xmentr
04-09-2009, 17:52   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Win7 yüklü olan hardiskime disk denetlemesi yaptım iki seçeneğide işaretli olarak. denetleme işlemi bitince c ye baktım ve içerisinde bootsqm.dat diye 3.22 kb lık bir dosya ile karşılaştım.kolayca sildim dosyayı ve bir daha aynı işlemi tekrar ettim ve dosya yeniden oluşmuş. Yani disk denetimi yapınca oluşuyor başka zaman değil. Durum böyle olunca benim dosyalarda bir eksiklik, bir sıkıntı vardı windows onu düzeltti diye düşündüm ama işin ehli ustalarada bir sorayım dedim. nedir bu bootsqm.dat  dosyası ? ne işe yarar ? silsem mi yoksa dursun mu hangisi daha faydalı ?

xmentr
04-09-2009, 18:32   |  #2  
OP Üye
65 mesaj

yokmu anlayan. ilginç galiba bir tek bende olmuş nu olay. google dada biraz aradık ama dişe dokunur bişey bulamadık ii mi

melen
04-09-2009, 19:37   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Silme o dosyayı. Açılış dosyası.

uGuR.uK
04-09-2009, 21:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

sistem için gerekli bi önyükleme dosyası, ama eskisi gibi olmadığından windows'lar sen silsende zarar görmeden yenisi oluşturluyor. kurcalama kalsın, 3kb'lık dosyaya niye taktıysan zaten bu kadar.

xmentr
04-09-2009, 22:01   |  #5  
OP Üye
65 mesaj

takıntı değil sadece merak hem öğrenmenin ne zararı var demi

GOKTURK_-_
22-01-2010, 20:37   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
sistem için gerekli bi önyükleme dosyası, ama eskisi gibi olmadığından windows'lar sen silsende zarar görmeden yenisi oluşturluyor. kurcalama kalsın, 3kb'lık dosyaya niye taktıysan zaten bu kadar.

niye kafaya taksın ki. öğrenmek istiyor. bunun için en uygun yerde bu forum. kardeşim bende açtım makinemi baktım sürekli bi takılma var. donma var. restart etmek istedim restart da etmedi. bende resetledim ve makine açılmadı. C:\ yi görmedi açılışta. (boot edilebilir bir cd koyun filan dedi işte....) Harddiskin kablolarını çıkarıp taktım sorun düzeldi. Bootsqm.dat dosyasını da attı tabi hemen C nin altına. Hatta D nin altına da atmış. açılış dosyalarını verify ediyo olabilir. araştırıp bulunca yazıcam buraya tkrar.

İçinde söyle bi bilgi var;

B A D _ F R S   V A L I D A T E
R E C O V E R _ O R  P H A N _ O R I G I N A L _ R E C O N N E C T
R E C O V E R _ O R P H A N _ L O S T F O U N D
açılış için gerekli dosyaları kurtarıp verify ediyo anladıgım kadarıyla. Birde bazı arkadaşlar sistem dosyası demiş. .DAT uzantılı sistem dosyası varmı acaba tam emin değilim. Genelde veritabanı ya da log dosyası oluyo .DAT ama... Sistem doyaları .SYS oluyo bildiğim kadarıyla. Ama işin ehli tabi daha iyi bilir...

Deniz Selçok
23-01-2010, 13:56   |  #7  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Bu dosya windows açılışı için gerekli bir sistem dosyası değildir. Sadece bazı işlemler sonucunda yaratılır.
Bu dosya sadece bir program disk check yaptığında veya Windows bir disk check yaptığında ortaya çıkar. Silmeniz de hiçbir soruna sebep olmaz. Dosya, bilgisayarınız bir chkdsk işlemi yapana kadar geri gelmeyecektir.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, boot veya herhangi bir sistem dosyası öyle göz önünde bırakılmaz. :D

Kapalı Hesap (135391)
23-01-2010, 15:25   |  #8  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Birşey olmaz ama silmeyin :)

Kapalı Hesap (135391)
23-01-2010, 15:27   |  #9  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Aynı problemi ben de yaşadım ve Win7 64 Bit kurduktan 48 saat sonra sırf bu sebepten ötürü formatlayıp tekrar vista 32bit'e döndüm
Buyrun size zararı :)

Kapalı Hesap (135391)
23-01-2010, 15:29   |  #10  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

C de bulunan 'bootsqm.dat' dosyasını sildim,neden sildin derseniz ,C de görüntü kirliliği yapıyordu o yüzden sildim

neyse sonra
bilgisayarı yeniden başlattım ve bilgisayar tam boot edecekken aynen şöyle diyordu  'bootsqm missing' diye hata veriyordu ve windows 7 açılmıyordu..neyse sonra içinde windows7 olan 4 gb lık usbyi taktım ve hata onarıldı bilgisayar tekrar boot etti ve pc açıldı...bu olaydan almış olduğum dersi sizlere haber vermek istedim...

bu arada bu kadar önemli bir dosya neden C de anlamsız bir yerde

Alın bunlar size ders olsun Kahkaha

The_Shark
23-04-2013, 21:00   |  #11  
Taze Üye
14 mesaj

konuyu hortlatmak gibi olacak ama bu gerizekalı dosya bendede oluştu:@ amacım bad sector taraması yapmaktı, partition guru diye saçma sapan bir program buldum nette, kullanmayı bilmiyorum bir iki bişiler yaptım. onun sonucunda geldi. işin en saçma ve can sıkıcı olayı 500gblık D: sürücümün 100MB gözüküyor artık ve içinde hiçbir dosya yok sadece bu salak ikon var:@

çıldırmak üzereyim var mı bir bilen, neden oldu, bu kendi D: mi nasıl geri getireceğimi bilen?