Nokia ve Samsung büyüyor, Motorola eriyor

CHIP Online
05-11-2008, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Nokia idare ediyor, Samsung tam gaz büyüyor. Cep telefonu pazarının son rakamları burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Noki ... la-eriyor_9430.html

Resimlerle: TOP 5: Unutulmayacak cep telefonları

Cep telefonu denildiğinde akla ilk gelen markalar arasında Nokia, Sony Ericsson, Samsung ve elbette Motorola var. Peki bu cep telefonu üreticilerinin karlılık durumları ne alemde? Kimler pazar payını artırıyor; kimlerin payı hızla eriyor?

Önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan IDC'nin gerçekleştirdiği ve bu yılın üçüncü çeyreğiyle geçen yılın aynı dönemini baz alan bir araştırmaya göre, dünyanın tartışmasız bir numaralı cep telefonu üreticisi olan Nokia %5,5'lik bir büyüme yakalayarak toplamda %39,4'lük pazar payıyla listede birinci sırada. Araştırma, en büyük 5 telefon üreticisini kapsıyor.

İkinci sırada ise, &21,6'lık büyümeyle %17,3'lük bir pazar payı elde eden Samsung yer alıyor. 3. sırada yer alan Sony Ericsson ise büyümek bir yana, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %0,8'lik bir pazar kaybıyla bu dönemi %8,6'lık bir payla kapatıyor. Ancak her şeye rağmen, bu yılın ikinci çeyreğinde Motorola ve LG'nin ardında kalan Sony Ericsson'un üçüncü sırada bulunması küçük bir teselli olarak kabul edilebilir.

Listenin 4. sırasına geldiğimizde ise cep telefonları pazarında mazisi bir hayli eskiye dayanan Motorola'yı görüyoruz. Ancak Motorola, diğer cep telefonu üreticilerinin aksine, tam %31,7'lik bir kayıpla yılın bu dönemini %8,5'lik bir pazar payıyla kapatabiliyor.

Listenin son sırasında yer alan LG ise %9,9'luk bir büyümeyle cep telefonu pazarının %7,7'sini temsil ediyor.

[url="https://www.chip.com.tr/konu/Nokia-ve-Samsung-buyuyor-Motorola-eriyor_9430.html
"]Tabloyu görmek için tıklayın[/url]

Tüm konu: Nokia ve Samsung büyüyor, Motorola eriyor

Resimlerle: TOP 5: Unutulmayacak cep telefonları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz bu araştırmanın sonucunu nasıl yorumluyorsunuz?

Fattur
05-11-2008, 16:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

pek inanasım gelmiyor...

SAİNT
05-11-2008, 17:43   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

şahsen tel kullanacaksam nokıa ve ericson derim kendim şu an d900i kullandım bu kadar berbat bir cep görmedim bu kadar yavaş bir telefon hayatımda ilk defa kullanıyorum hafıza kartından bi resme bakmak bulanbilmek en az abartım yok 5 dakikamı alıyor 30 fotoğrafın içinden nokıa ve ericson ise hız konusunda mükemmel aldım artık yapacak bişey yok ama en kısa zamanda nokıa yada erıcson alacağım samsung böle telefon üretmeye devam ederse çevremdeki herkesi vazgeçirmeye çalışacağım.

Hiper£l£v£nKids
05-11-2008, 17:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

samsung omminia çok beğendim güzel telefon şu an kullandığım telde samsung ama nokiayı da severim