Öneri: Uygun haberlerin sonunda bir anket olsun...

Aras Yurtman
14-07-2009, 18:48   |  #1  
Aras Yurtman avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
571 mesaj

Bütün CHIP Online haberlerini, makalelerini... RSS kullanarak okuyan birisi olarak, Yorumlar bölümüne yazılanların çoğunun, yalnızca bir ürünü ya da markayı desteklemek amacıyla yazıldığını görüyorum. Örneğin, iPhone ya da Windows Mobile, IE ya da Firefox. Diğer yorumların da -doğal olarak- haberdeki bir konu hakkındaki olumlu veya olumsuz düşüncelerden oluştuğu görülüyor. Örnek vermek gerekirse, Windows 7 ile ilgili bir haberde, okuyucular genellikle Windows 7'ye terfi edip etmeyeceklerinden bahsediyorlar.

Buna göre, uygun haberlerin sonuna, o haberle ilgili küçük bir anket konulsa bence çok iyi olur. Böylece hem kısa yorum yapan okuyucular yorum yapmak yerine anketi kullanırlar, hem de haberi okuyanlar, diğer kullanıcıların genel görüşünü bir seferde anket sonucuna bakarak görebilirler. Bu sistem, bir ara haberlerin sonuna konulan Forumda Tartışın bölümünün bir benzeri olarak değerlendirilebilir. Örneğin şu haberde Forumda Tartışın bölümü yerine Apple'ın iPhone nano adında bir ürün çıkarıp çıkarmayacağı ile ilgili bir anket yer alabilirdi.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 16 Temmuz 2009 14:33
hiko91
14-07-2009, 18:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

anket artık follos oldu ya ..anket sıtesı gıbı oldu bence yorum yapmak daha guzel ınsanlar kendı sozcuklerıyle yorum yapıyorlar .dıger turlu hazıra konmak gıbı oluo bence

man on the moon
14-07-2009, 20:12   |  #3  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

ankette insanları bir kaç şıkla sınırlamak yerine kendi istekleri doğrultusunda cevaplar yazmaları daha mantıklı. eğer anket olsa, yorum yazılmasa bu sefer de tam ttersini söylerdin.

theironman
15-07-2009, 11:41   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Haberlerde anket kullanmak iyi fikir olabilir; ama her habere anket konulması bi yerden sonra okuyucuları bunaltacaktır; o nedenle arada bir, dozunda ve uygun haberlerde anket kullanılması pek de kulağa itici gelmiyor.

Aras Yurtman
16-07-2009, 14:33   |  #5  
Aras Yurtman avatarı
OP Yıllanmış Üye
571 mesaj
Alıntı: elvis32  
Haberlerde anket kullanmak iyi fikir olabilir; ama her habere anket konulması bi yerden sonra okuyucuları bunaltacaktır; o nedenle arada bir, dozunda ve uygun haberlerde anket kullanılması pek de kulağa itici gelmiyor.

Ben de zaten yalnızca uygun haberler için düşünmüştüm. Belki bir süreliğine birkaç haberde deneme yapılabilir. (Başlıktaki "her" sözcüğünü "uygun" ile değiştirdim.)

Anket eklenmesinin yorum yazmayı engelleyeceğini düşünmüyorum. Çünkü anket için uygun olan haberler tartışmaya açık haberler olduğu için altlarında zaten onlarca yorum bulunuyor. Birkaç yorum eksilse fazla bir şey değişmez.

fena.
01-12-2009, 17:50   |  #6  
Üye
76 mesaj

Aras o haberin sonuna kapasitör tak çalışır :)