Opera 10.5: Çok hızlı; ama...

CHIP Online
09-03-2010, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Hızı ve performansıyla diğer tarayıcılara korku salan son model Opera'dan kötü haber çabuk geldi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/opera-10.5-cok-hizli-ama_18750.html

Resimlerle: Opera 10: Diğerlerinden ne farkı var?

Opera web tarayıcısının 10.5 nolu sürümünde bir güvenlik açığı keşfedildi. Açık sayesinde bazı şartlar altında zararlı kod çalıştırmak mümkün oluyor. Hata, HTTP işleme sırasında ortaya çıkıyor.

Secunia güvenlik uzmanlarına göre saldırgan bir HTTP başlık bilgisindeki modifiye edilmiş sorgu ile bir bellek taşmasına sebep olabiliyor. Buna müteakiben sistemde zararlı kod çalıştırılabiliyor. Secunia açığı "çok kritik" olarak derecelendiriyor; zira kullanıcının sadece özel hazırlanmış bir web sitesine yönlendirilmesi yetiyor.

Geçen süre zarfında Opera'nın kendisi hatayı doğruladı ve bu açığı kapatan bir yama üzerinde çalışıyor. Birkaç gün içerisinde bu yama kullanıcılara dağıtılacak.

Aradaki süre zarfında kullanıcılara tanımadıkları web sitelerine girmemeleri ve tanımadık web sitelerine yönlendiren linklere tıklamamaları tavsiye ediliyor.

Tüm konu: Opera 10.5: Çok hızlı; ama...

Resimlerle: Opera 10: Diğerlerinden ne farkı var?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Opera 10.5'i denediniz mi?

XTİMURX
09-03-2010, 18:38   |  #2  
XTİMURX avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
78 mesaj

Denedim. Ama turbo özelliği söylendiği gibi hızlı değil.
Saniyelerce tarayıcının gezdiğim sayfadaki resimlerin kalitesini düşürmesini bekliyorum.
Bu konudan bir eksi aldı.
Bir de internetteki bazı videolar açılmıyor ve sayfalar tam görüntülenmiyor.
Bir eksi de burdan.

Benden opera'nın yeni sürümünü indireceklere söylemesi. Hiç uğraşmasınlar Mozilla Firefox en iyisi.

KOBRRA
09-03-2010, 19:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
279 mesaj

Bence Opera 10.5 iyi.Ben aynı anda Mozilla Firefox,Acoo Browser,Internet Explorer,Opera ve Google Chrome kullandığım için hepsini karşılaştırma imkanına sahibim.Opera 10.5 e gelirsek,hız olarak Google Chrome la yarışıyor.Eğer bu güvenlik açığını kapatırsa oldukça iyi bir tarayıcı olur Opera.

M.G.G
09-03-2010, 20:04   |  #4  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Adamlar yni tarayıc çıkartıyo ama güvenlik açığı dolu..
Yaşasın diğer tarayıcılar

recycle bin
09-03-2010, 21:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

opera aynı zamanda demişki: DEP ve ASLR servisleri açıks bu hatayı ilk baştan savabilirsiniz ama haberi yazan bunu söylemeyi gerek duymamış.

xxömür
10-03-2010, 15:31   |  #6  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

İE diyorum baska bişey demiyorum herşeyin bir standardı var Tarayıcınında stnadardı bu İE kabul edilsede edilmesede bu böyle </