Önce harici disk silindi, sonra pc çalışmaz oldu..

Notorius
01-03-2013, 15:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

İşten eve geldiğimde sabahtan utorrent'ten indirdiğim "li.. of pi.mp4a(gibi bir uzantısı vardı)" filminin indirilmesiyle ilgili bir "mft yazdırma başarısız" hatası gördüm sağ alt köşede. Bunun üzerine indirmekten vazgeçtim ve utorrenti açtım; ancak garibime
giden, indirme oranının %100 olmasına rağmen dosya boyutunun 0Kb olmasıydı. Ne olduğuna bakmak ve hedef klasörü kaldırmak için harici diski açtığımda diskteki klasörlerin neredeyse tamamının (program ve uygulamaların olduğu klasörler hariç) içleri boş bir şekilde durduğunu gördüm. Hemen disk özelliklerine girdim; doluluk/boşluk oranlarında bir yanlışlık yoktu. TTNet'in verdiği ve güncellemeleri tam McAfee İnternet Security ile diski tarattım; ancak normalde saatler sürmesi gereken işlem yaklaşık 5 saniye sürdü ve hiçbir tehdit bulunmadı. Güncel Spybot ile tarattım; ancak her internet gezintisinden kalan şeyleri buldu sadece...
Forumlarda aradığımda bir malware'in aynı türden etkileri olduğunu okudum ve o forumlarda yazdığı kadarıyla eğer dosyanın yolunu biliyorsam, adres çubuğuna dosya yolunu yazarak aradığım dosyaya ulaşabileceğimi söylemesinden tam adresini bildiğim bir kaç dosyayı aradım, buldum. Ancak bu tehdidi kaldırmak için verilen yollar bende işe yaramadı; yetmezmiş gibi harici diskin içerisinde hiç bir şey görünmez oldu, sanki sıfır bir harici disk gibi. Önce Combofix'le taradım, bir şey çıkmadı; McAfee'den ümidi kestiğim için Eset Online Scanner ile pc'yi taratmaya karar verdim; taramayı başlattım ve yattım. Sabah kalktığımda tarama %6 civarındaydı ve bu sefer harici disk görünmüyordu windows explorer'da. Akşama kadar biteceğini ümit ederek işe gittim; geldiğimde pc kapalıydı-Ev arkadaşım gün içerisinde hiç elektrik kesintisi olmadığını söyledi-. Açmak için düğmesine bastım, ancak hiç tepki vermedi. Sanki fişi takılmamış gibi...Sadece ethernet girişindeki yeşil ışık yanıyordu, o kadar...Bu nasıl bir şeydir bilmiyorum; McAfee, Spybot, Combofix ve Eset Online Scanner'la arka arkaya taratmaya rağmen bulunmamış olması ve pc'yi resmen imha etmesi inanılır gibi değil. Buna sebep zararlı ne olabilir; harici diskin içerisinde binlerce fotoğrafım, binlerce mp3'üm, onlarca film, yüzlerce belgem vardı. Başka bir pc'ye bağlayıp taratmaya korkuyorum açıkçası. Ne yapabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?(Format dışındaki çözümleri tercih edeceğim)

İşletim Sistemi Win XP Professional SP3(Güncel)
2GB Ram
Intel P4 işlemci 2,4Ghz'di sanırım, Prescott olduğunu hatırlıyorum ama.
ECS P4VMM2 Rev:8,1
Harici Disk: SmartDisk 640GB 2,5 inch Model:GS3260

Sistem Bilgilerim
  • OEM
  • Windows XP Proffessional 32-bit
  • Intel P4 2,40A GHz
  • Via P4M266A
  • AMD (ATI) 256MB Radeon 9250
  • Creative SoundBlaster 5.1
  • Google Chrome
  • McAfee VirusScan
murat5038
01-03-2013, 15:59   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Şuan Pc çalışır durumda ise Aşağıdakini çalıştır,Pc açılmıyorsa HDD kablolarını çıakrıp biosu default edip kaydet.

CMD açıp yönetici olarak Aşağıdakini uygulayın.

chkdsk /f C:

Sonra bilgisayarı yeniden başlatıp

chkdsk /f D:

Yapıp tarama bittiğindne tekrar yeniden başlat.Sonra "sfc /scannow" Komutunu çalıştırın.

C: ve D: sürücü Harfleridir Başka sürücünüz Var ise Onlarıda Yukardaki gibi Adı değiştirip Taratın.

MFT hatasındna Dolayı Bu sorunlar oluşdu virüs değil.Ancak Virüs Tekdidi Olma ihtimali Yüksek bu hatadan önce Winxp de.

Notorius
01-03-2013, 16:13   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

Pc'de zerre hareketlilik yok; biri fişini mi çıkarttı prizden diye kontrol bile ettim. Siz yazınca aklıma geldi; MFT hatasını ilk gördüğümde checkdisk komutu vermiştim her iki seçeneği işaretleyip; ancak "yapılamadı" uyarısı verdi, üstelik sonraki başlatmada yapayım mı diye bile sormadı. Virüsten ben de şüphelendim doğal olarak; harici diskin yavaş yavaş görünmez olması(önce klasör içleri, sonra klasörler, sonra harici diskin kendisi; en sonunda tüm pc) doğal olarak bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyordu; mcafee internet security de açıkçası muhteşem(!) bir iş çıkarttı; neredeyse facebookta izlemek istediğim videolara bile "aman sakatlık olabilir" uyarısı veren program; pc'nin içinde gözümün önünde bütün pc'yi harcadı; bir saniye bile ne oluyor demedi...

Harici diski söktüm; şu anda bir arkadaşımdan emanet aldığım laptoptan yazıyorum (win 7 home premium); Eset Smart Security'nin deneme sürümü yüklü-sürenin bitmesine 25 gün var- ama açıkçası buna takıp tarama yaptırmaya korkuyorum bir de laptopu ve arkadaşımı yakmayayım diye...

murat5038
01-03-2013, 16:29   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Şuanki Sorun Virüsle ilgili değil Disk onarma araçlarını deneyin bilgisayarı açabiliyorsanız.Veya XP onarma yapın.Eğer biosda HDD görünüyorsa XP onarma yapıp güvenli moddan girip YTukarda verdiğim kodları uygulayın sonra virüs taraması yaparsınız ve elinizdeki antivirüslerin çoğu işe yaramaz daha çok sistemi arızalanmasına sebep olur.

Yukarda yazdığınız 2 antivirüsde sistem dosyalarını uçurmakla meşhur haberlerde bile yer aldı :)

Notorius
01-03-2013, 17:23   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

Eksik anlattım sanırım; pc hiç açılmıyor; dolayısıyla bios'u görebilmem de söz konusu değil... Anakartın veya güç kaynağının yandığını farz ediyorum; ama buna sebep her neyse, hem pc'nin kendi sabit diskinde, hem de harici diskte olsa gerek diye düşünüyorum; bu yüzden de ne olduğuna dair bir fikrim olmadığından, antivirüsler de tanımlayıp önlem almadığından başka bir pc'ye takmaya çekiniyorum. Nette araştırırken "RavMonE.exe" diye bir virüsün varlığını öğrendim; pc'deki ilk etkiler bu virüsün yaptıklarıyla aynı gibi, ancak bendeki pc'yi toptan göçertti...

murat5038
01-03-2013, 17:46   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Bilgisayarın biosa dahi girememesi gibi bir durumu virüs oluşturamaz bu zamanda.mc afee ve diğer antivirüsler bile biosu çökertecek bir virüüs tanıyabiliyor yani tehlikeli olan şeyleri engelleyebiliyor en azından yani virüsle ilgili değil.Bios pilini çıkartıp yerine tak F2 veya del tıkla açılırken girmesi lazım.Girmiyorsa fiizksel hasar mevcut bilgisayarcıya göster.Burdan bulmak uzun sürer sorunlu donanımı.

EgeAygÜn
16-11-2015, 21:38   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Banada yardımcı olurmusun  

bilgisyardaki c ve d  diski nasıl olduysa silinmiş bende anlamadım bilgisyara kapatım ve ne göreyim ingilizce bir şeyler yazıyor  türkçeye çevirdğimde c ve d dosyası silinmiş diyor açmılmıyor bilgisyar :( :( :(