Online Oyunlar Sosyalleştiriyor

pommesfrites
11-11-2011, 12:48   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
26 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2011

 

Online oyunlar hakkında yapılan toplumsal bir çalışmanın sonuçlarına göre "tek kişilik oyun" fikri artık neredeyse kaybolmuş ve oyunların %65’i sosyal oyun haline gelmiş durumda.

Oyuncular, özellikle de MMO oyuncuları hakkında pek çok kez olumsuz cümleler söylendiğini duymuşsunuzdur. "Evden dışarı çıkmıyor" ya da "hiç arkadaşı yok" gibi sözleri özellikle ebeveynler sık sık kullanırlar. Peki durum gerçekten böyle mi?

Bu konu üzerinde yapılan pek çok araştırma bilgisayar oyunlarının bireyleri yalnızlığa ittiğini ve sosyal etkinlikleri azaltarak ilişkilerimize zarar verdiğini öne sürüyor. Ancak online ve sosyal etkileşimi öne çıkaran oyunların popülerleşmesi ile birlikte oyuncular daha girişken ve sosyal oldular. Bu yüzden bu tarz oyunları sosyal aktiviteleri olumlu yönde teşvik eden bir araç olarak görebiliriz.

Oyunun amacına, içeriğine ve oyuncuya bağlı olarak MMORPG oyunlarının olumlu etkileri olabiliyor. Başkaları ile oynamak sosyal ilişkilerimizi geliştiriyor ve gelecekte o kişi ile beraber ortaklaşa çalışma yapma ya da paylaşma istekleri doğuruyor.

Hem sosyal aktivite hem de eğlence olarak değerlendirebileceğimiz ve alanında başarılı olan oyun Bombom’da rakiple teke tek ya da dörtlü gruplar halinde mücadele etme seçenekleri var. Rakiplerin tüm dünyadan rastgele seçildiği oyunda diğer oyuncularla sohbet ederek strateji geliştirebilir, fikir alış verişi yapabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Belirli bir seviyeye ulaşmış oyuncular deneyim puanları sayesinde diğer karakterlerle evlilik bile yapabiliyorlar.

Oyun için şuraya tıklayabilirsiniz:
http://apps.337.com/tr/bombom?src=tr;ddt;pr;1