Norton'dan Vista'nın UAC'sine alternatif

CHIP Online
11-10-2008, 05:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Vista'nın eleştirilen Kullanıcı Hesap Denetimi'ne (UAC) Norton'dan alternatif... İndirin, deneyin.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Nort ... lternatif_9093.html

Daha önce, Windows Vista'nın Kullanıcı Hesap Denetimi, yani UAC'sinin yerine geçen alternatif yazılım "Smart UAC Replacement"tan bahsetmiştik. Kullanıcıları "emin misin?" mesajlarıyla çileden çıkartan UAC'ye diğer bir alternatif de güvenlik devi Symantec'ten geldi. Henüz beta aşamasında olan "Norton UAC Tool", Vista'nın UAC'sinin yerine geçiyor ve daha mantıklı işler yapabiliyor.

Norton UAC Tool ile, artık uyarı almak istemediğiniz işlemleri belirleme şansına sahipsiniz. Bunun yanında küçük araç, kullanıcılara neden uyarı yapmak zorunda kaldığını da anlatmaya çalışıyor. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler ise "View Details" seçeneğine tıklayarak işlemle ilgisi olan modülleri görebiliyor.

Şu an için beta aşamasında olan UAC Tool, gerçekten vaat ettiklerini gerçekleştirmeyi başarıyor. Daha da önemlisi Vista'nın UAC'sinden daha hızlı çalışıyor. Nadiren de olsa ortaya çıkan hata mesajları ise, aracın beta olmasına bağlanabilir.

Eğer UAC Tool - Beta'yı denemek isterseniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak aracı indirebilirsiniz. Ancak bunun bir beta sürüm olduğunu da unutmayın...

Download: [url=""] Norton UAC Tool[/url]

Tüm konu: Norton'dan Vista'nın UAC'sine alternatif

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Vista'nın UAC'si...

Lammoth
11-10-2008, 11:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

Vista yı yüklediğim gibi ilk yaptığım iş UAC yi kapatmak oluyor :)

Batıkan Doğan
11-10-2008, 11:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşlar UAC'u kapatmayın. Aksi takdirde sisteme direk yönetici haklarıyla erişiyorsunuz. Bu şekilde de sistem XP gibi güvensiz oluyor. Aslında Vista UAC ile kullanıcı hesapları tarafında çok kullanışlı hale geldi. Eğer bir türlü Vista'nın kendi UAC'une alışamadıysanız bu haberde de denildiği gibi Smart UAC veya Norton UAC gibi alternatifleri kullansınlar. Norton UAC hakkkında bilgim yok ama Smart UAC, Wimdows XP ve 2000 altında da çalışıyor. Bana XP altında pek kullanışlı gelmedi açıkçası. Zaten aklıma takılan çok şey oldu Smart UAC hakkında. Çünkü sisteme yerleşen herhangi bir zararlı kod Smart UAC'u kapatabilir. Hatta sınırlı hesap açıp, o hesap altında da denedim Smart UAC görev çubuğundaki simgesinden hemen kapatılabiliyor. Yani benim kullandığım sürümde kapatılması engellenmiyordu. Bu gibi nedenlerle bu iki UAC yazılımın da şimdilik  Vista'nın kendi UAC'si yerine geçemeceğini düşünüyorum.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 11 Ekim 2008 11:56
uGuR.uK
11-10-2008, 15:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

UAC cok güzel düşünülmüş bi özellik, ama o kadar güzel geliştirilememeiş maalesef. kendine güvenen herkes gibi bende kapatırım hep(hatta vlite ile hazır kapatılmışı var:) her halta ötmektense akıllı bir şekilde güvenli-güvensiz uygulamaları ayırabilir seviyeye geldiginde acık kalabilir anca. ama bu haliylede hayatında ilk defa bilgisayar kullancak olanlar icin idealdir yani...

Fattur
11-10-2008, 19:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

aslında o kadar da kötü değil yani.güzel düşünülmüş.
Ama nortonun UAC si de güzele benziyor açıkçası.

Toxic
12-10-2008, 16:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

ben xp me Smart UAC kurdum :) vista nın uac sı insanı çileden çıkartıyor

kalamarr
12-10-2008, 16:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

uac'ı ben hiç sevmedim vistayı ilk kurduğumda mutlaka kapatırım. çünkü bir işlem yapacağın zaman karşına zönk diye çıkıyor ve programlar hata verebiliyor. virüs işlerinde ise kasperky'ye güveniyorum. sistem geri yüklemeyi de kapatırım.

em12em34
18-10-2008, 08:54   |  #8  
Üye
75 mesaj

herhalde vista sp2 de bu programda zönk diye karşıma çıkma diyebileceğiz