Nexus 4 Kullanıcılar Kulübü

DarkEvil13
07-02-2014, 22:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2014

Google Nexus 4

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Radyo var mı? 
-> Radyo yok 

2) Cihazı aldım internet paketim azalıyor sürekli, nasıl önlerim? 
-> Ayarlar -> veri kullanımı -> mobil veriler kısmını kapalı yapacaksınız 

3) Custom rom yüklemezsem çok mu şey kaybederim? 
-> Kesinlikle performanstan kaybınız olmaz, romlarla gelen kişiselleştirmelerden yararlanamazsınız. 

4) Wifi'ye bağlanıyorum sürekli bağlantım düşüyor, ne yapmalıyım? (jelly bean) 
-> wifi -> gelişmiş -> kötü bağlantılardan kaçın kutucuğunu işaretleyin 

5) Hafıza 16 GB deniyor ama o kadar gözükmüyor? 

-> Telefonunuz 500 MB alanı sistem yazılımları için kullanır. 2 GB civarında bir alanı da uygulamalarınız ve onların veri depolamaları için kullanır. Eksiklik bundan kaynaklıdır. 

6) Nexusta kronik sorun var mıdır? 

-> Hayır herhangi bir kronik sorun yoktur 

7) 3G mi yoksa Wi-fi mi daha az pil tüketir? 

-> Wifi ağı, mobil ağa göre daha az pil sarfiyatı yapar. Bu yüzden ev iş gibi sürekli wifi bulunan mekanlarda, wifi açarsak arka plan senkronizasyonlar dahil her türlü data transferini wifi üzerinden yapacaktır ve bize daha az pil tükettirecektir. 

8) Bu telefona oyun/program nasıl yüklenir? Ve Android Market'teki ücretli uygulamaları indirebilmek için ne yapılmalıdır? Oyunu indirdim hala benden dosya indirmemi istiyor? SD kart dosyaları içeren oyunlar/uygulamalar nasıl yüklenir? 

-> Android Market'te çeşitli uygulamalar ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bir Google hesabı alarak indirmeye başlayabilirsiniz. 

Marketteki ücretli uygulamaları indirebilmek için Black Market ve Applanet adlı market programlarını yüklemeniz yeterlidir. 

Bazı oyunlar beraberinde SD kart dosyaları da bulundurur. Özellikle Gameloft oyunları. Genelde boyutu düşük bir apk dosyası bulunur. Bu apk dosyası internette aratılıp bulunur. Telefona kopyalanır. Ve telefon üzerinden apk dosyası telefona kurulursa oyun/program yüklenmiş olur. Oyunu açtığınızda sizden yüksek boyutlu veri indirmek için izin isteyecektir. Wi-fi ile indirdikten sonra oyununuz açılacaktır. Eğer telefondan indirme şansınız yoksa ilgili oyunun SD kart dosyalarını bilgisayarda internette aratıp bulun. Ve bunu telefona gereken yere kopyalayın. Bu SD dosyalarını istediğiniz yere kopyalayamazsınız. Dosyaları indirdiğiniz yerde nereye kopyalamanız gerektiği yazar. Bu işlemden sonra oyununuz açılacaktır. Gameloft oyunları için varsayılan dosya yolu sd/games/gameloft dur. 

9) Cihazda OTG var mı? 

-> Stock olarak hiçbir android 4.2 cihazda otg desteği şuan için yok, umarız ki; custom kernellerle kullanılabilir olsun. 

10) Cihazımda apk ve ayarların yani herşeyin yedeğini almak istiyorum ne yapmam lazım? 

-> Öncelikle cihazın rootlu olması lazım. Titanium Backup Pro programını kurduktan sonra gerekli izinleri vererek programın ana ekranında sol tık yapıp "Toplu İşler" seçilecek, Tüm kull.Öğelerini ve sistem verilerini yedekle tıklanıp çalıştırılacak. Geri yükleme ise aynen yine toplu işlerdeki geri yükleme butonu ile yapılacak. 
NOT: Bu işlemi farklı romlar arasında uygulayabilirsiniz. 

Ayrıca sadece istediğiniz programların yedeğini alma şansınız da var. 

11) CWM Recovery ile nasıl yedek alırım? Titanium Backup ile yedek nasıl alırım ve yedeği nasıl geri yüklerim? 

Öncelikle uygun CVM kuracaksınız. Daha sonra programın menüsünden Clockworkmod seçip ok diyorsunuz. Cihaz otomatik olarak recovery modda açılacaktır. Cihaz açıldığında ses tuşları yardımıyla Backup and restore adımına gelip backup seçiyoruz ve yedekleme işlemi başlıyor. Geri yükleme işlemi ise yine aynı şekilde olacak sadece backup and restore adımına geldiğimizde bu kez restore diyecez. Eski yedeğimizi bulup yüklüyoruz. 

NOT: Bu işlemi farklı romlar arasında yapamazsınız. Çünkü program pc deki Ghost la aynı işi yapıyor ve doğal olarak o anki kullandığınız Rom 

dosyalarınıda yedekliyor. 

Titanium Backup için 

12) Hangi işlemlerde verilerimi kaybederim? 

-> Wipe Firmware yüklediğinizde verileriniz silinir. 
Non-wipe Firmware yüklediğinizde verileriniz silinmez. 

Kernel yüklemelerinde verileriniz silinmez. 

Cihazın IMEI numarasını da içeren bir kod vardı tam hatırlayamadım(hatırlayan ekleyebilir:). Onunla IMEI bölge değiştirirseniz tüm verileriniz silinir. 

Farklı kurulumlar arasında kendi verilerinizi silmeden, eski uygulama artıklarında kurtulup temiz bir yükleme yapmak isterseniz cihazı recovery modda başlatıp "wipe cache partition" adımını uygulamanız gerekir. Bu işlem kişisel verilerinizi silmez. 

13) İnternetten indirip te telefona attığım programlar yüklenmiyor.Sadece Market'ten indirdiklerim kuruluyor. 

El-cevap: Ayarlar -> güvenlik -> Bilinmeyen kaynakalrdan gelen uygulamaların yüklenmesine izin ver.Tikleyin. 

14) Google Play Store'dan kredi kartıyla aldığımız paralı uygulamalar telefonu formatladıktan sonra tekrar yüklenebiliyor mu? Tekrar para vermek gerekiyor mu? 

-> Formattan sonra Store'dan Seçenekler Uygulamalarım ı açarsınız ve para vermeden tekrar yükleyebilirsiniz. 

15) O anda ekranda olan görüntü yani ScreenShot nasıl alınır? 

-> ses kısma tusuyla power tusuna aynı anda basınız 

16) Telefon rehberimi Gmail hesabıma nasıl yedeklerim? 

-> Ayarlar/ Hesaplar ve senkr adımında Hesapları Yönet başlığında bulunan mail adresinize tıklayıp açılan ekranda Şimdi senk et derseniz Rehber, Mail ve Takvim verilerinizi hesabınıza yedeklemiş olursunuz. Pc den rehberinize ulaşmanız için Gmail giriş yaptığınzda gelen kutusu sayfasının sol üstünde yer alan POSTA başlığına tıklayıp Rehber i seçmeniz yeterli. 
NOT: Ayarlar/ Hesaplar ve senkr adımında Otomatik senkr işaretlerseniz telefonda rehberinize kaydettiğiniz veya sildiğiniz veriler ilk internet bağlantısı kurduğunuzda Gmail hesabınızla eşitlenecektir. Ama Otomatik senkr seçeneğinin pil kullanımını arttırdığını unutmayın. 

17) Oyunlardaki ve uygulamalardaki reklamları nasıl kaldırırız? 

-> Telefonu root'layıp Lucky Patcher adlı uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açarsınız. İlgili programa basılı tutup Remove Google Ads dersiniz. 

18) Cihazıma attığım dosyaları klasörler halinde nasıl görebilirim? 

-> ES file explorer kurunuz 

19) Herhangi bir müzik nasıl zil sesi yapılır? 

-> Cihazın içindeki "ringtones" klasörünün içine zil sesi yapmak istediğiniz parçayı atınız, zil sesi değiştirme ekranında karşınıza seçeneklerde gözükecektir (gözükmezse, kabloyu cıkartın olmadı cihazı yeniden başlatın) 

20) Bilgisayarımda virüs var. Telefonu bilgisayara bağlarsam telefona virüs bulaşır mı? 

-> Android Linux tanablı bir işletim sistemidir. Windows virüslerini Android çalıştıramaz. Yani telefona bir zararı olmaz. 

21) NFC özelliğini kullanark telefonumu nasıl kredi kartı olarak kullanabilirim arkadaşlar? Tecrübeli olan var mı? 

-> NFC özelliği Türkiye'de yaygınlaşmadığından şu anda kullanılamıyor. 


Kullanıcı Listesi:


  • DarkEvil13

Ertugrul53
17-02-2014, 13:59   |  #2  
Ertugrul53 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
82 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2012

yer varsa benide ekleyebilirsin iyi forumlar Kahkaha