nod nekadar guvenli

frozen
08-11-2008, 02:57   |  #26  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Çok yanlış ve kör düşünceler var burda. Nod32 nin güvenliğinden şüphe etmedim hiç bir zaman. Buluyor ama silemiyor da ne demek? Madem trojan buldu diye övüyorsunuz programları, peki o zaman sisteminize bir norton 2007 kurun da vazgeçemeyin o halde. himem.sys bile trojan olarak görebilmiş bir program norton. Hemde format ertesi? şimdi bu nortonu iyi mi yapar. Bence ya siz ordaki uyarıyı trojan olarak görüyorsunuz(trojan potansiyeli), ya da kullandığınız programlar saçmalıyor.

Geçenlerde Mcafee vista bileşenlerini virus olarak algılamıştı. Bence daha uzman insanların görüşüne değer verip karşılaştırma yapın. Örneğin; KIS yüksek çıkış sergiliyor bu aralar. ve Nod32 de yıllardır avurapada en iyi seçiliyor.

Eleştirirken biraz daha ispatçı olmak gerekir diye düşünüyorum.

Blacksmith
08-11-2008, 03:27   |  #27  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

pc yi aldım alalı yani 7 senedir kaspersky antivirüs kullanıyorum..evet bıldıgım kadarıyla kav in tek eksı yonu pcdekı her okunan yada yazılan verıyı taraması ve sıstemdeki tum program ve programcıkları kontrol altında tutması sonucu ortaya cıkan sıstem yavaslaması...guvenlıgı ust duzyde tutmaya calısan bir program bırakında bilgisayarı bırazcık kassın..ustelik saat bası guncellesenız bıle yuzde 80 update bulur..bu bakımdanda fırmanın yenı antı vırus kodlaı uzerınde sureklı calıstıgını anlayabılırız..nortonun disk imajı alan ghost programından baskası yaramaz..nod32 kullanmadım ama ucretsız oldugu ıcın soyle dusunuyorum; kımse para almadıgı bır sey ıcın para aldıgı kadar ugrasmaz..

gave_freely
30-11-2008, 16:06   |  #28  
Taze Üye
12 mesaj
SchenooL
Bende NOD 32 3.0.642 sürümünü kullanıyorum ve sistemi hiç yormuyor diyebilirim. Güvenlik meselesine gelirsek bazen sistemime trojan girdiği oluyor ancak NOD 32 temizliyor. Buna karşın KİS 7 kullanmıştım ve sistemi yorduğu için NOD32'yi tercih etmiş ve hala kullanmaya devam ediyorum. KİS 9 kullanmadığım için onun performansını bilemiyorum.
bnm de gecenlerde trojan grdi ama nod32 buldu ama silemedi acaba ayarlarında mı sorun warrr yardımcı olursan sewnrmGülümseme

gave_freely
30-11-2008, 19:05   |  #29  
Taze Üye
12 mesaj

nod kullanmıcam kesin aama kis mi olur baska mı olur bilemem format atarsam trojanlardan taamamen kurtulur muyum

Kapalı Hesap (76993)
01-12-2008, 17:54   |  #30  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj
gave_freely
nod kullanmıcam kesin aama kis mi olur baska mı olur bilemem format atarsam trojanlardan taamamen kurtulur
İllada NOD32 kullanmıyacağım diyorsan CHIP'in testine bakabilirsin  

Diğer soruya gelince eğer orjinal Windows cd'si kullanıyorsan ve format atarken tüm diskleri ( C,D vs. ) formatlarsan virüsler gider ama sahte,kopya ( internetten indirilen işletim sistemleri mesela ) Windows cd'sinin içinde virüs olabilir bu daha feci bir durum olur Şaşkın

gave_freely
01-12-2008, 20:10   |  #31  
Taze Üye
12 mesaj

hmmm ok paylasımın icin saooll:D ayrıca sorumu cevapladgn icinde :))

matrax551
01-12-2008, 22:03   |  #32  
Yıllanmış Üye
801 mesaj

nod32 nin üstüne kis kurdum 101 tane buldu.onu boşver.

gave_freely
02-12-2008, 11:51   |  #33  
Taze Üye
12 mesaj

ook anladımm saoll

waybe
02-12-2008, 17:40   |  #34  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

1.kis
2.nod32(eset smart)
3.avira derim

alexkidd
02-12-2008, 18:29   |  #35  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

bazıları ne kadar guvensede ben nod a pek fazla guvenmiyorum bana gore cok basit geliyor ama son derece guvenlikli bir program istersen sophos derim baskada bisey demem

Reborn91
02-12-2008, 23:50   |  #36  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

İstediğiniz kadar antivirüs , internet security kurun. Eğer tıkladığınız yerlere dikkat etmezseniz, eninde sonunda bilgisayarınıza bulaştırırsınız virüsü. Bu konuda % 40 antivirüs , %60 kullanıcı dikkati diyeyim.

Soruna gelince Nod32 güvenlidir, smart security olanı dahada güvenli. Ancak Recep abi haklı, asla KIS kadar güvenli olamaz.

hoglu
04-12-2008, 13:37   |  #37  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

Eskiden olsa nod32 derdim. Şöyle bir örnek vereyim yeni çıkmış bir zararlı yazılım kullanmaya başlamıştım, fakat Anti-Viruslerin çoğunun veri tabanında olmadığı içi ilk başta hiç bir anti-virus fark edemiyordu. En azından kullandıklarım, fakat nod32 fark etmişti, çünkü işleyiş tarzına bakıyordu. Fakat bu 2-3 sene önce geçerliydi, şimdi bilmiyorum biraz şüphem var aslında, fazla bişey bulamıyor bilgisayarda temiz kullandığım doğru o kadar da temiz değildir. Ama diğer anti-virüslerinde sahte senaryo yaratıp, yok şu zararlı yazılımdan temizlendiniz söyleyenleride biliyorum.

Son Düzenleme: hoglu ~ 04 Aralık 2008 14:53
Tuncay_Sukan
04-12-2008, 13:41   |  #38  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Kardeş  bende  kurulu  hala  kullanıyorum  ama  o kadar  güvenli  ahım  şahım  bişey değil  tavsiye  etmem  ben mecburiyetten  kullanıyorum  Kasbersky 2009 çıkmışdı  indirebilirsen  onu kullan derim ben şöyle  basit bi  örnekle  analtayım aralarındaki  farkı  AMVO virüsünü  herkes  bilir  Nod(1,17 sürümü )  Bütün Güncellemeleri  tamam iken AMVO'yu  yakalayamadı Kasbersky 2009  ilk  güncellemesini yaptıkdan sonra  hemen  sildi

Editör
05-12-2008, 08:13   |  #39  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Merhaba,tabiki her kullanıcının kendine göre benimsemiş olduğu antivirüs programları var.Burada Tüm zamanların En çok sorulan/sorulmuş sorularından bir tanesi olan ''Hangi Antivirüs Programı Daha Güvenli'' Sorusuna verilecek ''Sabit'' Cevap Yoktur! Kullanıcıların fikirlerine dayanarak her birey kendine en uygun antivirüs programını tercih etmelidir.Kendi fikrimi sorarsanız Nod32'den çok memnunum.Hergün veri tabanı güncellemesi yapıyor böylece güncel virüs yazılımlarını tanıyor.Eğer güncelleme yapmasını istemezseniz bunu ayarlardan egale edip manuel olarak istediğiniz bir gün kendiniz güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.Şu an itibariyle Nod32 antivirüs programının güncel veri tabanı imza sürümü günümüzdeki güncel virüslere karşı tam bir koruma sağlamaktadır.Tabi ki her antivirüs programı gibi %100 bir korumadan bahsedilmesi yanlış olur.Ancak şu an itibariyle Nod32,korumada problem teşkil etmemektedir.Yeni yazılabilecek güçlü bir ''virüs'' ü eğer o anda veri tabanında virüs imzası işlenmemiş ise tanımayabilir.Bu her antivirüs programı için geçerlidir.
Peki AV'ler Virüsleri Nasıl Yakalıyor?

Şimdi öncelikle hiçbir AV yazılmış olan bir virüsü, trojanı vs... yakalayamaz (tespit edemez). Çünkü AV'ler bir programın ne yaptığına, yapısına bakarak onun virüs olduğuna karar vermez (ascii formatında kodlanan bazı zararlı scriptler dışında)! Peki nasıl tanırlar? Öncelikle bir AV firması şüpheli dosya hakkında en az iki rapor almalıdır. Daha sonra ise bu dosyanın analizi yapılır ve bir virüs & trojan vs... olduğuna karar verilince, dosyadan hex imza alınır ve virüs veritabanlarına işlenir. AV programında da tarama sırasında makinanızdaki programlarda bu veritabanına işlenen hex imzayı arar ve eşitlik sağlandığında dosyanın infecte bir dosya olduğuna karar verilir.
Yani program ister bilgisayara zarar veren bir virüs olsun, ister bilgisayarınızda arka kapılar (backdoor) açarak dışarıya veri sızdıran bir trojan & worm olsun, bunlar bir Av firmasına rapor edilip, firma tarafından analiz edilip veritabanlarına dahil edilene kadar asla bir AV tarafından tanınamaz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı zararlı scriptler ascii formatında (düz yazı - derlenmemiş) olduğundan AV bu dosyaya bakarak bazı belli rutinlere göre dosyanın şüpheli bir dosya olduğuna karar verebilir.
Bunun doğruluğuna inanmak için bilgisayara format atan bir program yazın ya da trojan serverı tarzı makinada port açan (sayısı önemli değil; ister 1 olsun ister100 olsun) ve dinlenen komutlara göre dışarıya bilgi sızdıran & makinada zararlı komutlar işleten bir program yazın. Bu programı herhangi bir AV'ye tarattığınızda göreceksiniz ki AV bu programı bir virüs vs... olarak tanıyamayacaktır.
Hadi şimdi biz de bir virüsden hex imza alalım;

Ben örnek olarak Lorez virüsünden bir hex imza aldım:

58 FF E0 8B 85 57 17 40 00
50 B9 78 56 34 12 FF 95 E6
16 40 00 89 85 53 17 40 00
83 F8 FF 75 01 C3 6A 20 8B

Şimdi örneğin C'de bir program yazdığımızı varsayalım ve Lorez virüsünden aldığımız bu hex imzayı da programda kullandığımızı düşünelim. Yine örnek vermek gerekirse BYTE tipinde bir diziye kodumuzu yerleştirelim:

BYTE lorez_virusu_imzasi[] = {0x58,0xFF,0xE0,0x8B,0x85,0x57,0x17,0x40,0x00,
0x50,0xB9,0x78,0x56,0x34,0x12,0xFF,0x95,0xE6,
0x16,0x40,0x00,0x89,0x85,0x53,0x17,0x40,0x00,
0x83,0xF8,0xFF,0x75,0x01,0xC3,0x6A,0x20,0x8B};

Bu kodu yazdığınız bir programa dahil edip windows altında derleyip only.exe diye bir dosya oluşturduğunuzu varsayalım. Büyük ihtimalle AV programımız only.exe dosyasına Win95.Lorez (ya da kendi veritabanlarına nasıl bir isimle kaydetmişlerse) virüsü bulaşmış diye bir uyarı verecektir. Ama siz bunun zararsız bir kod olduğunu anlamışsınızdır sanırım.

İşte AV yazılımları da aynı bu şekilde kendilerine rapor edilen dosyaları incelerler ve hex imza veritabanlar oluştururlar. Daha sonra da tarama işlemlerinde dosyalarda bu veritabanındaki imzaları ararlar ve dosyanın infecte olup olmadığına karar vererek disinfecte, silme, karantina vs işlemleri gerçekleştirirler.

Şimdi genel olarak bir AV'nin nasıl çalıştığını öğrenmiş olduk. Peki hangi AV'nin daha iyi olduğuna nasıl karar vereceğiz? Aslında her AV bu kısımda aynı işlemleri yaptığından fark burda yok aslında. Genel olarak AV'lerde sistemi aşırı yavaşlatmaması (Norton yüklü makinanın sürünmesi gibi) ve e-posta denetleme vs gibi ek özellikler ve en az sistem harcayarak en çok fonksiyonu en iyi şekilde başaran bir AV'yi iyi olarak nitelemek mümkün.

Ek olarak kendimce iyi bir AV'ye örnek vermem gerekirse Kaspersky AV'yi rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yazılımın diğer AV'lere göre bir artısı daha var ki; o da bu virüslerden vs... alınıp veritabanına işlenen hex imzalara ek olarak, dosyayı birçok exe packer ile ayrı ayrı packlenmiş hallerinden de hex imza alarak veritabanına işlemeleri. Böylece örneğin tanınan bir trojanı (eğer packlenmişse unpack ederek başka bir packerla) packleyerek diğer AV'lere karşı tanınmaz hale getirseniz bile KAV bunu daha önceden kendisi de deneyip vertabanına eklemiş olabileceğinden, diğer AV'ler tanımazken KAV bu infecte dosyayı yine tanıyabilir.Ben yinede Nod32 Kullanıyorum.Sistemde adeta varlığı hissedilmeyecek kadar hafif bir yazılım.Eğer Pcnizin Anti virüs programlarından dolayı kastığını (yavaşladığını) düşünüyor iseniz Nod32 tam size göre!Kolay Gelsin.

kwasny
05-12-2008, 09:35   |  #40  
Yıllanmış Üye
102 mesaj

Merhabalar Hepiniz iyi güzel birşey diyrorsunuzda internet üzerinden indirdiğiniz hiç bir antivirüs programı virüsünüzü silmez virüs var diye gösteriri arattırısınız sildi sanarsınız silmez(orjinal lisansı adlığınızda silme gibi bir mantık yoktur sadece virüsü içinde hapseder okadar)kanıtım....

Pc1-Lisanslı veya lisansız farketmez virüs prgramı yükleyin trojenli,alman virüslü,snap vb virüslü flashı takın tarattırın virüsü bulacatır ve silcektir siz öyle zannedersiniz sonra2. aşama

P2-bu bilgisayarda virüs olmayacak ve flashınızı takın göreceksinizdir içerisi bomboş sebep1 önceden tarattırdınız ve virüsler hapsedildi dosyalarda öyle o yüzden gözükmez ama pc1 takınızda flashı hepsi görükecektir...

Editör
05-12-2008, 09:56   |  #41  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Merhaba,öncelikle kurmuş olduğunuz cümleleri anlamak da zorluk çektiğimi söylemek istiyorum.Söylemeye çalıştığınız tam olarak antivirüslerin işe yaramadığı ise düşüncenize saygılı olup bu tür programların kullanıcılarının tercihinde olduklarını,kimseye zorla kullandırılmadıklarını,kullanılıp kullanılmadığı taktirde ne gibi sonuçlar doğuracağı hakkında bilgi edinilmesi amacıyla tartışıyoruz,test ediyor,öneriyoruz/önermiyoruz...İyi günler

vieX
10-12-2008, 17:14   |  #42  
Yıllanmış Üye
288 mesaj

Tavsiyem KİS' dir. Ama Nod32 pcyi hiç kasmıyor fakat bana istediğim kadar verimlilik vermedi. Bence KİS kullan

samsamsa
11-12-2008, 00:06   |  #43  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

nod32 bence berbat ... alıntı yapmayın (bence) ..dedim.