ÖSS'de tarihi rekor denemesi

X-BuRNeR
09-06-2006, 09:12   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

ÖSS'de tarihi rekor denemesi

LeMan dergisinin uzun süredir 'Rekor Geliyor' diyerek merak uyandırdığı konuyu aydınlatıyoruz: Sefa Boyar, 'sıfır doğru' hedefiyle Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek. Amacı tüm soruları yanlış yanıtlayıp rekor kırmak.

Üniversiteyi bitirmek üzere olan, hem de ODTÜ gibi bir üniversitenin inşaat bölümünden mezun olup ardından Öğrenci Seçme Sınavı'na girmek... Peki neden? İkinci üniversite mi?.. Hayır. Bunu yapan Sefa Boyar'ın amacı bambaşka. Tüm soruları yanlış yanıtlayıp rekor kırmak ve sınav sistemini, ailelerin ve genel olarak toplumun ÖSS'ye yaklaşımını eleştirerek, fazlasıyla büyütülen ve stres kaynağı olan sisteme dikkat çekmek. Sefa Boyar bu denemesinde en büyük desteği, başta Mehmet Çağçağ olmak üzere LeMan ekibinden görmüş. LeMan, uzun süredir 'karnesi en kötü olanlar'a bisiklet hediye ediyor. Mehmet Çağçağ, bu 'karnesi en kötü olanlar'ın, zekâ fışkıran gözleriyle kendilerini de şaşırttıklarını ve bu denemede Sefa Boyar'a destek vermelerinin başlıca sebebini şöyle açıklıyor: "Ailelerin ve gençlerin yaşadığı bu ÖSS stresi, gerilimi, korku ve endişesi, panikatağı, intiharı başka hangi toplumda vardı? LeMan okuru Sefa kardeşimizin mailine 'Hayır' diyebilmemiz mümkün müydü?.."

MÜHENDİS ÇIKACAK
- ÖSS sınavında sıfır doğru yanıtlama fikri nasıl doğdu?
- Olay birdenbire cereyan etti. Bir an düşündüm; bu sınav bir hayat olarak gösteriliyor. Ve bu hayat birçok öğrenci ve anneler baba için bir yıkım oluyordu. Ben de bunları yaşadım. Annem ve babam aynı strese ortak oldu. Bunu daha iyi göz önüne sunmak ve bir üniversite mezunu olsam bile sınava girecek öğrencilerin söylemek istediklerine elçi olmak için güzel bir yoldu bu.

- 10 gün sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olacak bir üniversitelinin bunun heyecanını duyması gerekirken, ÖSS ile hesaplaşmaya girmesinin bir anlamı olmalı.

- Aslına bakarsanız bunu tüm üniversiteli arkadaşlarımdan beklerdim. İnsan çok çabuk unutuyor yaşadıklarını. Birçok kişi, "Bana ne kardeşim! Ben sınava girdim. ÖSS'yi bu sene sınava girecek öğrenciler, anneler babalar düşünsün," diyor. Bence yanlış bir düşünce. İster ODTÜ'den, isterse başka bir yerden mezun olayım, ben kendimi en azından topluma karşı sorumlu hissediyorum. Birbirimizin dertlerine ortak olmaz, umursamazsak toplum çöker. Ben de sınava girecek öğrencileri anne ve babaları sonuna kadar desteklediğimi, onların stresine derdine ortak olduğumu göstermek istiyorum.

- Oldukça güç değil mi ÖSS'de sıfır doğruya ulaşmak? Daha önce bu rekorun sahibi yok mu?

- ÖSS arşivinden edindiğim bilgilere göre, daha önce böyle bir olayı deneyen olmamış. olmamış. Benden zeki olmasın, birkaç kişi bütün soruları sallayarak eksi 10 nete kadar inmeyi başarmış. Bu da güzel bir olay tabii ki. Ama burada bahsettiğimiz rekor denememiz, tam 180 sorunun da yanlış yapılmasıdır. Yani eksi 45 netten söz ediyoruz. Bu bir ilk ve cesaret etmesi bile güç bir olaydır. Bu rekoru kırarsam Sayın ÖSS Başkanımızın açıklama yapmasını bekliyoruz. Umarım, en azından bireye saygı duyup, bunu benim için yaparlar. Şimdiden sağol Başkanım, sizin sayenizde buralara geldik.

- Bu rekoru kırmak için nasıl hazırlanıyorsunuz?
- ÖSS'de zaman, ve bilgi önemli. Her ikisini de kontrol ederek en verimli şekilde her gün çalışıyorum. Rekoru kırabilmem için soruların hepsini doğru çözmem gerekiyor. Soruları çözüp, doğru yanıtları bulup yanlışlarını işaretleyeceğim. Tabii ki bütün soruları yapıp yanlışlarını işaretlemem için gerçekten iyi bir çalışma gerekli. Şu an için yalnız çalışıyorum. Fakat birçok hocamdan bu fikrim üzerine beni çalıştırma isteği geldi. Belki çalışacağız. Bu sistemde bunun için bile eşek gibi çalışma gerek ağabey vallahi!

Kaynak

theironman
09-06-2006, 10:20   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

ÖSS tam bir baş belası; az uğraştırmadı zamanında. Ama sınav bittikten sonra da bir daha sınava girmeyi hiç düşünmedim, neden düşüneyim ki? İnsan bir kabustan uyandıktan sonra aynı kabusu bir daha görmek isteyebilir mi? İşte benim ve pekçok kişinin durumu da bundan ibaret. Ancak Sefa Boyar'ın yaptığı işe de şapka çıkarmak lazım; sonuçta böyle bir şeyi tabiri caizse 40 yıl düşünsem akıl edemezdim. Benim tek amacım üniversiteye kapak atmak ve sonrasında eğitimimi gerektiği gibi almaktı; ÖSS'ye bir baş kaldırı, ders verme gibi bir düşünceye ise ilk defa rastlıyorum. Sefa Boyar'a bu konuda tamamen katılıyorum; güzel ve ilginç bir deneyim olacağa benziyor. Ancak 180 sorunun tümünün yanlış çıkarmak bile bir beceri dediği gibi; biraz çalışma gerektiriyor. -45 neti bulabilecek mi bilemeyiz ama bu olacakların belki bir şeyleri değiştireceğini umabiliriz. Allah bu yıl ÖSS'ye girecek bütün öğrencilere yardım etsin, gerçekten işleri zor, çok çalışmak dışında onbinlerce rakiple mücadele etmek zorundalar. Ama üniversite her şey değildir; sonuç olarak olay kişinin kendisinde biter. Üniversiteye bu yıl giremeyen bir öğrenci benim gibi ikinci bir şansını kullanmalı; pes etmemeli. Ve öss'ye çalışırken de bu arada sertifika programlarına katılarak kendini geliştirebilir ve farklı dallarda yetenek kazanabilir. Çalışan ve azmeden için bu dünyada zor diye bir şey yoktur, hele imkansız hiç yoktur. ÖSS'yi düşünüp stres yapmamalı ve çalışmaya biraz da tempoyu azaltarak devam etmeli; sonuç olarak sınavada fazla bir vakit kalmadı; tüm öğrencilere başarılar...

CU_GS7
10-06-2006, 03:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Bence bu aralar tempo artırılabilir ve dikkat yoğunlaştırıcı yöntemlere gidilmelidir;kondisyon artırabilir yani..

180(şimdi 195 oldu soru sayısı sanırım..)sorudan 1 tanesini kafadan atsa bile inat değil mi,tutar mı tutar..:))
Tepki güzel,yaratıcı tabi ki ama yaratacağı etki ise bence çok çok kısa sürer;başarsa bile..
Sonuçta seneye,yeniden daha çok gencin gireceği;yepyeni,taptaze bir ÖSS daha olacak..
Benim istediğim, sınava giren herkesin "aynı neti" yapması ve ÖSS`nin hepten çökmesi,kurumun bu durumda ne yapacağını bilememesi..:))
Hayırlısı olsun..

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 10 Haziran 2006 03:30
theironman
10-06-2006, 07:51   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
CU_GS7
Bence bu aralar tempo artırılabilir ve dikkat yoğunlaştırıcı yöntemlere gidilmelidir;kondisyon artırabilir yani..

180(şimdi 195 oldu soru sayısı sanırım..)sorudan 1 tanesini kafadan atsa bile inat değil mi,tutar mı tutar..:))
Tepki güzel,yaratıcı tabi ki ama yaratacağı etki ise bence çok çok kısa sürer;başarsa bile..
Sonuçta seneye,yeniden daha çok gencin gireceği;yepyeni,taptaze bir ÖSS daha olacak..
Benim istediğim, sınava giren herkesin "aynı neti" yapması ve ÖSS`nin hepten çökmesi,kurumun bu durumda ne yapacağını bilememesi..:))
Hayırlısı olsun..

bu zor tabii, herkesin sıfır çekmesi yani. Kimse özellikle bunun için de uğraşmaz; herkes kendi derdinde, paçayı kurtarmaya bakıyor haklı olarak; ama dediğin gibi kısa süreli bir etkisi olacak bu yapılacak eylemin.

CU_GS7
10-06-2006, 20:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Herkesin sıfır çekmesi değil,herkesin aynı neti yapması demek istedim..Herkes full yapsa da olur benim dediğim karışıklık, herkes 250 puan yapsa da..(Aynı net diyorum..)
Ama 1 hafta sonra yeni bir sınav yaparak durumu çözerler heralde..
Neyse sonuçta olmayacak şeyleri yazıyoruz..
Öss bitmez o kadar kolay..

theironman
18-06-2006, 17:25   |  #6  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

Başarısızlık rekoru için 3.5 saat ter döktü

ANKA

Sınav sistemini protesto amacıyla 2006-ÖSS'de "- 45" puan alma iddiasında bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sefa Boyar, sınavın zor olmasına karşın kendine güvendiğini ve büyük ihtimalle amacına ulaşacağını söyledi.

Sefa Boyar, 3 saat 15 dakika süren sınava Gazi Üniversitesi Eğitim Vakfı'nda girdi. Sınav sorularının zor olduğunu belirten Boyar, 180 sorunun tamamını çözerek yanlış şıkları işaretlediğini söyledi.

Bu yıl puan ortalamalarının düşebileceğini kaydeden Boyar, "Çok çelişkili sorular vardı. Matematik sorularının ilk bölümü basitti ama ikinci bölümü zordu. Umarım hepsini yanlış yapmışımdır" dedi.

Amacına ulaşma konusunda kendine güvendiğini vurgulayan Boyar, "Üniversitede, 'hoca bırakmak için sormuş' diye bir tabir vardır. Bu yıl da ÖSYM bırakmak için sormuş. Bu sınavda hepsini çözebilmek için bence 2-3 yıl çalışmak gerekli. Fizik soruları ezbere dayalıydı. Zekayı kullanabilecek sorular çok yoktu. Sınavı kazanamayanlar zaman azlığından ve ezberleyememekten kaybedecek. Sözelde zaman kazandım ama sayısal sorularında çok zaman kaybettim" diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

ufuks
18-06-2006, 22:39   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Adamın tuzu kuru ne diyelim.

make-believe
19-06-2006, 00:20   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
elvis32
Başarısızlık rekoru için 3.5 saat ter döktü

ANKA

Sınav sistemini protesto amacıyla 2006-ÖSS'de "- 45" puan alma iddiasında bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sefa Boyar, sınavın zor olmasına karşın kendine güvendiğini ve büyük ihtimalle amacına ulaşacağını söyledi.

Sefa Boyar, 3 saat 15 dakika süren sınava Gazi Üniversitesi Eğitim Vakfı'nda girdi. Sınav sorularının zor olduğunu belirten Boyar, 180 sorunun tamamını çözerek yanlış şıkları işaretlediğini söyledi.

Bu yıl puan ortalamalarının düşebileceğini kaydeden Boyar, "Çok çelişkili sorular vardı. Matematik sorularının ilk bölümü basitti ama ikinci bölümü zordu. Umarım hepsini yanlış yapmışımdır" dedi.
Amacına ulaşma konusunda kendine güvendiğini vurgulayan Boyar, "Üniversitede, 'hoca bırakmak için sormuş' diye bir tabir vardır. Bu yıl da ÖSYM bırakmak için sormuş. Bu sınavda hepsini çözebilmek için bence 2-3 yıl çalışmak gerekli. Fizik soruları ezbere dayalıydı. Zekayı kullanabilecek sorular çok yoktu. Sınavı kazanamayanlar zaman azlığından ve ezberleyememekten kaybedecek. Sözelde zaman kazandım ama sayısal sorularında çok zaman kaybettim" diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Burda koptum artık. Kahkaha

nukanta
19-06-2006, 17:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
256 mesaj

ne diyelim herkesin türlü türlü derdi var

theironman
18-07-2006, 15:37   |  #10  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, sınavda "eksi" puan almaya çalışan adaya tepki gösterdi. Yarımağan, adı Sefa Boyar olan kişi hakkında şunları söyledi:
      "Medyatik bir aday, ucuz kahramanlık yapmaya çalıştı. Son derece kolay başarılacak bir işi yapmaya çalıştı ve başaramadı. Bakmadım ama, sanıyorum başaramadı. Tüm soruları yanlış yapmak son derece kolay, çok bilgi de gerekmez. Ama basın ilgi gösteriyor. O aday piyasada görünmediğine göre başaramadı. Son zamanlarda bazı kişiler, bazı kurumlar adlarını duyurmak için kimi şarkı yazıyor, kimi marjinal işlere soyunuyor, kimi başka faaliyetleri görüyor. Toplumun ilgisini çeken bir konu olduğu için bu tip girişimler oluyor. Bunları engelleyemiyoruz."

-45’Cİ SONUCUNU ÖĞRENEMEDİ

Sınava protesto amacıyla giren ve tüm soruları yanlış cevaplayarak -45 almayı hedefleyen ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sefa Boyar, ANKA’ya yaptığı açıklamada, T.C. Kimlik Numarasını girmesine karşın sorgulama ekranından bir yanıt alamadığını ifade etti. Boyar, “Belki de puanı hesaplanamayanlar arasında olduğum için sorgulama ekranında bir yanıt çıkmıyordu. Sonuç bilgilerinin elime geçtikten sonra amacıma ulaşıp ulaşmadığını öğrenebileceğimö dedi.

Milliyet

Recep Baltaş
19-07-2006, 15:40   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Destekliyorum..