ntldr hatası

HPQ-User
27-01-2009, 19:39   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

penguen07 sormuş:
bilgisayarımda 'c' de vista 'd' de ise xp kurulu vistaya format atmak zorunda kaldım c yi formatladım vistayı yeniden kurdum fakat xp bozuldu nedense 'd' yi ellemedim herhangi değişiklik yapmadım xp açılmadı ntldr hatası verdi.
daha sonra onarma seçeneklerinden:
copy F:\i386\ntldr d:copy F:\i386\ntdetect.com d:bir siteden bu yazılanları uyguladım.bu seferde açılacak gibi oluyor fakat resetliyor pc baştan açılıyor her seferinde aynı.vistada sorun yok çalışıyor. yardımcı olursanız sevinirim..kolay gelsin..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
ati radeon x 1550 serisi
asus p5 wifi serisi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

attiwolf
27-01-2009, 21:51   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

seninki çift harddisk mi

Banned
27-01-2009, 22:16   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Mutemelen boot kayıtlarında proplem vardır. Hani açılacak gibi oluyor yazmışsınız yani window xp yazısını görüyorsanız  bootta srun yokta eğer görmüyorsanız sorun boottadır. Ntldr bulunamadı hatası aslında bu dosyanın eksik olduğunda değil, mbr de kayıtlı disk harfinin sizin xp nizin olduğu disk harfiyle farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Netten easy bcd yazılımını indirip add remove seçeneğinden  disk harfi olarak C-D-E-F-G harflerini seçip işletim sistemi olarak xp yi seçerek kayıtlara ekleyin. Açılışta her defasında birini seçerek açmaya çalışın hangisinde açılırsa artık.

Bu şekildede olmazsa xp cd ile sistemi başlatıp kurtarma konsoluna geçip
boocfg /rebuild
e
windows xp
fasdetect

komutlarını vermeniz gerekir. Eğer diske ulaşılamadı hatası verirse fixboot, fixmbr komutlarından sonra yukarıdak komutları kullanmanız gerekir . Yalnız dikkat bu vista bootladeri kaldıracak ve sadece xp açılacak vista açılmayacaktır.

Banned
27-01-2009, 22:38   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
TBCMagic
Arkadas Windows XP kullaniyor. EASYBCD Vista isletim sistemini temel alir.

Zarar vermesin????

Bari yardım isteyen kişinn yazdıklarını okusaydınızda öyle cevap yazsaydınız. Okuyupta anlamadyısanız ne deyim ?

HE GARDAŞ SENDE HAKLISIN.

penguen07
28-01-2009, 20:50   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

komutlar işe yaramadı bölee bi komut yok help yazın listeye bakın falan yazıyor.
vistabootpro ile yaptım zaten dediğini.
xp yi seçiyorum açılacak gibi ekran kararıyor herhangi bi görüntü gelmeden resetliyor sonra tekrar işletim sistemi saçmemi isteyen sayfa açılıyor.yapamadım yeniden kurmadan nasıl açacağım xp yi açmam lazım ..???