Notebook HDMI ile TV'de görüntü taşıyor.

radyoaktif
29-08-2015, 14:22   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler.

HP Pavilion G6 1840 model notebook'u HDMI kablo ile Veysel'in MILLENIUM 32750 32'TFT-LCD model TV'sine bağladım ancak notebook'da ki görüntüyü TV'ye bir türlü tam ekran oturtamadım.

Intel HD Graphics 3000'in üzerinden aşağıdaki ayarların tüm olasılıklarını neredeyse uyguladım. Ama nafile.

Notebook'da

Dahibi: Intel HD Graphich 3000
Harici: AMD Radeon HD 7600M

mevcut.

Ayrıca Lenovo B50-80 model notebook'un HDMI girişi ile de TV'ye bağlayıp test ettim. Onda da aynı sorun var. TV ayarlarından ekran görüntüsü full'de. Ve TV'den bütün ayarları kurcaladım gene olmadı yani fazla da bir ayarı yok zaten. Ayrıca notebook'u VGA kablo ile TV'ye bağladığımda ekranın tam oturduğunu belirtmeliyim ama onda da ses taşıyamadığım için notebook'un sesi az geliyor, o yüzden HDMI ile bağlamam gerekiyor.

Son olarak, bu HP notebook'un hem dahili hem harici ekran kartının ikisinin drivarını da kurmama rağmen (önce intel'i kuruyorum) hala hangisinin çalıştığını anlamadım. Yani filmlerde yahut oyunlarda biri, normal kullanımda diğeri mi devreye giriyor yoksa şu anda sürekli sadece biri mi çalışıyor bunu net olarak nasıl anlayabilirim? Zira AMD'nin Nvidia gibi detaylı bir ekranı yok ve anlayamıyorum.

Mehmet Reşat Tavaş
30-08-2015, 01:06   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

televizyonun ayarlarından sadece tara diye bir seçenek olması lazım onu seçmelisin ben benim televizyonumda bu ayarı bulamadım benimde senin gibi görüntü böyle olmuştu ondan sonra ayarlardan düzeltmiştim

badwizard
30-08-2015, 19:42   |  #3  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Çiftt ekran kartlı laptoplarda üreticinin makinaya kurduğu öntanımlı listeye göre ekran kartı seçimi otomatik yapılır, hergangi bir programı istediğin kartta çalıştırmak için programın kısayoluna sağ tıkladıktan sonra, grafik işlemciyi çalıştır> kart adı yolunu izleyebilir veya kısayolun özelliklerinden çalışmasını istediğin kartı seçip her zaman aynı ayarı kullanmasını sağlayabilirsin.

emre__
31-08-2015, 11:53   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

Evde ki tv ye hdmı ile bağlayınca aynı sorun bende de oluyordu çözünürlüğü biraz düşürürsen parantez içinde önerilen yazar büyük bir ihtimalle tv pc nin gönderdiği çözünürlüğü desteklemiyor o yüzden ekran taşması yapabilir.

sahin06
31-08-2015, 20:47   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
22 mesaj

Merhaba, aşağıda link paylaştım, size yardımcı olacaktır.

http://www.enpedi.com/2014/02/masaustunun-televizyon-ekranna.html

Ayrıca Tv ayarlarına girin/görüntü ayarlarına girin/ Seçenek ayarları diye arayın/ 1080p pixel direct ayarını aktif edin. Menüler uymaz ise "1080p pixel direct" ayarını başka yerde arayın.

Son Düzenleme: sahin06 ~ 31 Ağustos 2015 20:48 Neden: Ekleme
radyoaktif
02-09-2015, 02:24   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: Mehmet Reşat Tavaş  
televizyonun ayarlarından sadece tara diye bir seçenek olması lazım onu seçmelisin ben benim televizyonumda bu ayarı bulamadım benimde senin gibi görüntü böyle olmuştu ondan sonra ayarlardan düzeltmiş
Alıntı: badwizard  
Çiftt ekran kartlı laptoplarda üreticinin makinaya kurduğu öntanımlı listeye göre ekran kartı seçimi otomatik yapılır, hergangi bir programı istediğin kartta çalıştırmak için programın kısayoluna sağ tıkladıktan sonra, grafik işlemciyi çalıştır> kart adı yolunu izleyebilir veya kısayolun özelliklerinden çalışmasını istediğin kartı seçip her zaman aynı ayarı kullanmasını sağlayabilirsin.
Alıntı: emre__  
Evde ki tv ye hdmı ile bağlayınca aynı sorun bende de oluyordu çözünürlüğü biraz düşürürsen parantez içinde önerilen yazar büyük bir ihtimalle tv pc nin gönderdiği çözünürlüğü desteklemiyor o yüzden ekran taşması yapabilir.
Alıntı: sahin06  
Merhaba, aşağıda link paylaştım, size yardımcı olacaktır.

http://www.enpedi.com/2014/02/masaustunun-televizyon-ekranna.html

Ayrıca Tv ayarlarına girin/görüntü ayarlarına girin/ Seçenek ayarları diye arayın/ 1080p pixel direct ayarını aktif edin. Menüler uymaz ise "1080p pixel direct" ayarını başka yerde arayın.

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.

Notebook'dan sonra TV ile de bayağı bir uğraştım ama nafile.

EXT - 5 dediği HDMI yuvasını ifade ediyor ve TV'de de mod olarak 16:9 full seçili. Aynı ayarlarda PC (VGA) modunda tam ekran oluyor ama HDMI modunda olmuyor. Kaldı ki HDMI'lı 2 notebook da bu sabah elimden çıktığı için başka tv de deneme şansım olmadı. Keşke deneyebilseydim de sorun notebook'larda mı yoksa TV demi anlardım. Şu anlık VGA çıkışı olan eski bir notebook ile PC portundan TV'ye bağlantı kurduğumda sorun yok. Ama bunun ile de ses alamıyorum işte. 

Peki size eski notebook'umun TV bağlantısı ile alakalı bir şey sormak istiyorum. Elimde, bir ucu notebook'un aux (kulaklık) girişine, diğer iki ucu ise TV'de ki portlara girip notebook'da ki sesi TV'ye aktaracağını düşündüğüm bir kablo var. Lakin bunu takıp denememe rağmen notebook'da ki sesi TV'ye aktaramadım. TV'de ve notebook da ki tüm ayarları da kurcaladım. Yapmaya çalıştığım şey mümkün değil mi? 

Zira televizyonun hem yanında hemde altında girişler mevcut. Ben her girişe tek tek takıp denedim, notebook'un mikrofon çıkışına da takıp denedim ama nafile.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 02 Eylül 2015 02:27