Notebook HDD Masaüstüne Takılır mı?

Tyrantati
07-09-2010, 20:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Merhaba arkadaşlar
Notebook um HDD kapasitesini arttırmak amacıyla değiştirdim.Notebooktan çıkan eski harddiskimi masaüstü bilgisayarıma veri depolama amaçlı bağlamak istiyorum.İnternette araştırdım.Genellikle kutu alıp usb yoluyla bağlamayı anlatmışlar.Fakat ben kasanın içine bağlamak istiyorum.Notebooktan çıkan harddisk Markası Seagate Momentus 160gb.Sata girşli.Masaüstü bilgisayarımda boş bir sata girişi mevcut.Elimde fazla sata kablosuda var.
Bu harddiski normal 3.5' harddisk gibi bağlayabilir miyim masaüstüne.Yoksa illa dönüştürücü mü almak zorundayım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Anakart : Asus PLD2-X/1333
İşlemci : Core2Duo E4500 2.2Ghz

bosluk
07-09-2010, 21:06   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Tabiki, direkt olarak bağlayabilirsiniz. Masaüstü ile dizüstü sürücülerinin arasındaki tek fark boyutları ve voltaj gereksinimleridir. 3.5'lar 12, 2.5'lar 5 Volt enerji isterler. Kasanın içine taktığınızda kasa içi güç kaynağınız gerekli voltajı otomatik olarak sürücüye sağlar. Yanlız 5V oldukça düşük bir değer olduğundan, hata toleransı da o oranda azdır. Ülkemizde voltaj dalgalanmaları çok fazla olduğundan, mutlaka harici bir güç kaynağınızın olmasını öneriyorum. 12 V kullanan bir 3.5'luk sürücü 1 V'luk bir dalgalanmadan kurtulabilecekken, 5 V kullanan bir dizüstü sürücüsü bu kadar şanslı olmayabilir. Bunun dışında eski PATA'lardan farklı olarak SATA sürücüler "Universal" olarak gelir, yani aynı kablolardan istediğiniz her yere rahat rahat bağlarsınız.

Tyrantati
07-09-2010, 21:47   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Çok teşekkür ederim yardımcı olduğun için.İyi akşamlar.