OCZ ram çakışması

the_sarpo
14-03-2014, 12:44   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Arkadaşlar selam.

2009'da Hepsiburada'dan bilgisayar toplarken OCZ Gold Edition marka 2GB 1.9v 1600 Mhz ram almıştım. Çatır çatır çalıştırıyorum. Daha sonra 2011'de aynı ram'in 3'lüsünü (6GB, toplamda 8'e tamamlamak istedim) sipariş verdim.

Daha sonra bilgisayarı her açtığımda mavi ekran hatası almaya başladım.

Mavi ekranı aldıktan sonra kasanın arkasından off düğmesine basıp önden bilgisayarı açma tuşuna basarak içindeki elektriği boşalttıktan sonra açınca bilgisayar çalışıyodu. Ama sabah tekrar ilk açtığımda yine mavi ekran oluyodu.

Sonra ram'leri çıkardığımda aslında bana yanlış ram'leri gönderdiklerini gördüm. (Teşekkürler hepsiburada)

1 ram'in üstünde 1.9v yazıyor diğer 3'ünün üstünde 1.65v. Ama sanırım üçü de 1600Mhz.

Bu işlerden anlamadığım ve artık çok geç olduğu için kapatıp açarak kullanmaya devam ettim. Sonrasında hard disk RAW hatası verdi, format attım.

Şimdi bu sorunun çaresi olabileceğini okudum bir yerde.

BIOS'tan ram ayarını 1600 Mhz'e ayarladım ama yine mavi ekran veriyor...

Bilen biri aydınlatırsa naçizane hörmetlerimi sunarım.

DiamondMines
23-03-2014, 22:37   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: the_sarpo  
Arkadaşlar selam.

2009'da Hepsiburada'dan bilgisayar toplarken OCZ Gold Edition marka 2GB 1.9v 1600 Mhz ram almıştım. Çatır çatır çalıştırıyorum. Daha sonra 2011'de aynı ram'in 3'lüsünü (6GB, toplamda 8'e tamamlamak istedim) sipariş verdim.

Daha sonra bilgisayarı her açtığımda mavi ekran hatası almaya başladım.

Mavi ekranı aldıktan sonra kasanın arkasından off düğmesine basıp önden bilgisayarı açma tuşuna basarak içindeki elektriği boşalttıktan sonra açınca bilgisayar çalışıyodu. Ama sabah tekrar ilk açtığımda yine mavi ekran oluyodu.

Sonra ram'leri çıkardığımda aslında bana yanlış ram'leri gönderdiklerini gördüm. (Teşekkürler hepsiburada)

1 ram'in üstünde 1.9v yazıyor diğer 3'ünün üstünde 1.65v. Ama sanırım üçü de 1600Mhz.

Bu işlerden anlamadığım ve artık çok geç olduğu için kapatıp açarak kullanmaya devam ettim. Sonrasında hard disk RAW hatası verdi, format attım.

Şimdi bu sorunun çaresi olabileceğini okudum bir yerde.

BIOS'tan ram ayarını 1600 Mhz'e ayarladım ama yine mavi ekran veriyor...

Bilen biri aydınlatırsa naçizane hörmetlerimi sunarım.

Son aldığın 1.65v'luk 3 bellek ile dene 6GB kullan diğeri sorun yaratıyor olabilir. Bios güncellemesi gerekebilir anakart QVL listesini gözden geçir bir bak bakalım. 6 ile 8GB bellek arasında çok fark yok.