OpenOffice'in 8. yaş günü partisi

CHIP Online
11-10-2008, 13:23   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

OpenOffice.org 8. yaş gününü özel bir partiyle kutlayacak. Özel konuk ise paketin 3. sürümü olacak.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Open ... u-partisi_9097.html

OpenOffice.org, pazartesi günü Paris'te düzenleyeceği bir parti ile 8. yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor. Partinin sürpriz konuğu ise, eğer bir aksilik olmazsa OpenOffice.org 3'ün final sürümü olacak. Parti, paketin açık kaynaklı olmasına da vurgu yapılarak, katılmak isteyen herkese açık olacak.

Geçtiğimiz günlerde RC4 sürümü yayınlanan OpenOffice, final sürümüyle birlikte OpenDocument Format 1.2 standardını destekleyecek ve Microsoft Office 2007 ve Mac OS X platformu için geliştiriken Office 2008 uygulamalarıyla oluşturulan dosyaları açabilecek.

Microsoft Office'in ücretsiz bir alternatifi olan OpenOffice.org, yayınlanacak son sürümüyle yazılım devininin Office 2007'yle beraber gelen docx isimli yeni formatını da destekleyecek.

Başlangıç ekranının daha da iyileştirilmiş olduğu yeni sürüm OpenOffice.org, durum çubuğundaki simgeleri ve zum kontrol fonksiyonlarını da yenileyecek.

X11 modülünün yüklenmesine gerek olmaksızın Mac OS X platformunda sorunsuz çalışabilecek olan son sürüm OpenOffice.org, VBA'yı kısmen, Vista işletim sistemini ise tamamen destekleyecek.

Tüm konu: OpenOffice'in 8. yaş günü partisi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: OpenOffice.org mu, MS Office mi?

Toxic
11-10-2008, 13:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

tabikide micrsoft office

gelefsane
11-10-2008, 14:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

açıkça söylemek gerekirse gerçek ofcice'nin yerini kimse tutamaz.nitekim bende openoffice yükledim biaz da kullandım ama böyle olamayacağına karar verip kaldırdım.ama bu son sürümünü denemeye değer yine de...

baDibere
11-10-2008, 15:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Tabii ki açık kaynak ve özgür yazılım : Dolayısıyla OpenOffice

man on the moon
11-10-2008, 16:03   |  #5  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

openoffice kullanmak istiyorum linux kullanmak istiyorum. ama asla microsofttan vazgeçmiyorum.

sdn haberine göre stable sürüm burada

Fattur
11-10-2008, 19:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

ms office kullanıyorum.işlem yapabilme kabiliyeti daha yüksek.

Oguzkhan
11-10-2008, 20:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
296 mesaj

ms office bnce

kalamarr
11-10-2008, 22:11   |  #8  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

ms office diyenlerin kaç tanesinin sahip olduğu ms office orjinal?

onlineTR
11-10-2008, 23:32   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

ORJINAL OLMAYAN PC KALDIGINI DUSUNMUYORUM OLSA OLSA kotu ınternet cafelerde vardır.. ayrıca ms offıce gayet ıyı..open hakkında bır fıkrım yok kullanmadım...

kalamarr
12-10-2008, 01:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
onlineTR
ORJINAL OLMAYAN PC KALDIGINI DUSUNMUYORUM OLSA OLSA kotu ınternet cafelerde vardır.. ayrıca ms offıce gayet ıyı..open hakkında bır fıkrım yok kullanmadım...
senin bu sözüne tek kelimeyle gülüyorum:
onlineTR
ORJINAL OLMAYAN PC KALDIGINI
benim vista ultimate, xp professional ve office 2003 korsan. pardus 2008.1 ve ubuntu 8.0.4.1 orjinal linuxlerin içinde zaten open office var. Türkiye'de zaten çoğu kişi(son kullanıcı bazında) windowsu ve ms office'i korsan kullanıyor. orjinal kullananlar ise ya hazır pc almıştır ya laptop almıştır ya iyi parası vardır ya da saçma sapan söylentilere kanıp orjinal almıştır.

open office şuan ms office'den iyi değil ama karşısında ciddi olarak yarışabilecek konumda. fakat örnek olarak; doc ve (şimdi de ms office'nin alternatifleri çıkması nedeniyle) microsoft'un standart yapmaya çalıştığı docx gibi dosya formatlarıyla uğraşmak kolay mı? bu formatların neresinde ne patent hakkı bulunduğu belli değil. bu zor şartlar içinde ms office'e açık kaynak kodlu olan open office'in meydan okumuş olması bile büyük başarı. ilerde open office'in çok daha büyük başarılar elde ediceğine inanıyorum.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 12 Ekim 2008 02:15
varsteiner
12-10-2008, 02:05   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

Office 2007 programını kullanmak için Windows Vista işletim sistemine muhtaç değilsiniz. Servis Paketi 2 yüklü bir Windows XP işletim sisteminde de programı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

AhmetNuri
12-10-2008, 11:32   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar olay çok boyutlu başlıca iki boyuutan ele alalım
1 Teknik boyut
2 Maliyet boyutu

Teknik açıdan Open Office şu adna Office 97 ile eş değer. Office 97 nin yaptığı her şeyi yapacağı kanısındayım.  Pdf ve flash a çevirme gibi artılarıda var tabii ama genel durum bu.
Open office in eksikleri çok mesela excel de bir stun seçip A dan Z ye sırala diyince o stunun yanında başka stunlar varsa onlarıda taşıyabiliyor. Open office bunu yapamıyor sadece seçtiğiniz stunu sıralıyor. Destek de aynı durumda bir kaç kitab ve forum dışında destek yok diyebilirim. Herkez Ms office bilgisi ile Open Office kullanıyor.

Maliyet açısından ise durum farklı u tarafta Open Office avantajlı durumda çünkü bedava. Şunu herkez iyi bilmeliki lisans olmadan kullandığınız yazılım ile open office i karşılaştırmayın. Bu şekilde yazılım kullanmak hırsızlıktır, kul hakkıdır, emeğe saygısızlıktır vb... Ama ülkemizdeki durumu hepimiz biliyoruz. Office 2007 small bussiness lic(openm olarak). neredeyse 400 dolar.
Özetle Ben kendi hakkıma razı olacağım para da vermek istemiyorum diyorsanız Open Office yi kullanabilirisiniz. İşinizin % 90 ını görür. Ama Ms office de ödediğiniz parayı zaman maliyeti açısında amorte edeceği kanısındayım

onlineTR
12-10-2008, 11:32   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj
kalamarr
benim vista ultimate, xp professional ve office 2003 korsan.
bende sana guluyorum korsan wındows kullandıgın için....Kahkaha

kalamarr
12-10-2008, 11:44   |  #14  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

iyi sen akıllı geçin yüzlerce dolar öde microsofta. bu forumda çoğu kişi microsoft ürünlerini korsan olarak kullanıyor(hemde en microsoft savunucuları bile). başta dediğim gibi sen akıllı geçin.

onlineTR
onlineTR
ORJINAL OLMAYAN PC KALDIGINI
https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... i-artiyor_6963.html

Türkiye'de zaten çoğu kişi(son kullanıcı bazında) windowsu ve ms office'i korsan kullanıyor. orjinal kullananlar ise ya hazır pc almıştır ya laptop almıştır ya iyi parası vardır ya da saçma sapan söylentilere kanıp orjinal almıştır.

şirketler bazında: alacakları cezalardan korktuğu için lisanslı ürün almaktalardır. Linux gibi açık kaynak işletim sistemine kaymamalarının nedeni ise; eğitim harcamaları(halbuki ms ürünlerini satın almasalar kısa sürede linux kendini amorti edecek), microsoftla yapılan iş ortaklıkları ve bilgisizlik (tek işletim sistemini microsoftun yaptığını sanma, Linux'lerin kullanılması zor olduğu sanma(yeni ve Tanınmış Linux dağtımları aslında çok kolaydır. windows kadar bilgimiz olsa rahatlıkla kullanırız.) Linux'leri de sırf parasız olduğu için lisanssız sanma)

Son Düzenleme: kalamarr ~ 12 Ekim 2008 12:00
onlineTR
12-10-2008, 11:51   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

akıllı geçındığim falan yok laptapımı orıjınal wındows olarak aldım yuzlerce dolar da vermedım TÜRK parasıyla aldım.pcm korsan olsaydı mıcrosofta tel acıp yok bana orjınal urun gonderın demezdım tabıkı bende kullanırdım.
o zaman cumlemı duzeltıp şimdi yenıden soylıyım şimdikı (yenı) pclerde kalmadı korsan wındows ...

kalamarr
12-10-2008, 12:14   |  #16  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
onlineTR
akıllı geçındığim falan yok laptapımı orıjınal wındows olarak aldım yuzlerce dolar da vermedım TÜRK parasıyla aldım.pcm korsan olsaydı mıcrosofta tel acıp yok bana orjınal urun gonderın demezdım tabıkı bende kullanırdım.
o zaman cumlemı duzeltıp şimdi yenıden soylıyım şimdikı (yenı) pclerde kalmadı korsan wındows ...
kalamarr
Türkiye'de zaten çoğu kişi(son kullanıcı bazında) windowsu ve ms office'i korsan kullanıyor. orjinal kullananlar ise ya hazır pc almıştır ya laptop almıştır ya iyi parası vardır ya da saçma sapan söylentilere kanıp orjinal almıştır.
ben ne yazdım oraya? hazır pc ve laptop alırsan zorla yanında windows veriyorlar ve lisans ücreti satın aldığın hazır pc veya laptopun ücretine dahildir.

zaten yeterli bilgisayar bilgisi veya yeterli bilgisayar bilgisi olan birini tanıyan biri masaüstü pclerde toplama bilgisayarı tercih ediyor.

aldığın laptop uzaydan mı geldi? Türkiye'ye ithal olarak geldi o laptop(içinde ki lisansla birlikte). dolar üzerinden ya da avro üzerinden gelmiştir. aldığın yer örnek olarak perakende fiyatı 1000 dolarlık bir laptop alıyor sana dolar kuru ile çarparak satıyor. 1000*1.4= 1400 ytl'ye almış oluyorsun. yani kısaca lisans ücretin microsofta dolar olarak gidiyor. aynı laptopu dolar düştüğünde alsaydın: 1000*1.1= 1100 ytl'ye almış olacaktın. ama microsofta ve laptop üreticisinin eline giden aynı dolar. sadece sen daha az para ödemiş oluyorsun

Son Düzenleme: kalamarr ~ 12 Ekim 2008 12:19
onlineTR
12-10-2008, 12:20   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

dolar la kafayı bozmuş gıbısın dell laptop kullanıyorum 600 ytl ye aldım istersen sana da siparış edebılırım...
özellıklee bana orjınal wındows verın de demedım arkadaşım bu ne agresiflık?
yazıları ben yazdım goruyorum buyutmene gerek yok...

kalamarr
12-10-2008, 12:49   |  #18  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

parasızlıktan hiç birşey alamıyorum. alırsam masaüstü alacam. laptop hediye geldi.
benim laptop:
dell inspiron 1300
pentium m 1.7 ghz 735 dothan
160 gb ide 5400 rpm seagate momentus hdd
intel 915gm chipset
intel 915gm onboard ekran kartı(128 mb)
2 gb 667 ocz ram

Ubuntu 8.0.4.1+Pardus 2008.1+Windows Xp pro sp3+Windows Vista Sp1 quad boot şeklinde kullanıyorum.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 12 Ekim 2008 12:51