num lock tuşundaki mantık hatası

cem_batum
18-11-2015, 13:44   |  #1  
cem_batum avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 7
42 mesaj

ilk tasarımcının gözünden kaçan ve elektrik israfına neden olan hatadır.

bilindiği üzere elektronik cihazlarda bir tuşun ışığının yanması, o tuşun gördüğü fonksiyonun aktif hale gelmesi anlamına geliyor. klimada kar tanesi tuşu yanarken klimanın serinletmesi, kamerada kayıt yaparken rec ışığının yanması vs.

num lock tuşu aktifken (ışığı yanıyorken) klavyenin sağında bulunan rakamlar kullanılabilir hale geliyor. oysa "sayıları kilitle" anlamına gelen bu tuş aktif hale geldiğinde tam tersi durumun gerçekleşmesi gerekiyordu. yani sayıların kilitlenmesi gerekiyordu.

num lock, genellikle sayı tuşlarını yön tuşu olarak kullanmak isteyenler için kullanılıyor. yani geçici durumlar için kullanılıyor. bu yüzden bu ışık hep açık kalıyor. sayıların aktif olması genel, kilitlenmesi ise istisnai bir durum.

klavyeyi ben tasarlasaydım, num lock ışığını istisnai tercih için aktif hale getirirdim.

1 televizyonun stand by ışığının 1 yılda 30 kg karbondioksit yaydığı ve milyonlarca bilgisayar üzerine her gün milyonlarcasının daha eklendiği bilgisini de vermek isterim.

1 minik ışıkla doğanın kurtarılamayacağını biliyorum. sadece hassasiyet diyorum ve sizi derdimle baş başa bırakıyorum.

raziel34
18-11-2015, 13:45   |  #2  
raziel34 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
204 mesaj

o zaman sen tasarlasaydın da evreni kurtarsaydın diyerek çemkireceğim konu başlığı!Q!!

bahoo06
18-11-2015, 19:55   |  #3  
bahoo06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
110 mesaj

Simdi klavyede de şu şekilde Capslock tusu açıkken Klavyedeki tuşlar çalışıyor(kapalıyken küçük , açıkken büyük çünkü klavyedeki harfler büyük)

numlock da aynı şekilde ışık yanarken o tuşlar aktif kapalıyken bi nevi yön tuşları aktif oluyor.

umarım anlatabilmisimdir.