Netbook ve notebook'lar karşı karşıya

CHIP Online
22-12-2008, 04:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online notebook ve netbook'ları karşı karşıya getirdi. İşte kapsamlı bir taşınabilir PC rehberi

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Netb ... -karsiya_10138.html

Resimlerle: İkinci el laptop satın alma rehberi

Günümüzde artık ciddi satış rakamlarına ulaşan ve teknoloji dünyasının yakından takip ettiği netbook'lar aslında yeni bir mobil cihaz değil; zira Microsoft 1990'lı yılların sonlarına doğru uzun batarya ömrüne sahip olan ilk ufak laptop konseptini kamuoyuna tanıtmıştı. Microsoft'un bu ilk netbook'u, daha sonraları Pocket PC'lerde de kullanılmaya başlanan ve yerini daha sonra Windows Mobile'a bırakan Windows CE işletim sistemiyle çalışıyordu.

Düşük güç tüketimine sahip işlemcilere ve bir HDD yerine Flash RAM'e ve küçük bir ekrana sahip olan IBM Workpad Z50 ve HP Jornada 820 gibi sistemler bu işletim sistemi altında çalışıyordu ancak buna rağmen bu cihazlar o yıllarda popüler olmayı başaramadı.

Bu cihazlara kıyasla nispeten daha başarılı olan Toshiba'nın netbook'u Libretto, bir Windows laptop'unun işlevselliğine sahipti. O yıllarda oldukça popüler olan bu cihazlar Japonya'da ciddi satış rakamlarına ulaşabilse de, yüksek maliyetler nedeniyle Toshiba'nın Avrupa'da aynı başarıyı göstermesi mümkün olmadı.

Zaman geçtikçe netbook'ları daha sık işitir olduk ve günümüzde netbook'ların fiyatları 500 Dolar seviyelerine kadar geriledi. Bunun yanında birçok netbook modeli de günümüzde Windows XP veya Linux işletim sistemleriyle sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Ancak netbook'lar geçmişe göre ne kadar çok yol kat etmiş olsalar da akıllardaki bir sorunun cevabı hala netleşmiş değil: Bir netbook evimizde kullandığımız bilgisayarların performansını yakalayabilir mi?

Tüm konu: Netbook ve notebook'lar karşı karşıya

Resimlerle: İkinci el laptop satın alma rehberi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Netbook mu notebook mu?

Fattur
22-12-2008, 16:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bana netbook uyuyor.ama bende bir cihaz var netbook ile notebook arası :D
Oyun için normal pc yi kullanırsın.Ofis işleri ve taşınabilirlik için netbook...

Boracalin
26-12-2008, 00:32   |  #3  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

vala bende notebook var 13.3 inç... pek de kaba bir model sayılmaz.. ben memnunum halimden... netbook gereksiz bir alet gibi duruyor benim gözümde ne diyeyim....

ato
02-01-2009, 13:14   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
94 mesaj

Evde masaüstü pc'im bozulduğunda 15 inç ekranlı yeni laptopu kullanmayı planlıyorum , ve o zaman 10 inç ekranlı, vistalı 4-5 saat uzun pilli en fazla 1,3 kg bir netbook alacağım dışarıda gerektiğinde, yazları plajda yazlıkta kullanmak için. Oyun umurumda değil. 3-4 kiloluk pili zırt diye biten laptopları taşıya taşıya omzumuz çöktü.

hltdesign
02-01-2009, 20:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

YA LAPTOP MUŞ BENİM ZAMANINMDA LAPTOP MU VARDII

ozanaab
02-01-2009, 22:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

bence ya masaüstü ya da netbook. laptob gereksiz artık :P
bi de kardeş lütfen forum düzenini bozmayalım. kayıt olurken forum kurallarını okuduğumuzdan emin olalım..