Nehalem tozu dumana katacak!

CHIP Online
06-06-2008, 14:53   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Intel'in Nehalem kod adlı yeni işlemcisi, basına sızan ilk test sonuçlarına göre rekora doymuyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Nehalem-tozu-dumana-katacak_7211.html

Intel'in bu yılın sonlarına doğru piyasaya çıkarmayı planladığı Nehalem kod adlı yeni işlemcisi ile ilgili ilk testler donanım sitelerinde yer almaya başladı. İlk gelen sonuçlara göre Nehalem, performans çıtasını oldukça yükseğe taşıyor.

2.66GHz hızında çalışan bir işlemciyle yapılan testlerde yeni Nehalem mimarisinin aynı saat hızında çalışan bir Core 2 Quad Q9450'den yaklaşık yüzde 33.5 oranında hızlı olduğu çıktı. Bu performans artışının getirdiği ekstra enerji sarfiyatı ise sadece yüzde 9 oranında kalırken, 3 kanallı bellek kontrolcüsü bant genişliğini Core 2 Extreme QX9650'ye kıyasla neredeyse iki misline çıkarıyor.

3D render ve video kodlama gibi işlemler yapılarak yapılan testlere bakıldığında Nehalem'in bu yılın sonlarında piyasaya çıktığında Intel'in masaüstü işlemcileri arasında kral tahtına oturacağı rahatlıkla görülüyor. AMD'nin ise performans açısından bekleneni veremeyen Phenom'un ardından rekabette biraz daha geriye düşmesi kaçınılmaz gibi.

Tüm konu: Nehalem tozu dumana katacak!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Intel'in Nehalem'i AMD için ne anlama geliyor?

Lammoth
06-06-2008, 16:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

AMD'yi iyi bilirdik ama bitti. Bir ara çok şahane işlemciler çıkartıyordu. Hatta resmi sitelerinde Intel'i yarışa çağırmıştı. Intel kabul etmeyince, kendileri işlemcileri kıyaslamıştı. Açık ara öndeydi. Fakat, 65 nm ye geç geçti, Intel'in ard ardına çıkardığı yeniliklerde sönük kaldı. İşlemci fiyatlarını Intel aşağı çekince AMD unutuldu gitti. Ciddi bir atak yapmaz, önemli bir yenilik ortaya koymaz ise ciddi pazar kaybı yaşar. Zaten büyük bir pazar kaybı yaşadı. Intel şu an ezici bir üstünlükte. Bu yeni Nehalem, AMD nin çok zor durumda olduğunu ve artık ciddi atılımlar gerçekleştirmesi gerektiğini gösteriyor.

Borga-x
06-06-2008, 17:16   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

AMD'nin aklını başına toplaması şart. Bana şu anda hangisi deseler Intel derim. Hatta ciddi ciddi kendime bir tane almayı düşünüyorum. AMD ne yaptıysa bir türlü olmuyor.

Ama bu pazarda AMD'nin olması şarttır. Eğer AMD olmasaydı bu kadar büyük ilerlemeler göremezdik bu bir gerçek. Her ne kadar kötü işlemcileri var olsada hala pazardalar.

uGuR.uK
06-06-2008, 19:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

ben ilk baslardan beri intel kullanıyorum, bi ara amd düşündüm almayı terfi yaparken fiyat olarak daha uygun ama maalesef teknoloji bakımından yeterli degil. yani bu bilgisayar denen şey ole zırt pırt can sıkıldıkca degiştirilemiyor ve alındımı iyisi alınmalı diye düşünüyorum ben, dolayısıyla biraz daha verip intel'in cpularını kullanmayı yegledim, iyikide öyle yapmışım zaten öndeydi iyice arayı acıyo. amd ati'yle birleştikten sora bi gerileme yaşadı halada kurtulamadı. yinede rekabet iyidir ama bu sekilde fazla dayanabilecek gibi durmuyor...

supercocuk
06-06-2008, 19:18   |  #5  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Umarım amd çabuk toparlanır yoksa tadımız kaçacak gibi.Piyasa da tek bir firmanın sahipliği her zaman kötü olur.Çekişme olucakki tüketici aldığı üründen memnun kalsın.Firmalar en iyisi için birbiri ile kıyasıya kapışsın daha güzel ürünler ortaya çıkarsınlar.

macmxcad
06-06-2008, 19:29   |  #6  
Yeni Üye
27 mesaj

bakıyorum, herkes her yeni çıkan işlemciye 1000lerce dolar verip alıyor sanki. nehalem performansta rekor kıradursun, bakalım fiyatı ne olacak, fiyatıyla da rekor kıracağından eminim !  neden insanlar şu işlemcileri fiyat/performans olarak değerlendirmez anlayamadım gitti. sadece işlemcileri değil, bilgisayarın b sini  almaya karar veren insannın herzaman f/p düşüncesiyle karar alması lazım diye düşünüyorum.
Selamlar.

supercocuk
06-06-2008, 19:59   |  #7  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Fiyat tabi ki önemli ama performansı görmeden para harcamak'ta saçma olmazmı ama Gülümseme Mesela pazardan domates alıcaksın fiyatı pahalı ve çürük sen bakmadan alıp gidiceksin.Memnun kalırmısın? işte bizde bundan ibaret yaklaşıyoruz.

cavroatesh
06-06-2008, 21:16   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

İntel nahalem ile köklü bir değişiklik geçiriyor.
Ayrıca bir yandan bu işlemci ailesine yönelik ek özellikler geliyor(3 kanal ddr3 bellek gibi)
AMD'ninde bunun gibi bir değişime gitmesi şart artık. K10 mimarisi bekleneni vermeyince yine büyük zarar etti. Kendini toparlaması için değişik mimariler şart.
Sadece fiyat kırmakla bir yere varamaz ki.

waybe
07-06-2008, 12:42   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

amd geride kalmaya başladı şu günlerde sessiz umarım iyi bir çıkış için ugraşıyorlardır şimdi sorsalar intel derim ama amd den umudumu kesmem

erdem187
07-06-2008, 13:30   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,334 mesaj
waybe
amd geride kalmaya başladı şu günlerde sessiz umarım iyi bir çıkış için ugraşıyorlardır şimdi sorsalar intel derim ama amd den umudumu
Amd zaten son 1 yıldır hep geriden geliyor...Bence artık İNTEL yavaş yavaş tekel olmaya başlayacak...Phenomlar fena değil ama bu Nehalemler AMD nin başına çok büyük işler açar

uGuR.uK
07-06-2008, 19:44   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

amd işlemcilerin şuanki- daha düsükte olsa-pazar payına sahip olmasının tek sebebi fiyat uygunlugu zaten.