OTR-OMEMO şifreleme protokolu ile XMPP chat..

asevinc
13-12-2016, 10:04   |  #1  
asevinc avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar..
Bu siteye rastladim.. halka açık bir xmpp servisi sunuyorlar: www.chatwith.xyz

############################################

Chatwith.xyz XMPP Serverimize Hoşgeldiniz..

Halka sunduğumuz bu ücretsiz XMPP servis aşağıda tavsiye ettiğimiz programlar üzerinden kullanılabilir.

1. Gajim. Windows veya Linux işletim sistemi uzere çalışan ve OMEMO şifreleme protokolu kullanma özelliğini taşıyan bir yazılım.
2. Conversations. Telegram'a benzer bir XMPP Android chat programı. OTR, OMEMO ve PGP şifreleme protokollarını sürdürebilen, akıllı cep telefonlar için hazırlanmış bir app.
3. Pidgin. Windows, Linux veya Mac işletim sistemleri üzere yüklenebilen ve farklı chat protokolları kullanabilme seçeneğini içeren bir meşhur yazılım. OTR şifreleme protokolunu kullanma özelliğine sahiptir.

Yukarıda adı geçen programlar varsayılan (default) ayarlarıyla şifrelenmemiş olarak mesajlaşmayın. Bunları Chatwith.xyz'den hesap açtıktan sonra, OTR veya OMEMO adlı şifreleme protokolları üzerinden kullanmayı tavsiye ediyoruz.

OMEMO protokolu uçtan-uca şifrelemesisteminde, A kullanıcı, B kullanıcıya mesaj gönderdiğinde B kullanıcının çevrim içi olma şartını koşmaz. Çevrim dışı olsa bile A kullanıcının mesajı B kullanıcıya nihayet ulaşır (tabi ki kullanılan server - chatwith.xyz gibi - çevrim dışı mesajları kabul eden ise). Ne zamanki B kullanıcı cevrim içe geçtiğinde serverden tüm çevrim dışı mesajlarını rahatlıkla indirebilir. OTR protokolunda ise A ve B kullanıcı ancak aynı zamanda çevrim içi olma şartıyla mesajlaşmayı sağlar.

Hesap oluşturmak için yukarıda zikrettiğimiz programlardan 'yeni bir hesap aç' işlemini seçerek girebilirsiniz.

Değerli kullanıcılarımıza servisimizi taciz etmeden kullanmalarını rica ediyoruz.

Aşagıdaki öğreticilerden faydalanabilirsiniz:

Nasıl: Mac için OTR kullanımı      

Nasıl: Windows için OTR kullanımı

Nasıl: Linux için OTR kullanımı

Son Düzenleme: asevinc ~ 13 Aralık 2016 10:05 Neden: