ofis

Taşkın
20-04-2007, 08:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

USROBOTICS 209108 MAXG WIRELLES 4 PORT ADSL MODEM DAHİLİ PRINT SERVER

Arkadaşlar toplam 4 bilisayarlı bir ofis ağı kurmak istiyorum. Üstte verdiğim modemi ve kablosuz ethernet kartları aldım. Bu modemle internet ağını sorunsuz bir şekilde kurabilirmiyim. İki tanede network özellikli lazer yazıcı var onlarıda ağa paylaştırmak istiyorum. Esas sorum bu ağı kurmam için router veya switch falan almam gerekiyormu. Bunların ne işe yaradığını tam olarak bilimiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum..

benersince
20-04-2007, 10:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

bir arkadaşımın iş yrinde: onda 4 port linksys adsl modem var modemin bir portundan bir adet 5 ethernet hub kullanıyor 3 pc 1 tanede ethernet  portlu yazıcısı var sorun çıkarmadan çalışıyor

arkadaş router kullandıgını sanmıyorum senin en başta 5 ethernet hub alman lazım çünkü modem üstünden printer lara yer kalmıyor .....router ın gerekecegi hakkında bilgim yok üzgünüm

Borga-x
20-04-2007, 10:28   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Router yönlendiricidir. Aslında 4 portlu modemde bır routerdır.Eğer kablosuz modem ethernet kartı aldıysan wırelestan gosterebilirsin bilgisayarları. Aralarında bir ağ olusturmak istersen herbir bilgisayara IP vermelisin. Modemini prınter yanına koyarsan bır kablo ıle modemine bağlayabilirsin. Böylece kablo karmasası da yasamazsın.

calışma grupları aynı olmalı (home veya workgroup gibiveya şirketin adı)

Taşkın
20-04-2007, 19:28   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

wireless kart almamın sebebi kablo karmaşasından kurtulmak ve yazıcıları 4 bilgisayarada kablosuz peylaştırabilmek zaten. Yani ethernet huba ihtayacım olmayacak kablosuz olduğu için. IP vermek zorundamıyım çünkü nasıl yapılır bilmiyorum. Bilgisayarların birinden bir ağ kursam diğerleri bunu otomatik görüp bağlanamazmı?? Teşekkürler.