.net Framework işlevi ve c#

White-Fox
10-10-2016, 22:37   |  #1  
White-Fox avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Merhaba,
Benim sorunum şu ; bir program geliştiriyorum C# ile , program geliştirmeye başlarken .net framework sürümünü seçiyoruz örneğin 3.5 diyelim. Şimdi ben 3.5 ile bu programı geliştirdim ve başka bir bilgisayara bu programı kurdum diyelim o bilgisayarda da .net framework 4.5 yüklü. Benim bu programın hatasız çalışması için .net framework 3.5'i o bilgisayara kurmam gerekir mi? yoksa 4.5 in kurulu olması 3.5 ile yazılan programımı da kapsar nitelikte mi ? Eğer belirli bir framework sürümüne yazılım geliştireceksek ortak olan tüm windows işletim sistemlerini(en azından çoğunu) kapsayan framework sürümü hangisidir?Yardımcı Olursanız sevinirim.Şimdiden Teşekkürler...

oasman
11-10-2016, 11:13   |  #2  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

Programın 3.5 sürümünü arayacaktır. arada bazı farklar olur her zaman.

aysecik12
12-10-2016, 11:19   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

4.5 sürümü 3 sürümünü kapsıyor diye biliyorum. Herhangi bir uyumsuzluk olmaması lazım.

White-Fox
12-10-2016, 21:35   |  #4  
White-Fox avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Yani kapsamıyor denilebilir şu bakımdan 4.5 i xp desteklemiyor 4.5 ile bir program yazarsam xp ye .net framework 4.5 kurulamayacağından programda kurulmuyor.Ve ayrıca bu .net frameworklerin birde clr(common language runtime) ile ilişkileri var  3.5 e kadar clr 2.0 sonrasında clr 4.0 kullanıyor şimdi Mevzu şu şekilde ; c# ile program yazılıyor .net kütüphanesinden faydalanılarak tabiki daha sonra program çalıştırılacakken Msıl(microsoft intermadiate language) e çeviriliyor sonra  assembly makina kodlarına dönüştürülüyor bu dönüştürme işlevini clr ler yapıyor kaba taslak anladığım bu.Ve ayrıca msdn den bulduğum bazı yazılarda şu şekilde :" .NET Framework'ün her yeni sürümü önceki sürümlerdeki özellikleri korur ve yeni özellikler ekler." Bu alıntı microsoft.com dan iyi güzelde arkadaş ozaman .net 1.0 ile yazayım programı win 10 a kadar tüm sistemlerde çalışsın ama .net 1.0 da clr 1 olarak ayrılmış kaldıki windows 10 .net 1.0 ı kurmama imkan tanımayacak.Okadar karışık ki yamalı bohça gibi.Bende beni bu karmaşadan kurtaracak bir babayiğit arıyorum :D bulamaz isem java nın yolları taştan .

oasman
13-10-2016, 10:44   |  #5  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

.Net 1.0 ve daha sonra onunyerini alan 1.1 daha çok web amaçlı  (Asp.Net) Modüller içwriyordu. .Net 2.0 masaüstüne geldi ve bir kaç kez SP güncellemeleri ile sonraki sürümlere uyumluluk kazandırıldı ve bazı tesbit edilen aksaklıklar da  giderilmişolabilir. Windows Vista ile birlikte .Net 3 ve sonrası sürümler çıktı. En son çıkan .Net 3.5 SP 1,  .Net 4.0 kruluysa, win 7 de kurulabiliyor ve "kısmen" .Net 2.0 yi de destekliyor. Arada sürekli düzeltmeler ve yenlikler eklendiğinden, tam uyumluluk yok.

.Net 4.0 tercih edersen, Win 7 ve üstü tarafından desteklenir. Windows XP'yi kullanalar artık çpk az. Ya yaşlı ve bilişime fazla önem vermeyebler, ya da belirli bir programa veya sürümüne bağlı olduklarından.

Son Düzenleme: oasman ~ 13 Ekim 2016 10:46
White-Fox
13-10-2016, 23:04   |  #6  
White-Fox avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Hocam haklısın , lakin şöyle düşündüm .net 3.5 ile yazıyorum Clr si 2.0 win 10-8.1-8-7-vista ya kurulabiliyor yani üst bir sürümü olsa bile bunu kurup bir hata çıkmamasını umacağım ve dediğinde doğru xp yi gözden çıkarttım.İki seçeneğim vardı 3.5 yada 4.0 seçecektim clr 2.0 ın son sürümü kararlı olur diyerekten  3.5 i seçtim.İnş iş çıkartmaz başıma birde 4.0 a aktarmaya uğraşmayız. İlgin içinde Çok teşekkür ederim cevap veren herkese teşekkürler.Konuyu sonuçlandırmak gerekirse biraz bekliyeceksiniz deneyeceğim :D