onboard ekran kartları

yesilkrt
18-11-2008, 00:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
106 mesaj

onboard ekran kartları ve paylaşımlı ekran kartları aynı şeyler mi? tümleşik ekran kartlarının tümü bellek olarak ram i mi kullanırlar? yoksa tümleşik olan bazı ekran kartlarının kendilerine özgü bellekleri var mıdır?

panda34
18-11-2008, 00:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
yesilkrt
onboard ekran kartları ve paylaşımlı ekran kartları aynı şeyler mi? tümleşik ekran kartlarının tümü bellek olarak ram i mi kullanırlar? yoksa tümleşik olan bazı ekran kartlarının kendilerine özgü bellekleri var mıdır?
Onboard-Tümleşik aynı şeylerdir , Onboard ekran kartları illaki paylaşımlıdır .
Ram'den kullanıp kullanmaması değişebilir ,
eskiden tamamen ramden kullanan onboard ekran kartları vardı .
Şimdi çoğunun kendi belleği var ...
Mesela benim bir masaüstü bilgisayarımda Intel X3100 Onboard ekran kartı var
128mb kendi hafızası var , maksimum 358mb'a Ram'den tamamlıyor .
Fifa 2009'u 1280*1024 çözünürlükte çok rahat çalıştırıyor , hiçte fena değil !

yesilkrt
18-11-2008, 01:17   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
106 mesaj

onboard(kartın üstünde:)- tümleşik aynı olduğunu biliyorum ben bunu sormamıştım ama yine de söylediğin için tşk ederim. asıl merak ettiğim tümleşik olanların hepsinin ramden mi kullandığıydı ki zaten bunu da yanıtlamışsın. tşkr ederim ağzına sağlık..
Benim de anakartımda ob ekran kartı var ve aynı şekilde gerektiğinde 256 mb a tamamlıyormuş. ben de bu yüzden sordum. peki laptoplarda bu durum geçerli mi. kardeşime laptop alıcaz o yüzden bu konuda bilgilenmek istiyorum.

Banned
18-11-2008, 03:08   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Laptoplarda çoğu tümleşiktir ancak kendi ram'leri vardır. Alırken bakarsınız tümleşik olmayan laptoplarda fiyat biraz daha fazladır.