NTFS sistemde şifrelen dosya

HPQ-User
07-01-2008, 20:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

SkyLife sormuş:
İşletim Sistemimi NTFS dosya sistemi olarak kurdum , güvenli olması açısından D sürücüsündeki bazı dosyalarımın içeriğini şifreledim ( Klasörler içinde dosyalar yeşil renkte görünüyordu ) daha sonra bilgisayarıma format atma ihtiyacı duydum. Tabi format attıktan sonra aklım başıma geldi . Şu an hiçbir şekilde şifrelediğim dosyalarımı açamıyorum .  Belge , salt okunur yada şifrelenmiş ve erişim hatası mesajı veriyor. Format atmadan önce hiçbir kullanıcı ayarlarını yedeklemedim . Erişemediğim dosyalarımı açmanın bi yolu varmıdır. Bana mantiken biraz zor gibi görünüyor . Ama her kilidin muhakak birde masterı olur düşüncesindeyim . Görüşleriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Win Xp Pro V 2002 Sp2
P4 1.60 - 1 GB Ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

XxXDaRKoXxX
07-01-2008, 21:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

Eğer makinenize Xp kurduktan sonra çok program yüklememişseniz  

Get Data Back,File Scavencer
işinize yarayabilir

SkyLife
07-01-2008, 22:57   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj
XxXDaRKoXxX
Eğer makinenize Xp kurduktan sonra çok program yüklememişseniz  

Get Data Back,File Scavencer
işinize

Hocam Get Data Back bildiğim kadarı ile silinen dosyaları geri getiriyor , dosyalrım silinmedi , D sürücüsünde hala duruyor. Sadece içreği, formattan önceki kullanıcı adıyla şifrelenmiş durumda . Elimde sertifika parmak izi var sadece. Yardımınız için teşekkür ederim.

hayalett
09-01-2008, 03:13   |  #4  
Taze Üye
13 mesaj

kişisel bir sertifika oluşturularak şifreleniyor dosyaların sadece o kullanıcıya özel bi durum yaratıyor windows. şifreni kırmanın yolları var ama... anladın sen onu :))

cell-o
09-01-2008, 09:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

NTFS dosya sistemi formatlı nakine üzerinde EFS şifreleme sistemini kullanıp dosyaları şifreleyip eğer sertifikanın yedeğini almazsanız tekrar formatladıktan sonra o dosyayı kurtarmanız çok zordur.Çünkü bilindiği gibi iki tür şifreleme vardır.Bunlar Simetrik ve Asimetrik olmak üzere ikiye ayrılırlar.Buradaki simetrik şifrelemede anahtarlama olarak private key kullanılır.Asimetrik ise public ve private kullanılır.Buradaki private key şifreyi deşifre etmede kullanılır.EFS sistemde ise her iki şifreleme sistemi kullanılmaktadır.Simetrik şifrelemenin hızlılığını asimetriğin güçlü algoritmasını kullanmaktadır.Eğer private key  (.pbx) yedeğini almazsanız o dosyayı kurtamazsınız.Ama şansınızı  Asvanced EFS Recovery gibi programlarla deneyebilirsiniz.

kolay gelsin.

Ookuu
10-01-2008, 20:08   |  #6  
Üye
62 mesaj

Yedeklediğin disk bölümünü fat32 sisteme çevirirsen şifrelenmiş dosyaların kurtulacaktır. Tabi aynı anda o disk bölümüne ait bütün ntfs izinlerinde sıfırlanacaktır. Problemini hallettikten sonra tekrar fat32 sistemini ntfs sisteme çevirmende yarar var.

pisijoe
14-05-2008, 20:19   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

iyi güzelde kardeş ben fat32 nası çevircem...yedeklemek şart mı ...bunların anlatıldığı bir site varsa ...yollayın lütfen ..thanks  saolun

M3ric
14-05-2008, 20:32   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Partition Magic bu cevirim islemini yapar. Hiren's Boot CD indir.

Ondan boot edip cevirim islemini yapabilirsin.

pisijoe
20-05-2008, 14:44   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

thx bi bakalım oluyormu ..saol

Omer KARADENIZ
20-05-2008, 15:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Merhaba
EFS ile NTFS haklar birbirinden bağımsızdır. Bize tam olarak gereken kullanıcının EFS sertifikasındaki private key’dir. Eğer private key’i elde edersek dosyayı deşifre edebiliriz. Diyelim ki private key (.pfx) ' e eriştiniz. Ancak recovery edilen dosyaları açarken daha önce kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi de isteyecektir.Bununda bilincinde olmalısınız.

Windows Vista ile bu problem Bitlocker ve TPM chip ile aşılmıştır.