open gl???

McMannes
22-08-2010, 02:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
271 mesaj

selam arkadaşlar, Gigabyte marka HD4850 ekran kartım var, acaba bu open gl programı falan ne işe yarar ya da ekran kartının özelliklerini daha fazla kullanabilmek için yapılabilecek başka bir şey var mıdır??? hani open gl bu işe yarar diye biliyorum???

sedmayer
22-08-2010, 02:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

OpenGL (Open Graphics Library - Açık Grafik Kütüphanesi), gelişmiş donanım desteğini kullanarak hem iki hem de üç boyutlu grafikleri ekrana çizmek için kullanılan tamamen açık kaynaklı ve ücretsiz bir grafik arabirimidir. Windows, Linux, MacOS ve Solaris gibi birçok işletim sisteminde yaygın olarak ve Playstation 3 başta olmak üzere bazı oyun konsollarınca desteklenir. Donanım tarafında ise SGI, ATI, Nvidia veya Intel gibi büyük üreticiler her ekran kartında OpenGL desteği sunar.

1992 yılında ilk taslağı yaratılmış olan bu standart, günümüzde 2.0 sürümüne ulaşmıştır ve 250'nin üzerinde fonksiyona sahiptir. Çoklu platform desteği içeren uygulamalar ve özellikle de deneysel ve bilimsel araçlarda açık arayla önde ve standart olarak kullanılmakta olan platform OpenGL'dir. OpenGL Nedir? Kitaplıktır Open Graphics Library (OpenGL), 2 veya 3 boyutlu grafik çizdirmek için kullanılan bir API'dir bir başka deyişle kitaplıktır. Bu kitaplık yazılım geliştiricilere grafik donanımını yönetme şansı verir.

Taşınabilirdir Bu kitaplık işletim sisteminden ve işletim sisteminin çalıştığı platformdan bağımsızdır. Nasıl ki ekrana yazı yazmak kullanıcıdan veri almak ANSI C'de printf() ve scanf() gibi işlevlerle standartlaştırılmış ve hangi işletim sistemine giderseniz gidin bu iki işlev aynı işi yapıyorsa, OpenGL kitaplığı da ekrana grafik çizmeyi standartlaştırmıştır. OpenGL sayesinde grafik kartının modeli veya işlemcinin mimarisi gibi donanımsal etkenlerden bağımsız programlama yapılır. Ayrıca aynı zamanda işletim sisteminden de bağımsız programlama yapılır. Kolay kullanım ve bu "taşınabilirlik" özellikleri yüzünden OpenGL popüler bir araç olmuştur.

İşletim sisteminden bağımsızdır OpenGL kullanan bir programı işletim sisteminizde çalıştırmanız için öncelikle işletim sisteminizde programın çalışırken kullanacağı işlevleri içeren kitaplığın bulunması gerekir, bu kitaplıkların genel adı "runtime-library", türkçesi çalışma anı kitaplığıdır.

OpenGL çalışma anı kitaplığı Linux, Unix, Mac OS, OS/2, Windows 95/98/NT/2000, OPENStep ve BeOS işletim sistemlerinde vardır. Windows ailesinde standart olarak gelir. Yani OpenGL kullanan bir programı çalıştırmak için bir çaba harcamazsınız.

Pencere yöneticisinden bağımsızdır OpenGL kullanılarak yazılmış programlar, Win32, MacOS ve X-Window pencere yöneticilerinde sorunsuz çalışırlar.

Birçok programlama dilinden kullanılabilir Ada, C, C++, C# (SharpGL adı verilen sınıflar sayesinde), Fortran, Python,Perl ve Java programlama dilleri kullanılarak OpenGL kitaplığından faydalanılabilir.

Five-Tech
22-08-2010, 02:40   |  #3  
Yıllanmış Üye
690 mesaj

+ bilgi opengl ile opencl birbirine karıştırılmamalıdır.

Open CL programlamada işlemci değil de ekran kartının gpusunu kullanır. ATI bu teknolojiye Stream diyor. Nvidia ise CUDA. Böylelikle ilerde programlar ekran kartının üzerinden çalıştırılabilir hala gelecektir.

OpenGL ise grafiklerle ilgili bi şeydir. Aynı directx gibi.
Daha fazla detay bilmiyorum..

sedmayer
22-08-2010, 02:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

ayrıca ekran kartını daha verimli kullanmak istiyorsan tek bir seçeneğin var oda overclock.
ama bilmiyorsan sakın bulaşma kartı yakarsın.

McMannes
24-08-2010, 01:59   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

peki nerden bulucam ben bu open gl i ya da hangi sürümünü kullanmalıyım

sedmayer
24-08-2010, 02:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

tamamda ne yapacaksın ki indirip.

McMannes
24-08-2010, 02:10   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

bilmiyorum ki açıkçası hani görüntü falan daha net olsun istiyorum, bilmiyorum da hani böyle işlere yarar mı... ama eskiden böyle şeyler yapılıyodu bu programla diye hatırlıyorum...

sedmayer
24-08-2010, 02:12   |  #8  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

görüntü netliğiyle alakası yok yukarıda ki yazımı okumadınmı.

McMannes
24-08-2010, 02:23   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

okudum okudum, üstad ben şey hatırlıyorum ya bundan 4-5 sene önce arkadaşlar open gl'den bikaç ayar açıp, oyunları daha kaliteli oynuyordu hani o yüzden sordum ben bu open gl'i...

sedmayer
24-08-2010, 02:27   |  #10  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

ben öyle bir şey hiç duymadım
belki bilen arkadaşlar vardır.

McMannes
24-08-2010, 02:52   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

ne bileyim üstad, hani ben öyle hatırlıyorum ama yanlış da olabilir...