Otomatik restart ediyor bıktım artık!

erolcan05
26-06-2009, 15:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Merhaba bilgisayarım önceleri sorunsuz çalışırken şimdi kendi kendine sıkıldıkça restart atıyor. Bıktım sizce sorun nerde olabilir acil yardım bekliyorumAğlıyor
    İlginize şimdiden teşekkürler!

sistemimde güncel avira free personal edition var
   driverlar tam

Sistem özellikleri
-nvidia fx 5500 256 mb ekran kartı
-1500 mb kingston ram
-Mainboard biostar P4MC800CE-8237
-Service pack 3
-İntel p4 2.66 ghz
-Bios:phoenix
-XP
yardımlarınızı bekliorum???

PrQmatHeuS
26-06-2009, 15:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
280 mesaj

Bu reset olayına sebebiyet veren başlıca olaylar:
*Ram
*İşlemci - Anakart
*"özellikle ekran kartında" Isınma
sorunlarıdır. Şimdi senin yapabileceklerin:

1) Başka bir ramle makinayı aç. Böyle bir problemle karşılaşacak mısın?
2) Fanları kontrol et. Işlemci ve Ekran kartı fanlarının düzgün çalışıp çalışmadığına bak.
3) Sorunlu parçayı bulursan (ve bilgisayarını komple söküp tekrar birleştirecek kadar bir bilgin varsa) Bu sorunlu parçayı sök; onu başka bir işletim sisteminde başka bir kasada dene. Bak bakalım ordada bu tarz problemler yaratacak mı?

PrQmatHeuS
26-06-2009, 15:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
280 mesaj

Senin için arkadaşa da sordum o da :
bu voltaj dengesizliklerinden kaynaklanıyo.bence sorun elektrik tesisatı ve elektrik sebekesidir, XP degil.

Son Düzenleme: PrQmatHeuS ~ 26 Haziran 2009 15:40
SaMaRRa
26-06-2009, 15:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

size şunu sorsam: kasanızı en son ne zaman temizlediniz?

kasanın yan kapağını açın ve bir elektrik süpürgesi ile tozları çekin. özellikle kasanın hava giriş yerlerini temizleyin(kasaya temiz hava giremiyorsa kasa iyice ısınır. zaten yaz aylarındayız, havalar sıcak. bide bu eklenince sistem ısınmadan dolayı reset atabilir.)

temizleme işleminde işlemci soğutucusuna özen gösterin. genelde yan kapağa uzanan bir plastik kısımla yan taraftan hava alır. ve burada kapağın üstünde bir filtre bulunur. bu filtreyi çıkarıp temizleyin.(kasanın ön tarafınıda temizlemeyi unutmayın. pc ön alt taraftaki bir açıklıktan hava alır)

bunlarda sorununuzu çözmezse fanları kontrol edebilirsiniz. kasayı yan kapağı açık halde çalıştırın ama dikkat!!! hiçbir devreye dokunmayın!! arka taraftaki egsoz fanına bakın ve ekran kartı fanının çalıştığından emin olun.tabi güç kaynağı fanınada bakmanızda yarar var(güç kaynağını sökün demiyorum. bu fan arkada çalıştığı için kolay görebilirsiniz.)

bunların yanında sorununuzu biraz daha açık anlatmalısınız. sistem ne sıklıkta reset atıyor? bir oyun falan oynarkenmi(yani sistemi kasan bişiler varken) oluyor?

şunuda eklemeliyim. olası bir virüs ihtimaline karşıda avira yı güncelleyip tam tarama yapınız. ayrıca ad-aware de kullansanız güzel olur.

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 26 Haziran 2009 15:55
erolcan05
26-06-2009, 16:17   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

Öncelikle saolun Dediklerinizi deniecem
bir de bizim pc nin motoru yandı ve değiştirdik kışın oldu bu olay bilgisayarcı yan kapaktaki fanın kablosunu bağlamamış fazla ısınmaz diye
şimdi napıım peki onu da takıım mı?

SaMaRRa
26-06-2009, 16:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
erolcan05
Öncelikle saolun Dediklerinizi deniecem
bir de bizim pc nin motoru yandı ve değiştirdik kışın oldu bu olay bilgisayarcı yan kapaktaki fanın kablosunu bağlamamış fazla ısınmaz diye
şimdi napıım peki onu da takıım mı?
motormu ne motoru:) fan demek istiyon anladım. eğer kablonun doığru yuvasını bulabilirsen tak. yoksa bilen birine yaptır.

bide şu yan kapaktaki fanı biraz anlatırmısın. pc nin yan kapağına monte edilmiş bir fanmı bu?

erolcan05
26-06-2009, 17:25   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

Evet pc nin yan tarafında bulunuyor yani şuan o çalışmıor. Ancak işlemci fanı,  arka fan ve ekran kartı fanı çalışıor kasayı temizledim

benim anlamadığım sapasağlam çalışan makina birden nasıl böyle oldu

SaMaRRa
26-06-2009, 18:10   |  #8  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

genelde yan taraftan işlemciye doğru plastik bir uzantı yardımıyla işlemcinin dışardan direkt olarak hava alıp daha iyi soğutulması sağlanır. ama tabi yeni nesil kasa dizaynlarında yan tarafa fan takılıyor. bu yapılırken yan tarafta işlemcinin iyi soğutulması sağlayan o plastik parça çıkarılmışsa, işlemcinin soğutulma performansı düşeceği için uzun süreli kullanımlarda sorun yaşanabilir. helede yaz aylarında.

kasayı ne zaman aldığınızı, 2. el alıp almadığınızı söylerseniz iyi olur. hatta kasanın bir fotoğrafını koyarsanız(yan kapak ve iç kısmının) çok iyi olur.

(kasayı bilgisayarcıya götürdüğünüzü söylemiştiniz. burada acaba bahsettiğim plastik boru biçimli parça çıkartılıp bir fan yerleştirmiş olunabilirmi? böyle birşeyi hatırlıyormusunuz?)

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 26 Haziran 2009 18:13
erolcan05
26-06-2009, 19:22   |  #9  
OP Taze Üye
13 mesaj

Hayır öyle birşey olmadı kasayı toplattık Samsun'da Kapak fanı şuan takılı deil he de önceden de o plastik boru dediğin şey yok tu
  bilgisayardan çok gürültü geliyor onunlada kalmayıp pat diye kendini kapatıyor açıor Format atmakda istemiorum birde sorun biosta olabilir mi? Eğer öyle ise biosa ne yapabilirim

Son Düzenleme: erolcan05 ~ 26 Haziran 2009 19:25
OnlyMann
26-06-2009, 20:23   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

hocam yukarıda arkadaşlar fikirlerini söylemişler ve konu hakkında bilgi vermişlerdir. öncelikle yapılması gereken makinanın donanımsal anlamda ısısının kontrol edilmesi ve gerekiyorsa ek fan takılarak ısının düşürülmesinin sağlanmasıdır. Bunu da mevcut işlemci fanı termal macununu değiştirerek ve ek fan (fanlar) takarak ısıyı düşürmek mümkün olacaktır. Makinanın birden kapanması ancak donanımsal ısısının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Fanlardan ses gelmesi durumu ise ısıyı düşürmek anlamında hızlı dönmeye çalışıyor olması veya fana her hangi bir kablonun değmesi gibi durum olabilir.

SaMaRRa
26-06-2009, 23:02   |  #11  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
OnlyMann
hocam yukarıda arkadaşlar fikirlerini söylemişler ve konu hakkında bilgi vermişlerdir. öncelikle yapılması gereken makinanın donanımsal anlamda ısısının kontrol edilmesi ve gerekiyorsa ek fan takılarak ısının düşürülmesinin sağlanmasıdır. Bunu da mevcut işlemci fanı termal macununu değiştirerek ve ek fan (fanlar) takarak ısıyı düşürmek mümkün olacaktır. Makinanın birden kapanması ancak donanımsal ısısının yüksek olmasından kaynaklanabilir. Fanlardan ses gelmesi durumu ise ısıyı düşürmek anlamında hızlı dönmeye çalışıyor olması veya fana her hangi bir kablonun değmesi gibi durum olabilir.
katılıyorum...

sistem ısındığı için fanları daha fazla çalıştırıyor olabilir.

kaç yıldır bu pc yi kullanıyorsunuz? ve daha önce sorduğum gibi pc oyun gibi sistemi kasan birşey yaparkenmi reset atıyor? ne sıklıkta reset atıyor? bu soruları cevaplarsanız size daha iyi yardım edebiliriz.

bu sorun virüstende kaynaklanabilir.sistemde güzel avira var demişsiniz. sadece güncel olması yetmez arada bir pc yi tam tarama yapmalısınız.

sorularıma bir cevap verseniz çok iyi olucak. arkadaşın eklediği gibi işlemcideki termal macun eskimişte olabilir(pc uzun zamandır kullanılıyorsa). ama size daha iyi yardım edebilmemiz için lütfen sorduğum sorulara bir yanıt verin.

şunuda ekliyim. kasayı açtığınızda tüm donanımların yerine iyi monte edildiğinden emin olun.

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 26 Haziran 2009 23:05
sendotilyon
27-06-2009, 20:53   |  #12  
sendotilyon avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

arkadaşım senin bilgisayarın arasıra restar atması muhtemelen güç kaynağından kaynaklanıyor bir güç kaynağına bakarsan belki işini görür bende öyle bir bilgisayara bakmıştım restar atıyordu sorun güç kaynağındansmış

suikast_81
01-07-2009, 03:21   |  #13  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

olası problmlerın bırıncısı bencede guç kaynagıdır ıcındekı sısman kondansatorlerın yanı kapasıtorlerın ıletımı etrafında toz tabakası oldugu zaman bılındıgı gıbı butur elemanlar toza neme karsı bır bırlerı arasında elektrık saglaması  yanı ıletım vermesı gerekır bunlara bobınlerde dahıldır buna benzer olaylardan bırısyle karsılastım gecen gun guc kaynagı yanı bızlerın tabırıyle psu anakarta sehır sebekesınden gelen elektrıhı ıhtıyacınagore pc nın ıcerındekı elemanlara enrjıyı verıp çalıstırması gerekır habıre res attıgına gore saglam bır psu veya alınıp takılmaıs sart gıbı gorunuyor anlatıldıklarına goıre

erolcan05
01-07-2009, 09:54   |  #14  
OP Taze Üye
13 mesaj

Pc 2 yıllık ve son formatım 3 ay önceydi. Kapak fanını da taktım ısısı 45 46 derece oluyo sistem bazen çalışırken bazen de başıboşken restart atıor avirayla 3,4 günde bir tam tarama yaptırıyorum donanımları yerine monte ettim