Osmanlıca veya Arapça yazıyı okumak ve çevirmek

hallerith
30-05-2012, 18:54   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

arkadaşlar,bi taş buldum üstünde osmanlıca mı arapça mı bi yazı var;10 kişiye sordum 1 kişi yarım cümle ve 2-3 kelime ve sayıyı(1925) çevirebildi;acaba bu yazının okunuşunu ve ya türkçesini olduğu kadarıyla yazabilir misiniz bana?(3-5 resim var hangisi netse ona bakabilirsiniz)//ya da hiç yoktan biri bana oyulmuş mermer üzerindeki tümsekte kalan yazıları nasıl renklendirebileceğimi söyleyebilir mi?

Kapalı Hesap (203105)
30-05-2012, 19:59   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

belki yanlış bliyorumdur tarih bilgim sıfırdır ama osmanlıca diye bir dil varmı ki benim bildiğim osmanlı zamanında arapça kullanılıyordu yani bu arapça

ve cami hocalarına resimlerini götürürseniz belki bazıları türkçe karşılığıını size söyleyebilir

bosluk
30-05-2012, 21:27   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Arkadaş çok da yanlış birşey yazmamış ki. Alın ben cahil de değilim, Osmanlıca denilen dil arapçadan kırma, farsçadan bozma, öz türkçeden birkaç cümle araklama, elif be cem diye giden kombine bil dildir sonuçta, ki devlet dili olarak bile tek başına yerleşememiş, fars ve arapçanın arasında kullanılmıştır sadece. Artı çok cahil değilseniz buyrun arkadaşımızın gösterdiği şeyi siz çevirin de görelim???