Nostaljik PC ler

bulferan
19-12-2008, 09:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
244 mesaj

Arkadaşlar ,

Bugün gerçekten farklı bir konu açıyorum. Bu konu öyle bir konu ki hayatta geriye dönüp baktığınızda birilerinin hayatında iz bırakabileceğiniz bir konu. Konuya direk girmek yerine başımdan geçen bir anıyla başlayacağım.
Mersin de 5 katlı bir apartmanda yaşıyorum. Bundan iki sene önce aynı kattaki komşumuz bir gün akşam üstü kapımı çaldı.

- Hocam kusura bakma sizden bir ricam var dedi.
- Buyurun dedim. Sizin için ne yapabilirim ?
- Hocam dedi çalıştığım şirkette bilgisayarları yenilediler.
Patron envanter dışına çıkan pc lerden birini isterseniz alın götürün evde faydalanırsınız diye bize verdi. Bu bilgisayarda çocuklar için oyun yüklemek istedim ama olmadı. Siz sanırım biraz anlıyorsunuz bu işlerden bizim eve gelip bir bakabilir misiniz? dedi.
- Tabii dedim ; hemen şimdi geleyim mi ?
- Evet hocam mümkünse! dedi.

Bunun üzerine davete icabet ettim ve komşuma gittim. Bana gösterdiği pc , IBM 486 DX100 işlemcili 2 GB hardisk 32 MB Edo ram ,8 MB S3 3D ekran kartı 14'' IBM renkli monitör den oluşan tabiri caizse evladiyelik bir yatay kasalı bilgisayardı. Üstünde windows 98 yüklüydü ama biraz kurcalayınca işletim sisteminin yeniden yükleme yapmayı gerektirecek derecede sorunlu olduğunu gördüm. Bir de üstündeki onboard ses kartı çalışmıyordu. Sağına soluna göz gezdirip dikkat edince üstündeki cd rom sürücünün de hizmet dışı olduğunu gördüm.

Lafı uzatmayım

İlk iş olarak o akşam kendi kasamdan cd rom sürücüyü söküp emaneten o pc ye taktım ve temiz kurulum gerçekleştirdim. Ses kartınının marka modelini aida isimli programla tespit ettim ama çalıştıracak sürücü bulamadım arşivde. Ertesi akşam yeniden uğrayacağımı söyleyerek çıktım evden. Ertesi gün şehir merkezinde bir ikinci el dükkanında çalışır durumda pcı 128 bit creative ses kartı buldum. Driver cd si de vardı üstelik. O gün akşam üstü büyük bir heyecanla eve gittim. Çünkü ilk akşam pc yi yükleyemeyince evdeki ilkokul çağındaki biri kız diğeri erkek iki çocuk öyle mahsunca bana bakmışlar ve amca olmayacak mı bu iş diye üzgünce sormuşlardı. Ağlıyor
- Olur mu öyle şey çocuklar nasipse yarın halledeceğim Allah'ın izniyle dedim.
Eve gittim arşivimden 1998 - 2000 yıllarına ait chip cd lerimi ve 10 tane kadar da eski oyunu ( aralarında savaş oyunu tarzı oyunlar yoktu tabii ki Kahkaha ) yanıma alarak gittim. Çocuklar beni büyük bir sevinçle karşıladılar.  O akşam 3 saatlik bir uğraş sonunda bilgisayara office 97 programı , 6-7 demo oyun ve birkaç tane de  full oyun  yükledim. 3 saatin sonunda ben de en az çocuklar kadar mutluydum. Gülüş

Komşum teşekkür etti ve ses kartının parasını vermek istedi ama ben karta para vermediğimi zaten evde öyle boş durup bekleyen bir kart olduğunu söyledim ve oradan çıktım. Asgari ücretle çalışan ve kira ödeyen bir adamın çocuklarını mutlu etmek muhteşem bir duyguydu. Ağlıyor AlkışGülümseme

Arkadaşlar , bu anlattığım anıdan sonra sizlere şunu sormak ve sizlerle beraber fikir geliştirmek istiyorum.

İçinizde şu an satsa değeri 100-150 ytl yi geçmeyecek ve zaten yeni pc alacak olan arkadaşlar var mı ? Ya da upgrade yapmış da elinde artık kullanmadığı çalışır durumda çeşitli pc parçaları olanlar var mı ?

Aklımdan geçeni sanırım anladınız. Keşke chip forum önderliğinde bir proje gerçekleşse de , Türkiye nin birkaç şehrinde , ilkokul çağındaki fakir çocukların faydalanabilmesi için eski pc leri toplayıp bağışlayabilsek . Sizce böyle birşey mümkün olabilir mi ?
Eğer olma imkanı varsa ben gönüllü olanlarla irtibata geçebilirim. Kendi adıma elimden gelen çabayı gösteririm.
Eski Bilgisayarınızı Atmayın Minik İnsanlar Sevinsin şeklinde bir kampanya yapılabilir diye hayal ediyorum.

Arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum. Dileyenler msn den akşamları legedema72@hotmail.com adlı msn imden bana ulaşabilirler. Buna forum yöneticileri de dahil.Beğendim Arkadaşlar neden bir pc forumu böyle bir proje yapamasın diye sorup durdum kendime ve en sonunda açtım konuyu.Umarım birşeyler olur !Cool Herkese saygılar

Son Düzenleme: bulferan ~ 19 Aralık 2008 09:45
STEELHEAD
19-12-2008, 10:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

ilk göz ağrım.  yıl 1997.
386  -    80 mb hardisk (gb değil) 2 mb ram  disket sürücü, siyah-beyaz monitör
işletim sistemi ms-dos 6.22   
aldığım gün 15 saat başından kalkmamıştım. (akşam 17:00   sabah 08:00)
ve sonu ben askerdeyken hurdacıya satılmış.(sadece 3 milyona- 3ytl'ye) çok üzülmüştüm. nostalji olarak evimin en güzel köşesine koymayı hayal ediyordum
şimdi elimde olsa size yollardım.
güzel düşünce.

I_LoreNzo_I
19-12-2008, 11:15   |  #3  
Yıllanmış Üye
643 mesaj

bulferan gerçekten çok güzel bir konu açmışsın.anlattığın anı benim de hoşuma gitti.umarım destek bulursun bilader ;)

Tuncay_Sukan
19-12-2008, 11:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

İnşallah  olan  arkadaşlar  veriri   bu arada  konu gerçekden  çok  düşünceli  davranış  tebrikler  kardeşim

Raxx36
19-12-2008, 11:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Bu durumu keşke büyük firmalar biraz akıl etse onca bilgisayarı yenileyip eskileri mezarlığa gidiyor...bu atılanları okullara bağışlasalar en azından bizden sonraki nesiller en azından birşeyler öğrenebilirler...herkesin evinde bilgisayar olacak diye bir şart yok ne de olsa...

Güzel düşünmüşsün bu arada bende tebrik ederim :=)

megaloman
19-12-2008, 16:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
588 mesaj

tebrik ederim arkadaşım çok ince bir düşünce..elimdeki pcmi satalı bir kaç ay oldu ama elime parça gecerse sizinle msn yolu ile irtibata gececeğim

bulferan
20-12-2008, 13:52   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Arkadaşlar tek başıma benim ya da birkaç kişinin çabasıyla ortaya düzgün bir proje çıkmaz. Benim bahsettiğim şey , bu forumun yöneticileriyle , üyelerinin birlikte hareket ettiği ve gerekirse kamuoyundaki başka kaynaklarla da irtibata geçeceği resmi boyut kazandırılmış hatta ulusal kanallarda bile duyurulacak tam anlamıyla ulusal bir yardım kampanyası başlatmak. Hatta diğer pc forumlarıyla ortak bile çalışılabilir. Ankara , İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum, Gaziantep, Eskişehir, Antalya , Kayseri gibi büyük şehirlerde ulusal yardım kuruluşlarıyla forum yöneticilerinin resmi yardım protokolü imzalaması gibi büyük çaplı bir projeden bahsediyorum ben. Yani her ne yapılacaksa büyük düşünülmeli arkadaşlar yardım dediğimiz şey yüzlerce fakir aileye ulaşmalı.....Cool

Son Düzenleme: bulferan ~ 20 Aralık 2008 13:53