Norton Ghost

Winternight
11-11-2008, 19:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

Öncelikle konuyu açacak başka bi yer bulamadım üzgünüm.
Şimdi benim işletim sistemi XP. Vista'ya geçmek istiyorum. Norton Ghost diye bir program varmış. Sistemi yedekliyormuş format atmamıza gerek kalmıyormuş galiba. İşletim sistemini değiştirince tekrar programları,oyunları kurmamıza, kişisel dosyaları yedeklememize gerek kalmıyor mu yani? Bu program sayesinde mevcut dosyalar dururken sadece Windows'u mu yüklüyoruz? Biri açıklar mı acaba şu olayı?

physfg
11-11-2008, 19:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

sisteminizi kurup tüm kişisel ayarları yapıp programları yükledikten sonra c nin yedeğini diğer hdd ye alıyorsunuz...artık hiç bi şeyden korkmadan pc yi kullanın.
herhangi bi sorun olduğunda ghost boot cd yi bulup cd ye çekin ve boot edin sisteminiz 4-8 dakikada eski haline geliyor...

c de değerli bilgileriniz varsa yedeği yüklemeden önce analyse-explore my comp.deyip verilerini oradan kopyalamak sureti ile kurtarırsın...

physfg
11-11-2008, 19:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

yedek alma işlemini ise back-up my computer den yaparsın.orada belgelerini de sorar ama direkt belgeleri diğer hdd ye taşıma yolu ile onlaarı zaten kurtarabilirsin...

önemli not:::::: aldığın yedek sadece senin sisteminin boyutu ile eşdeğer bilgisayarlarda çalışır.yani 10240 Mb lik c bölümünü yedekledi isen bir başka pc de  de 10240 Mb lik bölüm varsa o zaman yüklenir...farklı boyutta yüklendi gözükse bile açılışta hata verip resetliyor...

Winternight
11-11-2008, 20:32   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

bir tane hdd var bende. c var yani sadece. bu yedeği harici hdd'ye alsam olur mu?

physfg
11-11-2008, 20:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

plur hatta daha güzel olur...aldığın yedeği dvd ye de yazdırabilirsin.ama tek parça ise ve boyut büyük ise aldığın yedeğin boyutuda büyür...

ben c ye 15 Gb ayırdım ve sistem+ölümcül prolar hariç hiç birşey atmıyorum hali ile kaybedecek bir şeyin yoksa korkun da olmuyor...15Gb ın yedeği 2-5 Gb arasında değişir...

tavsiyem hdd yi böl sonra iyi ve son bi format at.olmazsa olmaz dediğin proları yükle yedeği al..

Winternight
11-11-2008, 20:56   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

çok saolasın yardımların için.

physfg
11-11-2008, 20:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
Winternight
çok saolasın yardımların için.
eywallah...

Banned
11-11-2008, 21:12   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Ghost benim en çok kulladığım yazılımlardan birtanesi. Sanırım son altı aydır en az 15-20 defa farklı sistemlere g host yedeğini yükleme şeklinde format attım. Yedekleme yaparken belgeleri değilde mutlaka disk imajı olarak yedek alın. Yrıca elinizde mutlaka g hostun boot cd si bulunsun. Yedeği geri yüklemek için ihtiyacınız olacaktır.

Soru; Yedeği hangi medyalara alabilirim ?

Cevap:  G host ile yedeklemede depo alanı olarak yedeği alınan partition haricinde  tüm harici ve dahili medya kayıt alanları ve araçlarını harici disk, flaş disk cd/dvd diğer dahli hardisk ve partitionlar kullanabilirisiniz.Yalnız yedek boyutları yüksek olduğudan dvd/cd kullanmak pek doğru değildir.

Soru; Yedekleme boyutu ne kadardır?

Cevap: Yedekleme işlemi yapılırken mutlaka hight (yüksek) sıkıştırmayı seçin. Böylece  içerisinde 20 Gb veri bulunan bir diski 5-6 GB alana yedekleyebilirsiniz.

Soru: Aldığım yedeği donanımları farklı olan başka sistemlere yükleyebilirmiyim ?

Cevap: Elbette yüklersiniz. Yalnız bilmeniz gereken sizin donanımınızla diğer sistemlerin donanımları dolayısı ile sürücüleri farklıdır. Bu nedenle özellikle farklı chipsetlere sahip anakarlı donanımlara yapılan yüklemede sistem açılırken mavi ekran hatası verip reset atacaktır. Bunların önüne geçmek için yedek yükleme şlemi bittikten sonra sisteme ilk açılıştan itibaren güvenli modda girip ( güvenli modda donanım sürücüleri yüklenmediği için sorunsuz açılacaktır) yedek alınan sistemin sürücülerini kaldırıp veya kaldırmadanda olabilir mevcut sistemin anakart, chipset, ekran kartı sürücülerini kurmalısınız. Bu işlemlerin ardından sisteminiz sorunsuz açılacaktır.

Soru: G host ile ydek alıp sorun olduğunda format atmaktansa onu kullanmanın avantajı neerdir ?

Cevap: Öncelikle zamandan büyük tasrruf sağlarsınız. Hepimizin kulandığı rutin yazılımlar vardır ve her formatta önce sürcüleri sonra bunları kurmamız gerekir. Ayrıca sistem kişiselleştirmesi, bakımı uzun zaman alır. G host ile bunları yapmaya gerek kalmaz sistem hızına bağlı olarak 5-15 dakikada herşeyiyle hazır sistemimize kavuşuruz.Bir diğeri verilerimin başka bir yerde yedeğinin olması büyük avantajdır.

Soru: True imaj yazlımı tavsiye ediliyor g-host ile farkı nedir ?

Cevap: Her iki yazılımda aynı işi yapmaktadır. Hangisinin tercih edileceği kişinin kendisine bağlıdır.Ben G hosttu tercih ederim.

Soru: Birşey/ler daha soracağımda burdamısınız ?

Cevap: He ya hadi sor bakalım!!!!!!!!!!

Aklıma ilke gelen yazılım özelliği bunlar.

physfg
12-11-2008, 01:06   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

sayın khrmn

ben 15 lik c ye xp yi kurduktan hemen sonra yani hiç bir driver yüklemeden "ham xp" olarak yedek aldım ve bir daha o 39+15 dakikayı beklememek için her format attığım pc de kullanmak istedim fakat c birimi farklı boyutta olan hdd lerde yedeği yükleyip açılışta reset attı...yani farklı boyutta kullanamadım.

soru:bu yedeği farklı boyuttaki hdd de kullanmak için bi yol biliyor musunuz?öyle bir yol varsa çok işime yarayacak.tşkkrler

mladenbmv
12-11-2008, 11:22   |  #10  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

Acronis True Image bu programı tavsiye ederim 5 dk da sisteme kuruluyor ve istediğin pc ye de kuruluyor.googl'e den araştır istersen nasıl kullancağınıda açıklıyorlar.

Banned
12-11-2008, 11:44   |  #11  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
physfg
sayın khrmn

ben 15 lik c ye xp yi kurduktan hemen sonra yani hiç bir driver yüklemeden "ham xp" olarak yedek aldım ve bir daha o 39+15 dakikayı beklememek için her format attığım pc de kullanmak istedim fakat c birimi farklı boyutta olan hdd lerde yedeği yükleyip açılışta reset attı...yani farklı boyutta kullanamadım.

soru:bu yedeği farklı boyuttaki hdd de kullanmak için bi yol biliyor musunuz?öyle bir yol varsa çok işime yarayacak.tş

Öncelikle belirteyim reset atmasıda sürücü yapılandırmasından olabilir.Keşke güvenli modda sürücüleri yüklemeyi deneseydiniz.

Soru: Aldığım yedeği farklı boyuta sahip partitionlara yükleyebilirmiyim?

Cevap: Yükleyebilirsiniz. Bunun için G host cd yi boot edip G hostta oturum açın. File revovery seçeneği ile yedek dosyasını açın. Tüm dosyaları seçip recover seçeneğinden yüklemek istediğiniz diski seçin ve geri yüklemeyi başlatıp dosyaların tamamını diske yükleyip g hosttançıkın. ğer sistem boot olmazsa xp cd ile sistemi başlatıp kurtarma konsoluna geçin fix mbr vve bootcfg /rebuild komutlarını kullanın. Bootcfg komutunda bulunan işletim sistemini önyüklemeye ekleyin.
Bir diğeri boyut faklı olsada yedeği herhangi bir diske yükleyebilirsiniz. Bunun için recover my komputer seçeneğinde yedeği file system olarak arayıp seçin sonraki aşamada yedeği yüklemek istediğiniz diski seçin ileri seçeneğini tıklayın sonraki aşamada mbryi düzenle, boot kayıtlarını düzenle seçeneklerinide seçerek geri yüklemeyi başlatın.Sürücü farklılığı yoksa sistem sorunsuz açılacaktır. Boot proplemi olursa yukardaki şekilde xp kurtarma konsolunu kullanırsınız, reset proplemi olursa güvenli modda sürücülerinizi yüklersiiniz.

linda
12-11-2008, 21:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

Farklı boyuttaki diske yüklemekle ilgili olarak: Evet ben farklı boyuttaki diske kuruyorum ve kurarken şöyle bir ön uyarı pencerisi çıkıyor: sizin diskinizin boyutu 45 GB , yedek imajının boyutu 25 Gb . Bu durumda iki seçenek var. Birincisi olduğu gibi bırak dersek imajın boyutu kadar bir alana imajı yüklüyor ve geri kalan alan free olarak ayrılıyor. İkinci seçenek seçilirse de imajı 45 GB üzerine diski bölmeden kuruyor. 10 yıldır yedekeme yapıyorum. İlk olarak Ghost ile başladım. Sonra Acronis ile devam ettim. Paragon Hard Disk Manager da karar kıldım. Oldukça da güzel bir proğram derim.

Winternight
14-11-2008, 22:05   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

arkadaşlar şimdi son olarak yapmam gerekenler kısaca şunlar mı?
Önce ghostla sistemin yedeğini alıp, o yedeği harici harddiskime taşıcam.
Sonra normal olarak format atıcam ve vistayı normal yüklücem
Sonrada norton ghostu bilgisayara kurup harici harddiskteki yedeği bu programla açcakmıyım?

physfg
14-11-2008, 22:12   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
Winternight
arkadaşlar şimdi son olarak yapmam gerekenler kısaca şunlar mı?
Önce ghostla sistemin yedeğini alıp, o yedeği harici harddiskime taşıcam.
Sonra normal olarak format atıcam ve vistayı normal yüklücem
Sonrada norton ghostu bilgisayara kurup harici harddiskteki yedeği bu programla açcakmıyım?
xp yi yada wista yı yükle yedeği al sonra net ten ghost 12 nin (önceki sürümler vista ya uyumsuz) cd imajını cd ye çekip boot et orada çıkan menüde recover my computer diyecen sonra aldığın yedeğin yerini gösterecen programa...next next bitti 5 dk da tamam....

unutma aldığın yedek  anında c de ne varsa onlar geri gelecek bi nevi sistemi geri yükleme

o yüzden d ye falan sonradan yüklediğin pro.lar eski c de parçalarını bulamayıp hata verebilir...