Opera Mail Backup Thunderbird Mailde Calisirmi ?

Kafabidunya
01-09-2010, 12:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Arkadaşlar selamlar ;

Şöyle bir sorunum var. Şu an kullandığım mail programım Opera son sürümm. Ancak artık Thunderbird mail programı kullanmak istiyorum.
Sorum şu; operaya gelen maillerimi nasıl backup alarak thunderbird mail programına geçirebilirim.
Maillerim kaybolsun istemiyorum.

Sorunuma acil cevap verecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Kafabidunya
01-09-2010, 13:23   |  #2  
OP Taze Üye
15 mesaj

Şu işlemleri denedim ;
Thunderbird programını kurdum ve Araçlar/ içe Aktar seçenekeleri ile ilerleyerek yeni açılan kutucukta Eudora , Outlook , Outlook Expres secenekleri var. Oprea yok.

Opera programı seçenekelri karıştırdım ve mailleri kişi listesi gibi dosyaları dışa aktar gibi bir seçenek göremedim.

Bu konu gerçekten önemli , yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Nicoll
01-09-2010, 14:36   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Opera'da Dosya > Al/Aktar diye birşey var ama onunla amacına ulaşabilir misin bilemem...

Sana önerim kullanıcı klasörüne gidip opera maillerini yedeklemen...

C:\Documents and Settings\kullanıcı adın\application data\Opera\Opera

Yukarıdaki adreste mail isimli bir klasör var, tüm opera maillleri onun içinde. Onu yedekle ve elle aktarmayı dene...

Ayrıca mail klasöründe store\account1 klasörünün içindeki .mbs uzantılı dosyaları Notepad++ ile açarak görebilirsin. Ayrıca notepad++ ile Dosya > Farklı kaydet > Kayıt türü > hyper text markup language (html) seçerek kayıt edebilir ve postalarını herhangi bir web tarayıcı ile biçimlendirilmiş orjinal halleriyle görebilirsin...

Kafabidunya
02-09-2010, 09:14   |  #4  
OP Taze Üye
15 mesaj

Nicoll arkadaşım ilginden dolayı çok teşekkür ederim.
Ancak bahsettiğiniz tüm yöntemleri denedim. Sonuç olumsuz.
Al/Aktar ile yapılması mümkün değil. Dosya uzantıları tutmuyor. Uzantıları değiştirsek bile kabul etmiyor. Kabul etse de saçma sapan bir şey çıkıyor ya da boş olarak çıkıyor.

C:\Documents and Settings\kullanıcı adın\application data\Opera\Opera

Bu yolu izleyerek yaptığımız işlemler de sonuç vermedi.

Öneride bulunacağınız başka seçenekler var ise seve seve denerim.
Ancak şunu merak ediyorum ?
Bu gibi işlemler için Outlook , Eduroa gibi mail programları uzantıları bir biriyle içe aktar , dışa aktar seçenekleri uyuşurken Opera neden uyuşmyor ?