nedir bu mac os

sodom66
04-09-2009, 13:38   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj

genel olarak soruyorum arkadaşlar mac os apple nin işletim sistemi ve lisanslı bunu biliyorum ama sormak istediğim şu windows u çakma olarak kullanabiliyoruz (ben kullanmıyorum) aceba ben dışardan bir pc aldım örneğin internetten ve işletim sistemini boş aldım bu pc istersem eğer applenin işletim sistemini kurabilirmiyim ?Soru

O_uzHaN
04-09-2009, 13:41   |  #2  
O_uzHaN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj

kurabilirsin ama tam olarak özelliklerini kullanamayabilirsin

FReeStyLeMaSTeR
04-09-2009, 21:06   |  #3  
Taze Üye
14 mesaj

Yasal olarak kuramazsın. Ayrıca, Apple işletim sistemini satın alsan bile kuramazsın çünki sadece Apple donanımı ile çalışır. Fakat, nette bazı gruplar bunu mümkün hale getirerek kendileri işletim sistemini düzenleyerek yayınlıyorlar. PC üzerinde çalışan MacOSX videolarıda bundan ibaret.

sodom66
05-09-2009, 22:50   |  #4  
OP Yeni Üye
48 mesaj

apple donanımı derken apple farklı bir donanım içermiyor herhalde bildiğim kadarıyla apple bilgisayarlarının içerdiği parçaları içeren bir pc yada ona yakın en az appple pc kadar güçlü diyeyim bir pc olsa çalıştırmazmı diosun yani ?

ikinci bi sorum sanal olarak macosx kuramayan veya kurulamadığını söyleyen bir çok makale okudum hatta birinide bu forumda okudum yani anlamadığım şu bu mac osx sonuçta bir işletim sistemi ise her şekilde kurulması gerekir ama yok sadece belli donanımları destekliyor kuarsın ama donanımlarını desteklemez çünkü sadece applenin kullandığı donanımları destekleyen sürücüleri vardır o ayrı bir konu genede bence muamma

Son Düzenleme: sodom66 ~ 05 Eylül 2009 22:57
barguti
06-09-2009, 03:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

kurabilirsin dostum ama uğraşman gerekir ve bunu sabit düzenli kullanmak istediğin bir bilgisayarda uygulaman çok uzun bir süre alabilir. Ama daha çok donanım uyumluluğun ile ilgili bir konu bu. eğer uyumlu donanım kullanıyorsan hiç sorun çekmeden tüm özellikleri ile kullanabilirsinde. daha önceleri kullanılmasa da Apple intel işlemci ailesine geçtiğinden beri mac os x pc'lerde kullanılabiliyor. orta seviyenin üzerinde ingilizcen varsa deneyebilirsin. internet üzerinde bir çok dağıtım ve kaynak bulabiliyorsun bunun hakkında. ben kendim daha önce yüklemiştim ve çok güzel performans almıştım.

berketuraci
15-09-2009, 13:16   |  #6  
Yeni Üye
27 mesaj

kurabilirsin kardeşim, ancak yukarda arkadaşların dediği gibi inanılmaz başın ağrır. hardware-software uyum sorunu yaşarsın. çünkü apple sadece kendi aletlerinde çalışacak yazılımlar yazar. pc gibi bir yazılım yapıp, sony için ayrı, hp için ayrı, asus için ayrı yazılım yazmakla uğraşmaz. sen de apple yazılımlarını kendi donanımında görmek istersen sorun yaşarsın.o yüzden apple alıp sorunsuz macos kullanabilrsin derim :)