Nero 7.7.5.1 Sürümündeki Worm Virüsüne Dikkat!!!

trf
25-01-2007, 18:22   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Neronun kendi adresinden indirilen Nero7.7.5.1_trk_trial.exe son sürümünde "IM-Worm.Win32.Licat.f" worm virüsü tespit ettim.Tam olarak indirildikten sonra exe'yi çalıştırıp,install (Yükle)dedikten sonra kurulma esnasında gecici klasöre paket dosyaları açılıyor.  
"LOCALS~1\Temp\NeroDemo12142\Cab\Tmp\NeVideoHDCE4D4FC9.ax" dosyası açılırkende virüslü dosya açığa çıkmış oluyor.
Doğal olarak anti-virüs korumaları iyi olmayanlar bunun farkına bile varmayacaklardır. Nero programını güncellemek isteyen arkadaşlar güvenlik tehlikesi nedeniyle Nero'nun güncel versiyonunu yüklemede dikkatli olunuz yada virüs sorunu giderilmezse bir sonraki versiyonu beklemenizde yarar var.
Nero 7.7.5.1 Download Adres:[url]http://www.nero.com/nero7/eng/nero7-demo.php[url]

Nero 7.7.5.1 Download Adres Türkçe:ftp://ftp2.usw.nero.com/software ... 7.5.1_trk_trial.exe

Not:Konu olarak yanlış mı bilmiyorum.Nero hakkında sadece burda bir başlık bulduğumdan dolayı chip yetkililerine buradan bildirmek istediğim.Sağ duyunuz için şimdiden teşekkürler...

BOOMFUNKMCS
25-01-2007, 21:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

bu senin teorin arkadaşım değil mi?
doğruluk payı nedir?
nero bunu duysa senin peşini bırakırmı :) ?

trf
26-01-2007, 08:51   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Teori değil gerçek adını bile veriyorum virüsün.İndirin bir kaç iyi anti-virüs programlarından biri açıkken kurmayı deneyin göreceksiniz.Laf olsun diye yazmadım chip dergisini severek ve beyenerek takip eden okuyuculardanım.Bu konuya chip yetkililerin eğileceğini düşündüm.

Şimdi gelelim neden böyle bişi olabiliceği sorusuna:
Cvp:yeni sürümün özelliği HD ve Blue-Ray disk yazabilir durumda olması acaba akıllara bunlara ne tür veri yazılacak,bunları mı bilmek istiyorlar sorusunu getiriyor.Ya da yazılan disklerin içine özel bir kod mu atayacak gibi.Diğer taraftan setup'ı yapan ftp ye upload eden kişinin belki pc'sinde sorunda olabilir tabii.Bunu bilemeyiz doğal olarak bu yüzden yargılamıyorum.
Öte yandan dünyada yaygınlaşmış bunu nero için de söylemiyorum.Msn vb. chat programları dahil;hep bunlar üzerine virüsler yazılmıştır yaygın olanlar için tamam bazıları korsanlar tarafından ama çok yeni birşeyin korsanlar tarafından olabileceğinide sanmıyorum.

Buradaki amacım sadece ilgilenenleri uyarmaktan ibaret tabiki isteyen istediğini yapmakta özgür...

Son Düzenleme: trf ~ 26 Ocak 2007 08:57
nietzsche
28-02-2007, 12:27   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

Aynı virusu Kaspersky anti-virus programı bende de tespit etti.Ayrıca virus olmayan ancak riskli oldugunu belirttiği   "detected: riskware not-a-virus:AdTool.Win32.MyWebSearch        File: C:\crea\bt_117\programs\Nero-7.7.5.1_eng_update.exe//Toolbar.exe"
diye bir exe dosyası daha buldu.

OBA
28-02-2007, 12:50   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

nod32 i de tespit ediyor. nero yüklenirken bir ask di galiba ismi bir araç çubuğu yüklemeye çalışıyor o yüklenirken uyarı veriyor.

Selçuk İslamoğlu
28-02-2007, 16:00   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Evet, doğrudur. Nero'da ASK TOOLBAR isimli bir toolbar var. Ve bu toolbar, kötü olarak kabul ediliyor. Ama kurulum esnasında bunu "kurmamayı" tercih edebilirsiniz.

nietzsche
28-02-2007, 20:33   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Elbette uyarı veriyor, ancak bunun bir "riskware" olduğunu belirtmediği için, birçok kişinin güvendiği Nero'nun faydalı bir eklentisini kurmakta bir çekince görmüyoruz. Ayrıca esas önemli kısım olan "IM-Worm.Win32.Licat.f" worm virüsünün bu sürümdeki varlığıdır. Saygılar..

trf
08-04-2007, 17:37   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

evet arkadaşlar sonuç olarak artık sanki büyük yazılım firmalarının neredeyse bu işi bilinçli yaptınığını düşünüyorum.Biraz saçma gelebilir belki ama normal olmayan bu durumlar bir politikadan başka birşey değil gibi sağlık olsun... Düşünceler için teşekkürler...

asimileci
09-04-2007, 16:17   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

riskli olabilir demeye çalışıyor
kurmayın sizde

kara_kartallar
28-04-2007, 17:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
142 mesaj

Beğendim öZELLİKle virus bu mu ona sileyim o programı...