oda sıcaklığının işlemci üzerindeki etkisi?

mapavri53
23-04-2013, 15:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
358 mesaj

arkadaşlar vahim bir durumla karşı karşıyayım.

ben ve bir yakın arkadaşım geçen hafta fx 6100 işlemci aldık 2 tane.

ikimizin de işlemci soğutucuları aynı. THERMALTAKE ADVANCED FRIO...

fakat onun anakartı GIGABYTE 990XA-UD3 

benim anakart ise ASUS FORMULA 5 

ama nedense benim işlemci 3,3 standat hızında bpşta iken 36 derece ısıyla çalışıyor ama arkadaşın işlemci ise 27 derece ısıyla çalışıyor.

bunun nedeni be olabilir. 

benim tahminim oda sıcaklığı olabilir yönünde.çünkü benim evde odamda sıcaklık yaklaşık 23-24 derece arkadaşın evinde ise oda sıcaklığı en fazla 18-19 derece. bu derece farkları işlemci sıcaklığına bu denli fark ettirirmi?

diğer tahminim ise anakart çipsetlerinin farklı soğutmaları. yani benim anakart ın çipsetleri daha mı az soğutuyor acaba?

bir de belki saçma gelecek size ama power supply dan kaynaklanıyor olabilir mi?yani benim power supplyim artık düzensiz çalışıyor diye bu ısı farkına yol açabilir mi? bu arada benim power ise SILVERSTONE 700 WATT 80 PLUS+.

badwizard
23-04-2013, 16:33   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Oda sıcaklığı cpu ısısı üzerinde olduğu gibi bütün bileşenler üzerinde etkilidir ama anakart ve sistem aynı olmadığı için farkın tek nedeni oda sıcaklığıdır diyemeyiz, işlemcilerin üzerinde yük olmadığını ve eşit çekirdek hızına ve eşit voltaja sahip olduklarını varsayarsak evet tek fark oda ısısı diyebiliriz çünkü makinaların hava soğutma sistemleri oda sıcaklığının ortalama %10+ değerine kadar soğutma yapabilir, yani aynı makinanın 30°C ve 10°C oda sıcaklıklarında aynı düzeyde soğutma sağlaması ve eşit cpu ısısına sahip olması teknik olarak mümkün değildir.

mhmt06
23-04-2013, 17:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

duvardaki termometrelerdeki fark kadar fark olması normaldir. çünkü içerdeki hava üfleniyor soğutucuya

mapavri53
27-04-2013, 18:21   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
358 mesaj

benim kasada çok iyi soğutması var.

nzxt tempest benim kasa 6 tane fanı var toplamda.

demek oda sıcaklığı 10 derece felan oynatabiliyor işlemci sıcaklığını.