OpenSuSE 11 Compiz sorunu yaşıyorum !

Soulhunter
18-07-2008, 02:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

OpenSuSE 11 kullanıyorum ve inanılmaz memnunum, en güzel sürüm bu olmuş ve herkese de tavsiye ederim.

Compiz kaynaklı bir başlangıç sorunu yaşıyorum sadece, compiz i çalıştırıyorum restart yapınca çalışmıyor.

Yani her açılışta Compiz  manuel olarak çalıştırıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan var mı ? Nasıl her açılışta otomatik çalışmasını sağlayabilirim ?

sametB
18-07-2008, 02:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

DAHA ÖNCE FORUMDA BENZER KONU YER ALMISTI SU KOMUTLARI TAKIP ET
BASLAT-ÇALIŞTIR-MSCONFİG
BAŞLANGIÇ SEKMESİNE GEC ORDAN ACILISDA ACILMASINI ISTEDIGIN PROGRAMI SECIP UYGULARSAN PC YI HER ACTIGINDA PROGRAM KENDINI OTOMATIK ACAR AYNI SEKILDE GEREKSIK PROGRAMLARI DA KALDIRARAK BASLANGICDA ACILMAMASINI SAGLAYABILIRSIN BOYLECE PC ACILISI DAHA HIZLI OLUCAKTIR BEN SADECE ACILISDA ANTIVIRUS PROGRAMIMI ACIYORUM
KOLAY GELSIN

Soulhunter
18-07-2008, 02:16   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

Başlat>Çalıştır>Msconfig mi ? :)

Afedersin dostum ama linux de böyle bir şeyi nereden bulduğunu söyler misin ?

Bu senin söylediğin windows başlangıç seçenekleri ile ilgili, yani benim yazdığım ile uzak yakın alakası yok.

Yinede teşekkür ederim ben sana.

baDibere
18-07-2008, 14:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

OpenSUSE'yi bilmiyorum. Pardus için compiz-autostart diye bir paket var, belki bir benzeri OpenSUSE için de vardır.

Soulhunter
18-07-2008, 16:00   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

baDibere, bunu bende buldum ancak bu benim sorunumu çözmüyor.OpenSuSe için öyle bir paket de yok, olsaydı kesinlikle bulurdum.

Ancak sistem içerisinde Compiz çalıştırma icon`unu bulursam sanırım çözeceğim bunu. Çünkü usr>share>autostar diye bir klasör buldum, sanırım icon`u bunun içerisine koyabilirsem olacaktır.

Fakat çalıştırma iconunu bulamadım :)

Soulhunter
20-07-2008, 14:58   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj

Bu mu şimdi, dergilerini reyonlarda kapıştığımız Chip`in online sistemi. Yahu arkadaş hiç mi linux uzmanı bulunmaz bu Chip saflarında.

Altı üstü küçük bir soru olması lazım bunun Chip için.

baDibere
20-07-2008, 23:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Açıkcası Chip Online ana sayfasına bakıldığında işletim sistemleri hakkında çıkan 10 haberden 9'u Windows temalı olduğundan pek bekleme derim. Zira birçok Linux kullanıcısı çeşitli Linux sitelerinde kendilerine yer edinmiş.

Sorununa gelince, bir şekilde pisi paketini OpenSUSE'de çalışacak hale getirirsen ya da kaynak kodlarıyla OpenSUSE'nin paket sistemi aracılığıyla yüklersen halledebilirsin.

Bunun yanında compiz-manager adlı dosya -ki diğer Compiz parçacıkları da büyük ihtimal- /usr/bin dizini altında kayıtlıdır (Pardus'ta)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...

Soulhunter
21-07-2008, 00:11   |  #8  
OP Taze Üye
11 mesaj

Compiz menager`i denedim autostart a attım faka olumsuz, hatta sadece compiz ikonunu da attım o da olumsuz.

Hatta ve hatta komut ile 10.2 versiyonundaki çalıştırma şeklini de attım autostart a ama o da olmadı.

Son olarak, ilk satırlarına değinmek istiyorum. Chip`i takip eden linux kullanıcılarıda muhakkak ki vardır ancak ben kullanıcıdan ziyade dergide ahkam kesen arkadaşlardan birilerinin bu tip bir konuya eğilmesini isterdim.

Dediğin gibi aslında, boşuna beklememek lazım. Windows`un kartelinde ortalık Alkış

baDibere
21-07-2008, 11:23   |  #9  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Aslında ben size en başından diyecektim autostart dizinine atmak işe yaramayacak diye (çünkü Pardus'07 kullanırken başıma gelmişti). Fakat belki olur diye söylememiştim.

adresine bir bakarsan sanırım Compiz sorunun çözülecektir.

Son Düzenleme: baDibere ~ 21 Temmuz 2008 11:25
Diablotical
21-07-2008, 22:18   |  #10  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
sametB
DAHA ÖNCE FORUMDA BENZER KONU YER ALMISTI SU KOMUTLARI TAKIP ET
BASLAT-ÇALIŞTIR-MSCONFİG
BAŞLANGIÇ SEKMESİNE GEC ORDAN ACILISDA ACILMASINI ISTEDIGIN PROGRAMI SECIP UYGULARSAN PC YI HER ACTIGINDA PROGRAM KENDINI OTOMATIK ACAR AYNI SEKILDE GEREKSIK PROGRAMLARI DA KALDIRARAK BASLANGICDA ACILMAMASINI SAGLAYABILIRSIN BOYLECE PC ACILISI DAHA HIZLI OLUCAKTIR BEN SADECE ACILISDA ANTIVIRUS PROGRAMIMI ACIYORUM
KOLAY
BeğendimBeğendimBeğendimBeğendimDil çıkarıyorDil çıkarıyorDil çıkarıyor
enteresan

Diablotical
21-07-2008, 22:27   |  #11  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

http://forum.compiz-fusion.org/archive/index.php/t-130.html
oraya değil burayada bak bi :)

baDibere
21-07-2008, 22:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
205 mesaj
Diablotical
http://forum.compiz-fusion.org/archive/index.php/t-130.html
oraya değil burayada bak bi :)
OpenSUSE KDE kullanmıyor mu? Verdiğin adres GNOME için

Diablotical
21-07-2008, 23:15   |  #13  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

kde de kullanabilir gnome da bi sınırlama yok istediğini yükleyebilirsin ancak arkadaşınki nedir bilmiyorum :)

Soulhunter
22-07-2008, 21:33   |  #14  
OP Taze Üye
11 mesaj

Bende KDE kullanıyorum, bakacağım.