Opera'nızı Daha da Hızlandırın

Ahmet Ertuğrul
14-06-2009, 21:58   |  #1  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Merhaba. Yine bir Opera konusuyla huzurlarınızdayım :P Bu konum Opera’sını daha da hızlandırmak isteyen(aslında Opera’m yavaş, sistemim düşük diyenler için çaktırmayın, tabi yüksek sistemlerde bu ayarlar işe yaramaz diye bir şey yok onu da söyleyeyim) arkadaşlara yöneliktir. Bu arada bu ayarlar bizzat kendim tarafımdan test edilmiştir, zaten kendi ayarlarım bunlar ve Opera şu an benim sistemimde Google Chrome’dan sonra en hızlı tarayıcı. halflife2gman bu ayarları yaptıktan sonra ondan da daha hızlı olduğunu söyledi bana. Neyse sanırım yeterince uzattım, konuya geçiyorum.

1. Araçlar->Tercihler->Gelişmiş->Geçmiş'e gelin. "Şimdi boşalt"a tıklayın. (Geçmişiniz silinecek.)

Ayarlarınız böyle olsun. İsterseniz "Çıkışta boşalt"ı da işaretleyebilirsiniz.

2. Onun dışında Araçlar->Tercihler->Gelişmiş->Çerezler'e gelip "Çerezleri Yönet"ten bir kereliğe mahsus tüm çerezleri silebilirsiniz ya da "Çıkışta çerezleri temizle"yi işaretleyip bu işlemi her Opera’yı kapattığınızda tekrarlatabilirsiniz.

3. "Araçlar->Tercihler->Gelişmiş->Tarama->Sayfa Görüntüleme"ye gelin. Ayarınızı "Sayfa yüklendiği anda görüntülemeye başla" yapın.

4. Ayrıca bir şey indirirken yeni sekme açıldığında(indirdiğiniz dosyaları görüntülediğiniz) eğer şimdiye kadar hiç silmediyseniz, birine sağ tıklayıp "Tamamlananları sil"e tıklayın.

Opera Turbo ile ilgili buraya;

Opera'nın yavaşlamasıyla ilgili bu konulara bakabilirsiniz ayrıca;

Bunlar size yeterli gelmediyse, eski Opera’nızı Revo Uninstaller vb. bir programla kaldırıp temiz bir kurulum yapın. Bkz. Opera’yı Ayarlarınızı Kaybetmeden Güncelleyin

İpucu: Opera 10’u Türkçe Yapın
Opera 10 Beta için Türkçe dil dosyasını burdan alabilirsiniz.

Bu dosyayı zipten çıkarıp C:\Program Files\Opera 10 Beta\locale  içine atacaksınız. Sonra Araçlar->Tercihler->Genel->Dil'den(Tools->Preferences->General->Language) Türkçe'yi seçin.

Ayrıntılara(Details) tıklayın, Dili belirlenemeyen sayfalarda kullanılacak kodlamayı iso-8859-9 olarak seçin. Son olarak alttaki Web sayfaları için tercih edilen dilde Türkçe(tr)'yi en üste çıkarın.

Opera'nızı yeniden başlatın.

Forumdaki diğer Opera konuları:

Opera'nın stabil sürümünü indirin(9.64)
Opera'nın beta sürümünü indirin(10.00b1)

Not: Bu yazıda 16 adet O vardır.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 15 Haziran 2009 19:41
man on the moon
15-06-2009, 01:02   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

sistemi yavaş olanlar için olmasada benimde kendime göre bazı hızlandırma yöntemlerim var.
sadece önbellekteki resimler gösterilir. ihtiyaç halinde diğer resimleride açarım.
flash blocker aktiftir. reklamlar zaten kapalı.
bir başka yöntemse hatırlanacak adres sayısını düşürmek bu opera nın açılış hızına etki ediyor. eğer 50000 gibi bir sayı seçerseniz opera nın açılmasını baya bekleyebilirsiniz.

başka yöntemlerde var mesela opera klasörlerini anti virus taraması harici tutmak gibi. bu daa opera açılış hızınıza ciddi etki eder.
arkası yarın..

Son Düzenleme: man on the moon ~ 15 Haziran 2009 01:28
man on the moon
15-06-2009, 07:13   |  #3  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

Ne Kadar Önbellek Kullanmalısınız?
Daha performanslı ve daha hızlı bir Opera için önbellek boyutunda RAM ‘inize göre bazı ayarlamalara gitmek daha iyi olabilir.Bunun için yapmanız gereken küçük fakat yaralı bir ayardan bahsediyoruz…

Uygulama

1-  Araçlar » Tercihler » Gelişmiş » Geçmiş yoluyla aşağıdaki resimdeki “Otomatik” yazılı kısma ulaşalım.

2- RAM’imize göre aşağıdaki bellek boyutlarından birini seçip “Tamam” butonuna tıklayalım.
RAM         Bellek Boyutu
32 MB         OFF
64 MB         4 MB
128 MB        10 MB
256 MB        20 MB
512 MB        40 MB
>1024MB        40-60 MB

zahek.com'dan alıntıdır

Ahmet Ertuğrul
15-06-2009, 13:10   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Teşekkürler Eyyüp.

e-eyup
sistemi yavaş olanlar için olmasada benimde kendime göre bazı hızlandırma yöntemlerim var.
sadece önbellekteki resimler gösterilir. ihtiyaç halinde diğer resimleride açarım.
flash blocker aktiftir. reklamlar zaten kapalı...
Bu resimleri göstermeme, flash blocker, içerik engelleme ve urlfilter ile neredeyse tüm görselleri engelleyebilme(örneğin bir forumdaki imzalardan avatarlara kadar) kotalı kullanıcılar için de çok yararlı bir özellik. Beğendim

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 15 Haziran 2009 13:32
Mazbut
15-06-2009, 16:13   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

bu değerli hizmet ve katkılarınız için teşekkür ederim, başarı ve paylaşımlarınızın devamını dilerim... saygılarımla

man on the moon
15-06-2009, 22:43   |  #6  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

asıl, sana teşekkürler. yazmassan benim hiç elim değmez.

ahmeyt05
Teşekkürler Eyyüp.
man on the moon
17-06-2009, 17:36   |  #7  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

Opera yavaşladı, neler yapabilirim?
Urlfilter kullanmayın. bunun yerine genel reklam engelleyici yazılımlar kullanın. liste uzadıkça opera nın açılış hızı düşecektir. ben kaspersky nin reklam engelleyicisini kullanıyorum. sadece reklam engelleyen programlarda var bunları kullanın hem bu sayede firefox açılma hızı da iyileşecektir. ad blocker yerine dışarıdan bir yazılım kullanmak tüm tarayıcılara derman olacaktır.
kendinizi de hızlandırabilrsiniz. opera yı hızlandıramayabilirsiniz ama..
sayfaları yüklenir yüklenmez görüntüleme yerine yüklendikten sonra görüntülenmeye başlarsa yanlış linke tıkladığınızı fark ettiğinizde önünüzde daha fazla zaman olacak geri gitmeye gerek duymayacaksınız.
notebook kullanıcıları tek tuşlu kısayolları etkinleştirsinler. özellikle fare yerine touchpad kullananlar için ideal bir özellik. ben masaüstünde de kullanıyorum. bir elim klavye de bir elim farede.
kafanızı göre takılın. on parmak klavye kullanmayı öğrenin. bilgisayarınızı hızlandırmak için ayıracağınız vakti kendinizi hızlandırmak için kullanın. bu sayede bilgisayarlar değişse de siz aynı hızda devam edersiniz. bol bol arama oluşturun. ve eklediğiniz yerimlerine takma ada eklemeyi de ihmal etmeyin. kendinize mukayyet olun, au revoir, canlarım benim

Son Düzenleme: man on the moon ~ 23 Temmuz 2009 12:54
Ahmet Ertuğrul
14-07-2009, 20:12   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Eve gidince urlfilterın içindekileri Eset'e aktarıp onu sileceğim.

man on the moon
14-07-2009, 20:30   |  #9  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

eset i çok karıştırmadım ama esette reklam engelleme özelliği var mı bilmiyorum.

Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
Eve gidince urlfilterın içindekileri Eset'e aktarıp onu sileceğim.
Ahmet Ertuğrul
16-07-2009, 17:04   |  #10  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Var, yalnız geçen sefer ilk denemede yapamayıp vazgeçmiştim.