nv4disp.dll ve pc'nin restart sorunsalı

hOOligy
20-12-2006, 16:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Merhaba Arkadaşlar...

Uzun zamandır yaşadığım ve bir türlü çözemediğim ciddi bir problemim var. Herhangi bir oyun yüklediğinizde oyun açılırken aniden kapanıyor. Hatta bazı oyunlar yükleme aşamasında bile "Bellek taşımı" ile ilgili birtakım saçma windows hataları vererek kapanıyor. İlk başlarda hiçbir hata vermeden kapanıyordu.

Bunu tesbit etmek için işletim sistemini f8 ile "Hata ayıklama modu" olarak açtığımda ise, tekrar kapanan oyunu açmak istediğimde blue screen'e düşüyor ve "nv4disp.dll" dosyası ile ilgili hata veriyor. Ekran kartının sürücüsü güncel olmasına rağmen nvidia'dan yeni sürücüyüde yükledim (forceware) fakat yine aynı sorunla karşılaşıyorum. Oyunlar haricinde ise nadiren kendisini resetlediği durumlarda oluyor. Elektriksel bir problem olabileceğini düşünerek power supply'ı değiştirdim ve anakart'ta statik bir yüklenmede bulamadım...

Yaklaşık 1 ay önce attığım formattan sonra bu sorunla karşılaştım, format atarken normal her zaman kullandığım cd'yi kullanmama rağmen birkaç sistem dosyası bulunamadı şeklinde hata vermişti. Bunun üzerinede format atmadan başka sağlam bir xp cd'si ile onarmayı denedim fakat değişen bir şey yok maalesef... :/

Blue screende aldığım hata şunun gibi:

0x0000000A
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
----------- ----------- ----------
NV4DISP.DLL

Normalde hiç hata vermeden kapanıyordu, pc'yi F8 ile hata ayıklama modunda açıyorum, hata ayıklama modunda zaten bi zahmet gösteriyor bana mavi ekranı (:

nv4disp.dll dosyası ile ilgili bir hata veriyor. Bu dll dosyası nvidia sürücülerinin kullandığı bir dosya. Bunun ile ilgili olarakta ekran kartının sürücüsünü yeniden sitesinden indirip, yükledim fakat aynı sorun tekrar meydana geliyor. Ekran kartı Geforce 4 Mx 440 128 MB...

Oynamaya çalıştığım oyunlar zaten PES, Fifa serileri, maximum diablo 3, rome total war gibi çokta yeni olmayan oyunları denedim zaten.... (: Bu ayarda bir kart bu oyunları çok rahat hatta iyi çözünürlükte kasılmadan çalıştırabiliyor...

Yardımlarınızı bekliyorum... Teşekkürler

BOOMFUNKMCS
20-12-2006, 17:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

mavi ekran hatası RAM lerden kaynaklanır arkadaşım.
sana tavsiyem ekran kartının eski sürücüsüne dön.
birde sanal bellek uyarısı veriyorsa RAM ini yükseltmen gerekiyor.EĞER yok bu da değildir diyorsan bu linki değerlendir.

(()

seninle aynı sorunu yaşayan insanların konu üzerindeki yorumları!

başarılar...

Son Düzenleme: BOOMFUNKMCS ~ 20 Aralık 2006 17:02
hOOligy
20-12-2006, 17:08   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj

Ram ile ilgili bir hata olabilir ama daha önce yoktu bu. Son attığım formattan sonra meydana geldi. Her zaman format attıgım cd'den yükleme yaparken hata verdi xp kurulumu ama sonra kuruldu.

Ramlerin slotlarını birde ödünç bir ekran kartı bulup deneyeceğim, olmazsa yeniden format atmayı deneyeceğim.

Link için teşekkürler

Son Düzenleme: hOOligy ~ 20 Aralık 2006 17:09
muammerturkmen
20-12-2006, 18:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

tekrar format atmayı dene, yine hata verirse ram'ini değiştirmeni öneririm

delikanli53
20-12-2006, 19:16   |  #5  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

hdd arızasını da ihtimale al

lazrailefsanesi
20-12-2006, 22:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj
support.microsoft.com
Dur hatası 0x0000000A" (Dur 0x0A), çekirdek modunda sayfalanabilen belleğe çok yüksek bir işlem dahili istek düzeyinde (IRQL) erişmeye çalışıldığını belirtir. Tipik olarak, bu hata, bir sürücü hatalı bir bellek adresi kullandığında oluşur. Bu hatanın diğer olası nedenleri, uyumsuz bir aygıt sürücüsü, genel bir donanım sorunu ve uyumsuz yazılımlar olabilir.

Dur: 0x0000000A (parametre1, parametre2, parametre3, parametre4) IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL*** x adresi x - dosyaadı konumunda bulunuyor
Parametreler, söz konusu olan belirli sorunları göstermektedir:
•        Parametre 1 - Hatalı olarak başvurulan bir adrestir.
•        Parametre 2 - Belleğe erişmek için gereken bir IRQL'dir.
•        Parametre 3 - Erişim türüdür, 0 olduğunda bir okuma işlemi ve 1 olduğunda da bir yazma işlemidir.
•        Parametre 4 - Parametre 1'de belleğe başvuran yönergenin adresidir.
Bu makalede, bu Dur hata iletisinde nasıl sorun giderileceği anlatılmaktadır.

Devami için burdan yak...

angelusonur
17-06-2007, 20:23   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj
muammerturkmen
tekrar format atmayı dene, yine hata verirse ram'ini değiştirmeni ö