NTLDR eksik ne demek?

cino1623
11-09-2008, 18:42   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
96 mesaj

selam arakdaslar bi problem var bilgisayarı başlatıyorum ve açılışta aynen bunlar yazıyor;

*Plase Install Xpress Recovery From GIGABYİTE CD Title Press any key to continue*

*NTLDR Eksik
*Yeniden Başlat Ctrl+Alt+Del

Sizce sorun ne olabilir?

Batıkan Doğan
11-09-2008, 18:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Bilgisayarı, XP CD'sinden başlatıp kurtarma konsoluna gel ve Ntldr'ı XP CD'sinden Windows'un kurulu olduğu sürücüye kopyalamak için aşağıdaki komutları yaz.

fixboot c:
copy d:\i386\ntldr c:

xflood
12-09-2008, 01:57   |  #3  
Üye
72 mesaj

Ayrıca anakartın cd sini bilgisayara taktıgın için gigabyte ile ilgili uyarıyı alıyosunuz

ertug001
02-04-2009, 09:57   |  #4  
ertug001 avatarı
Yeni Üye
20 mesaj

selam arkadaşlar benim  sorun pcyi yeniden başlat yaptıktan sonra ve siyah ekranda  ntldr eksik diyor altındada yeniden başlat yazıyor ctrl+alt+del yazıyor tekrar başlatıyorum.gene aynı yere siyah ekrana geliyor  del tuşuna basarak biosa yani mavi ekrana  giriyorum fakat bios benden şifre istiyor.ben pc de şifre kullanmıyordum pc yi açarken direk enter ile giriyordum.bu şifre nerden çıktı anlamdım eskiden kullandığım şifreleri giriyorum kabul etmiyor. Bu yazıyıda cep ten internete girerek yazdım.lütfen yardımlarınızı bekliyorum.büyük ihtimal sistemi çökmüş olabilir format atacam biosta şifre var.

Son Düzenleme: ertug001 ~ 07 Aralık 2010 17:55
Metal_Milita
02-04-2009, 10:20   |  #5  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

BİOS Pilini çıkar olmazsa Jumper dan resetlemeyi dene şifre kalkar

mancukya
02-04-2009, 14:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Sifreyle ne alaksi var adamin windowsu cökmüs.
Onarim yapicak yada formatlayip yeniden kuracak ayrica sisteminide koprumayida ögrenecek

OnlyMann
02-04-2009, 14:42   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

bu hata çoğunlukla işletim sistemi açılış dosyalarının bulunamadığı veya bir şekilde (zararlılar tarafından) bozulursa verilen bir mesajdır.

öncelikle biostan sistem başlangıç yerini Hard Disk yapmalısınız. Eğer yine aynı sorunu devam ederse CD den başlatıp windows onarmalısınız.

OnlyMann
02-04-2009, 14:47   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
ertug001
selam arkadaşlar benim  sorun pcyi yeniden başlat yaptıktan sonra ve siyah ekranda  ntldr eksik diyor altındada yeniden başlat yazıyor ctrl+alt+del yazıyor tekrar başlatıyorum.gene aynı yere siyah ekrana geliyor  del tuşuna basarak biosa yani mavi ekrana  giriyorum fakat bios benden şifre istiyor.ben pc de şifre kullanmıyordum pc yi açarken direk enter ile giriyordum.bu şifre nerden çıktı anlamdım eskiden kullandığım şifreleri giriyorum kabul etmiyor. Bu yazıyıda cep ten internete girerek yazdım.lütfen yardımlarınızı bekliyorum.büyük ihtimal sistemi çökmüş olabilir format atacam biosta şifre var.Ekran görüntüsü aşağıdaki linkte [URL="[img=http://img80.imageshack.us/img80/6383/02042009004.jpg]"][img=http://img80.imageshack.us/img80/6383/02042009004.jpg][/URL]
bios pilini çıkartıp elektrik kablosunu söküp biraz bekledikten sonra tekrar takınız. bios fabrika ayarlarına (şifresiz) dönecektir.

Metal_Milita
02-04-2009, 23:43   |  #9  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj
mancukya
Sifreyle ne alaksi var adamin windowsu cökmüs.
Onarim yapicak yada formatlayip yeniden kuracak ayrica sisteminide koprumayida ö
Zeki arkadaşım adamın BİOS u şifreli diyoruz farkındaysan Windows un çöktüğünü bizde biliyoruz Boot ayarlarını değiştirecek şifreli bios ta nasıl yapılacak bir fikrin varmı

Burgut
03-04-2009, 09:50   |  #10  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Sen en iyisi ankartın üstünde ne var ne yoksa sök.. Sonra anakart üzerindeki elektronik malzemelerin hepsini de havya ile sök. Sonra yeniden lehimleyip tak.. Belki düzelir, belki düzelmez. :) Herkesin bir durum karşısında uyguladığı metodlar farklı olabilir. Bir sorunun çözümü farklı yönlerden de olabilir.

NTLDR hatası için benim de bir önerim olacak. CHKDSK /f /r paramterlerini DOS prompt üzerinde veya kurtarma konsolunu açarak uygula. İlla ki format atma durumuna geldiysen, işletim sistemi cdsini taktığında karşına gelecek seçeneklerden birinde "işletim sistemi bulunan bölümü silmek" seçeneği D harfi ile aktif edilip bölüm komple silinir. Sonra buraya NTFS normal modda format atılır. Bu yeni bölüme İşletim Sistemi kurulur. Böylece NTLDR ile ilgili en baştan bütün herşeyi sıfırlamış olursunuz. Bölümü silmeden format atıp işletim sistemi yüklemeye çalışırsanız yine sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir.

Herkese saygılar.

35huseyin
03-04-2009, 12:52   |  #11  
Yeni Üye
44 mesaj

Alıntı...

NTLDR Eksik

Yeniden Başlat Ctrl+Alt+Del

Bu duruma sebep olan muhtemel durumlar şunlar olabilir:

Bilgisayar boot edilemeyen bir kaynaktan açılmaya çalışılıyor olabilir. Bios'tan başlangıç durumu kontrol edilmelidir.
NTLDR ve/veya NTDETECT.COM dosyaları zarar görmüş olabilir.
boot.ini dosyasındaki ayarlar bozulmuş olabilir.
Yeni bir harddisk sisteme eklenmiş olabilir.
Harddisk Sistem tarafından algılanmıyor olabilir. Bunun için Bios'a bakılmalı.
Boot sektör veya master boot kayıtları bozulmuş olabilir.
İşletim sisteminiz bozulmuş olabilir (Win XP veya Win 2000)
IDE kablosunda problem olabilir.
NTLDR veya NTDETECT.COM dosyasının bozulması durumunda (işletim sistemi olarak Win XP) yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağım:

Bootable Win Xp Cdsini Cd-Rom'a yerleştirin
Başlangıcı Bios'tan Cd-Rom olarak gösterin
Normal Windows kurulumu yapar gibi devam edin
Windows Xp'nin kurulum menüsü geldiğinde Onarımı seçin (R)
Kurulum ekranında karşınıza çıkan seçeneklerden "1" seçin
administratör şifrenizi komut satırından girerek enter tuşuna basın.
Eğer sisteminizdeki harddisk 2 partiondan oluşuyorsa C ve D gibi ve Cd-Rom da E ise, işletim sistemi de C de ise
          copy e:\i386\ntldr c:\                                                      (entera bas)
          copy e:\i386\ntdetect.com c:\                                       (entera bas)

8. Yukarıdaki komutları sırasıyla yazarak çalıştırdğınızda 2 tane dosyanın C'ye kopyalandığını göreceksiniz.

9. Cd'yi cd-Rom'dan çıkarın ve sistemi yeniden başlatın.

Windows'unuzun geri geldiğini göreceksiniz.

atakanzngn
03-04-2009, 21:36   |  #12  
Yeni Üye
48 mesaj

Aynısı Bendede Oldu.Bu dosya her pcdeki programların felan bilgisi bulunuyormuş yani hep pc için eşsiz bir sistem dosyası.Bu dosya eksiksez umudu kesin bilgisayardan yani
NTLDR anlamı = FORMAT