NTDLR is missing

LvvNt
05-08-2013, 09:10   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 22
387 mesaj

Merhaba, son pardus faciasından sonra pardusu kaldırmayı başardım. Şimdi windows'u kurmayı deniyorum (orjinal) ama kurulumda fare ve klavye çalışmıyor Hiren's boot üzerinden wim dosyalı kurulumu denedim ancak ntdlr is missing hatası verdi :/ Bana kurulumsuz bir yol bulabilirmisiniz ?

enviro
05-08-2013, 10:58   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
40 mesaj

Merhaba,

Öncelikle linux kalktıktan sonra Ntldr eksik hatası vermesi normal, ama sıfırdan windows kuramaması, klavye ve fare görmemesi enteresan.

Önceden çift işletim sistemi kullanıyorsanız, windowsu (tekrar kurmadan) açmak için mbr (Master Boot Record)'yi düzeltmeniz lazım. Sistemi Windows Cdsi ile başlatıp kurtarma konsoluna girmeniz lazım. Sonra fixboot ve fixmbr komutlarını çalıştırıp makineyi restart edin. windowsun normal bir şekilde açılması lazım.

LvvNt
05-08-2013, 11:23   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
387 mesaj

Zaten tek sistem kullanıyordum ancak windows hatasının ardından pardus kurmak zorunda kaldım (windows açılmıyordu kurulum medyasıyla başlatma sırasında da fare ve klavye çalışmıyordu.) Şimdi pardus'u kaldırdım HBCD ile install.wim dosyasını diske geçirdim ancak NTDLR is missing diyor yani windows medyası ile hiçbir işlem yapamadığımdan (dolayısıyla kurtarma konsolu vb. girilemiyor) pardus'a sıkıştım kaldım ancak Mini xp (HBCD içinde) gparted sistemleri'de var. Diski sıfırlama işlemi işe yaramayacağından gparted'i eliyorum. Yani mini xp ile yapabileceim (ya da pardus'le) birşey varsa denerim

enviro
05-08-2013, 12:42   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
40 mesaj

Çok can sıkıcı bir durum. Birçok nedeni olabilir. Ama kurulumda donma yapıyorsa;

1- Bilgisayarınızdaki tüm harici ikincil önemde olan parçaları çıkarın. Bulunamayan driverlar ve çakışmalar kurulumda kilitlenmeye neden olabiliyor.

2- Mouse ve klavyesi usb olan bir arkadaş aynı problemi farklı usb portlarına bağlayarak aşmış.

3-Orjinal Cd dediğiniz için Cdnin bozuk olma ihtimalini çok düşük eliyorum. Ama ufak bi ihtimal de olsa cd sürücü veya cd'den kaynaklı bir problem olabilir. (Kesin çözüm usb'den boot)

4-Anakartı son sürüme BIOS update yapın.

5- Ram problemi olabilir. 1 den fazla modül kullanıyorsanız tekini bırakın ve farklı yuvalarda deneyin.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. Kolay gelsin.

LvvNt
05-08-2013, 13:07   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
387 mesaj

Cevabın için teşekkürler. Hemen cevap vereyim

1-Şu anda harici disk, usb, ikincil donanım bağlı değil.

2-Bilgisayarda 6 usb 2.0 1 usb 3.0 girişi var. Usb girişlerini değiştirip denerim ama bios loglarında klavye ve fare görünüyor (açılışta 1 keyboard, 1 mouse yazıyor)

3-Evet Bilgisayarla gelen Win7 Home Premium sp1 cd'si denediğim. Eski pc ile gelen vista home premium'da da aynı hata var. Elimde yazdırdığım (iso'sunu microsft'tan satın aldım) win8 cd'si zaten boot edilemiyor (nedenini anlamadım).

4-Pc casper olunca :D ama bi bakarım şu anlık American Intelligent 2011 diyor belki yeni bir sürümü çıkmıştır kim bilir ?

5-4 gb'lik tek ram takılı (4 slot var ama 1'i dolu). Ram problemi imkansız gibi duruyor.

Anlamadım gitti nasıl bir işse başkalarıda aynı sorunla karşılaşmış yuvarlak girişli fare/klavye kullanıp çözmüşler sorunu. Bende olsa deneyeceğim ama yok :/ Ayrıca klavye'yle fare'yi yukarıdada dediğim gibi görüyor. Önceden format atabiliyordum şimdi olmuyor.

murat5038
05-08-2013, 15:42   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Elinizde çalışan bir format dvd si olması lazım başka bir bilgisayarda boot edip etmediğini kesin kontrol et. sonra live ccdlerden imaj veya dosyaları aldı isen başka bir diske vs. Tüm hddleri gparted ile biçimlendir ve ntfs olarak biçimle. Sonra çalışan format dvdsi ile biosu default edip boot ettikden sonra sorunsuz açılması lazım. casper ürününe önceden win8 atılmamış ise updatesi yapılması gerekiyor. Casper modelini live cd de iken anakart modelini verirsen güncel biosu bulmaya çalışırım.

LvvNt
05-08-2013, 17:52   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
387 mesaj

Gerek kalmadı Mini xp ile win blue indirip kurdum sorun çıkarmadı ancak cd'ler boot ediyor klavye ayarını falan seçtiğimiz yerde takılı kalıyordu ancak şimdide win blue'da 1920x1080 bulamadım preview'de yok. Haliyle ekran biraz büyük görünüyor

-Düzenleme : Ekran kendi kendine 1920x1080 boyutuna döndü :D

Son Düzenleme: LvvNt ~ 05 Ağustos 2013 18:09